שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הפיטורים במודו - תנאי לגיוס של 30-20 מיליון ד'
  בגיוס ישתתפו רוב בעלי המניות במודו - כולל המנכ"ל והמייסד, דב מורן - והוא הותנה בביצוע תהליך התייעלות בחברה. יתכן שהיקף הגיוס יוגדל בעתיד, אם אכן תצליח החברה למכור את מודו 2, מכשיר הדור השלישי שלה

  הפיטורים במודו היו הכנה לסבב גיוס גדול במיוחד: ל"כלכליסט" נודע כי החברה תגייס בקרוב בין 20 ל-30 מיליון דולר.

   

  אתמול בבוקר (ד') ציין מורן כי יזרים לחברה כמה מיליוני דולרים מהונו הפרטי, לאחר שהשקיע בה 10 מיליון דולר מאז הקמתה, וכעת נודע כי יצטרפו

  אליו גם רוב בעלי המניות בחברה: הקרנות ג'מיני, ג'נסיס, גריילוק, דניאל רקנאטי, עידן עופר ואלי הררי, מנכ"ל סנדיסק, והם התנו את הגיוס בהתייעלות החברה, שבמסגרתה יפוטרו 110 עובדים.

   

  הגיוס הבא, שיתווסף ל-102 מיליון דולר שגויסו עד כה, יסייע לחברה בתקופת "תרדמת החורף" שנכנסה אליו. ייתכן כי היקפו אף יוגדל בעתיד, אם אכן תצליח החברה למכור את מודו 2, מכשיר הדור השלישי שלה. ממודו לא נמסרה תגובה לדברים.

   

  החברה, שנאבקת בימים אלה על המשך קיומה, נאלצת להתמודד עם חוסר הרצון של משקיעיה להכניס שוב את היד לכיס. "יש פתגם בארצות הברית שאומר, "תשים את הכסף שלך ולא רק את הדיבור שלך", ולכן אני משקיע בימים אלה כסף מכיסי במודו", אומר מורן.

   

  "אוויר עד סוף הרבעון הראשון של 2011"

  על פי הערכות, מורן השקיע עד היום במודו כ-10 מיליון דולר וכיום עומדת החברה להשלים סבב גיוס נוסף. "הגיוס, שאותו אנחנו מצפים להגדיל במהלך 2010, יאפשר לחברה אוויר עד סוף הרבעון הראשון של 2011", הוא אומר.

   

  מעבר לפיטורים פותח מורן צוהר לקשיים נוספים שאיתם התמודדה החברה: "השנה האחרונה היתה קשה כי נקלענו לסיטואציה שאנחנו לא רגילים לה. באמצע הפיתוח של מודו 1 קרסה החברה שפיתחה את התוכנה שלנו וקיבלנו לידיים שלנו יותר מ-4 מיליון שורות קוד מלאות בשגיאות שנאלצנו לתקן בעצמנו. לפיתוח מודו 2 (דור 3.5 - מ"א) בחרנו לנו שותף טייוואני שמתמחה בפיתוח טלפונים סלולריים".

   

  עם זאת, הוא ממהר להבהיר: "למדנו הרבה מתהליך פיתוח מודו 1 (דור 2.5 - מ"א). הרי אין בישראל ידע נצבר בפיתוח טלפונים סלולריים, רק שני כישלונות שלא ניתן ללמוד מהם כלום. חייבים לזכור שאפילו אפל נכשלה בטלפון הראשון שהיא פיתחה עם אפל".

   

  האם סיימתם לפתח את מודו 2?

   

  "הפרסומים שהיו לאחרונה כאילו סיימנו לפתח את המוצר רחוקים מהאמת. אמנם יש לנו כמה יחידות עובדות, אבל אנחנו עדיין עובדים על המוצר והתאמתו למספר רב של מערכות הפעלה וטכנולוגיות של הטלפוניה הסלולרית. להערכתי, נשיק אותו במהלך המחצית השנייה של 2010".

   

  לפי הערכות חתומה מודו על הסכמים עם מפעילים במספר רב של מדינות. לא מדובר בהכרח בהסכמים של עשרות מיליוני דולרים אלא בהסכמים עקרוניים לבלעדיות בשיווק המכשיר במדינות אלה. "השוק הסלולרי, שמגלגל 200 מיליארד דולר בשנה, משווע לפתרונות חדשניים ומודו 2 הוא בדיוק כזה". אומר מורן.

   

  לפני כשנתיים הופנתה ביקורת רבה כלפי מודו כשהשקיעה עשרות אלפי דולרים בהשקת החברה בתערוכת "מובייל וורלד" בברצלונה, אחד האירועים החשובים בתחום. 

   

  האם אתה הולך להשתתף ב"מובייל וורלד" בפברואר הקרוב אחרי הביקורת שקיבלת לפני שנתיים?

   

  "אמנם השקעתי הרבה בתערוכה בעבר, אבל היתה לזה מטרה אחת והיא מיצוב שמה של החברה שאותו השגנו בעלות יחסית קטנה. אני מתכוון להשתתף בתערוכה הקרובה, אמנם בהיקף נמוך יותר, אבל נהיה תוך כדי פעילות עסקית מלאה".

   

  בהתייחסות ראשונה לעזיבה של בני איינהורן, סמנכ"ל השיווק של החברה, אמר מורן: "בני עוזב מיוזמתו המלאה עם המון פרגון וחברות מצדו ונישאר בחברות קרובה". 

   

  הכתבה הוכנה על ידי כתבי "כלכליסט" אסף גלעד ומאיר אורבך
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים