שתף קטע נבחר

מזוז לא יספיק: תיק ליברמן רובץ לפתח היועץ

יהודה וינשטיין יצטרך להכריע האם להעמיד לדין את שר החוץ, שתיק החקירה נגדו נמצא בפרקליטות. הוא לא יכול להכריע בענייני אהוד אולמרט וגם לא בפרשת השופט לשעבר, דן כהן

המבחן הגדול הראשון של היועץ החדש? אחד התיקים הראשונים בהם צפוי היועץ המשפטי לממשלה הנבחר, עו"ד יהודה וינשטיין, להכריע יהיה ככל הנראה בעניינו של שר החוץ, אביגדור ליברמן. התיק נמצא כרגע בידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, שאמורה להעביר את חוות דעתה בשבועות הקרובים לידי פרקליט המדינה, משה לדור, ולידי היועץ המשפטי לממשלה.

 

בחודש אוגוסט המליצה המשטרה להעמיד לדין את השר ליברמן בגין קבלת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, שיבוש הליכי משפט, הטרדת עד והלבנת הון. המחלקה הכלכלית "מטפטפת" כבר בימים האחרונים לידי לדור והיועץ הנוכחי, מני מזוז, חומרים מהפרשה.

 אולם השאלה היא האם מזוז, שיפרוש מתפקידו בינואר, יספיק להכריע בעניינו של ליברמן עוד בטרם כניסתו הרשמית של וינשטיין לתפקיד.

 

ככל הנראה, לאחר שיעביר את התיקים אותם הוא מייצג לאחרים, יתחיל וינשטיין כבר בימים הקרובים בחפיפה בלתי רשמית עם מזוז, ואף יעודכן בפרשת ליברמן, כיוון שהוא זה שיצטרך - לאחר שייערך שימוע לליברמן - להחליט לבסוף האם להגיש נגדו כתב אישום, או לאו.

 

וינשטיין, לפני שייכנס לתפקיד, יצטרך להעביר הסדר ניגוד עניינים, בו יפורט את מי ייצג בעבר. את הרשימה הוא יעביר למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מייק בלס. במקרים בהם הוא לא יוכל לטפל, הטיפול יעבור לפרקליט המדינה, משה לדור. כמו כן, בתיקים ספציפיים - כמו תיק ליברמן - שלוינשטיין יש נגיעה קטנה - הוא יקבל החלטה משותפת עם לדור ושאר הבכירים במשרד.

 

פינה את רוב השולחן

תיק ליברמן הינו התיק היחיד כנגד איש ציבור בכיר אותו משאיר מזוז לוינשטיין. היועץ הנוכחי כבר הגיש כתבי אישום הן נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שמשפטו אמור להתחיל בסוף החודש והן נגד שולה זקן, גם בפרשת רשות המסים וגם בפרשות אולמרט השונות. כמו כן הוא הגיש כתבי אישום נגד הנשיא לשעבר משה קצב, שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון, ניתן לומר כי מזוז משאיר "שולחן ריק" יחסית למחליפו בתפקיד, לפחות בכל הקשור לאישי ציבור.

 

וינשטיין, במסגרת ניגוד העניינים בתיקים בהם הוא טיפל ומטפל, לא יוכל להחליט על גורלו של ראש הממשלה לשעבר, בפרשת המרכז לעסקים קטנים, שם תלויה נגד אולמרט המלצת המשטרה להעמידו לדין, ואף לא יוכל להכריע בפרשות נוספות כדוגמת השופט דן כהן.

 

וינשטיין, עם כניסתו לתפקיד, יצטרך גם להתמודד עם הסרבנות שהתגלתה בחודשים האחרונים של חיילים המסרבים לפנות יישובים, ואף ייאלץ כמובן להתייחס להקפאת הבנייה בהתנחלויות. בנוסף לכך הוא יעסוק בספיחי דו"ח גולדסטון, כאשר היועץ המשפטי הנוכחי עומד בראש ועדה בין משרדית האמורה לטפל בנושא זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד יהודה וינשטיין. תיק לוהט
צילום: עידו ארז
מומלצים