שתף קטע נבחר

בכיר בחמאס: התשובה לא מקובלת, נמשיך במו"מ

עדיין לא מדובר בתשובה רשמית, אך האיתותים הראשונים מעידים כי העמדה הישראלית בעסקת שליט - לא מקובלת. גורם בחמאס: אנחנו מתנגדים עקרונית לגירוש נרחב, אך האסירים עצמם עשויים לרכך את עמדת התנועה. נועם שליט: נמתין לתגובה הרשמית שלהם

נראה שהנוסח שהועבר לידי חמאס בעזה אינו מקובל - אך יש נכונות להמשך המגעים. גורמים בכירים מאוד בתנועת חמאס אמרו בצהריים (יום ד') ל-ynet כי תשובת ישראל להצעה לעסקת השבויים, כפי שנכתבה בנוסח שהתקבל מידי המתווך הגרמני - לא תעבור במוסדות התנועה.

 

עם זאת, ציינו הבכירים כי במקביל לדיוניהם של מנהיגי התנועה בתיק שליט ובהצעה שהועברה - יימשכו המגעים מול המתווך, בניסיון להביא לשינוי העמדה הישראלית. גורמים בחמאס אומרים כי בתנועה קיימת תמימות דעים לגבי דחיית הגירוש הנרחב של עשרות אסירים, אולם הם מוסיפים כי אם לאסירים עצמם תהיה עמדה שונה, ייתכן כי הדבר ירכך את עמדת הנהגת התנועה. משלחת של בכירי חמאס מהרצועה תצא מחר להתייעצויות בדמשק כדי לגבש את תגובתם הסופית למתווך הגרמנית.

 

עסקה מתגלגלת - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

אביו של החייל החטוף גלעד שליט, נועם שליט, אמר ל-ynet בעקבות הדברים: "לא נתייחס לתגובות ראשוניות מהסוג הזה. נחכה לשמוע מה העמדה הרשמית, והתגובה הרשמית להצעה".

יו"ר מטה המאבק למען שליט, שמשון ליבמן, אמר ל-ynet כי הוא ואנשיו לא היו נאיבים ולא ציפו שההצעה הישראלית תתקבל על ידי החמאס "ככתבה וכלשונה". גם ליבמן ביקש להמתין לתשובה רשמית של חמאס.

 

דבריו של בכיר החמאס נאמרו ל-ynet שעות ספורות לאחר שבעזה החלו הדיונים עם השליח הגרמני ואנשי צוותו. בחמאס אמרו כי כעת צפוייה סדרת דיונים בקרב ההנהגה ברצועה, בגדה, בבתי הסוהר ובדמשק. רק לאחריהם תעביר התנועה את תשובתה. 

 

גורמים בחמאס הבהירו כי צפוי שיהיו כמה הסתייגויות מהעמדה הישראלית שהוצגה. הניסיון לשפר את העמדה הישראלית באמצעות המתווך יתמקד לדבריהם בעיקר בסוגיית גירוש האסירים אל מחוץ לגדה.

  

בעיתון "אל חיאת" פורסם הבוקר כי ישראל מתעקשת להימנע משחרור שבעה אסירים ברשימה.

מקורות דיפלומטים מערביים אמרו לעיתון כי הושגה הסכמה על 443 אסירים מתוך 450 שחמאס דרש לשחרר בשלב הראשון. בנוסף, ישראל דרשה לגרש למעלה מ-100 אסירים ולא להתיר להם לשוב לשטחי הגדה המערבית. אותם המקורות העריכו שחמאס יתגמש בסוגיית הגירוש - אך לא בעניין האסירים עצמם.

 

הרשימה שהיתה במוקד הדיונים של פורום "השביעייה" כללה 170 שמות אסירים שהעביר חמאס, שמתוכם ישראל אמורה לבחור 125. כזכור, בסבב השיחות האחרון שניהלה ממשלת אולמרט, נותר פער של 125 שמות מתוך 450 שמיועדים להשתחרר ב"פעימה הראשונה" של העסקה. הפער הזה נותר בעינו עד לשבוע שעבר, שבו הגיש חמאס למתווך את רשימת 170 השמות. פורום "השביעייה" דן ברשימה ובחר מתוכה בצורה פרטנית, על פי המלצות השב"כ את ה-125. זו ככל הנראה הרשימה שעמה הגיע המתווך לעזה.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,277 ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בחמאס מסתייגים. הפגנה למען שליט
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים