שתף קטע נבחר

מחיר העסקה: ראשי הטרור בדרכם אל החופש?

האחראי לרצח השר זאבי, מתכנן "טבח ליל הסדר" במלון פארק וה"מחבלת המפתה" מרמאללה - כל אלה הם רק חלק מרשימת האסירים ה"כבדים", שאת שחרורם תאלץ הממשלה לאשר כדי להוציא אל הפועל את עסקת שליט

הדיונים הקדחתניים בממשלה ובמערכת הביטחון ביממות האחרונות, העוסקים בדרישת חמאס לשחרר אסירים "עם דם על הידיים", האחראים להירצחם של מאות ישראלים בפיגועי טרור, מתמקדים בהחלטה הקשה שיאלץ לקבל הדרג המדיני: האם להכתיר את סבב המגעים האחרון עם חמאס בכשלון או להשיב את גלעד שליט הביתה - במחיר יציאתם לחופשי של אסירים רבים ובהם שמונה מחבלים, המעורבים בשרשרת פיגועים מצמררים שפקדו את ישראל בתחילת העשור וגבו את חייהם של רבים.

 

הדמות המוכרת ביותר מבין המיועדים לשחרור הוא מרוואן ברגותי, ראש ה"תנזים" לשעבר בגדה. תחת הנהגתו ביצע הארגון פיגועים רבים נגד ישראלים בתקופת האינתיפאדה השניה. הוא אחראי באופן אישי וישיר לפיגוע ב"סי פוד מרקט" בתל אביב, לפיגוע באולם "ארמון דוד" בחדרה, לפיגוע במדרחוב בירושלים וכן לרצח בני הזוג כהנא. לפני כחמש שנים, הורשע ברגותי בחמישה מעשי רצח ובניסיון לרצח. הוא נידון לחמישה מאסרי עולם מצטברים ולעוד 40 שנות מאסר.

 

עבדאללה ברגותי, קרוב משפחתו של מרוואן ברגותי אך חבר בארגון היריב, חמאס, נחשב ל"מהנדס" הארגון. הוא הורשע במעורבות בפיגועים שגבו קורבנות רבים, ובהם הפיגוע בבית הקפה "מומנט" ובמסעדת "סבארו" שבירושלים, במועדון ה"שפילד קלאב" בראשון לציון ובאוטובוס קו 4 בתל אביב. בסך הכל, עומד מניין הקורבנות שברגותי נמצא אחראי לרציחתם על 66 ישראלים ולפציעתם של כ-500. בשנת 2004 גזר בית המשפט על ברגותי עונש של 67 מאסרי עולם.

 

אחמד סעדאת, לשעבר מפקד "החזית העממית" בגדה, עמד בראש הארגון שביצע את ההתנקשות בשר לשעבר רחבעם זאבי, כנקמה על חיסולו של קודמו בתפקיד של סעדאת בידי ישראל, אבו-עלי מוסטפא.

 

עבאס סייד, לשעבר מפקד חמאס בטול כרם, הורשע באחריות להירצחם של 30 ישראלים בפיגוע ב"מלון פארק" בנתניה בליל הסדר, שנחשב לאחד הפיגועים הקשים ביותר בתחילת העשור וכאחד הגורמים המרכזיים ליציאת צה"ל למבצע "חומת מגן". בית המשפט גזר על סייד עונש של 30 מאסרי עולם.

 

אברהים חאמד עמד בראש הזרוע הצבאית של חמאס ברמאללה. במשך שנים ארוכות הוא נחשב לבכיר המבוקשים בגדה, והורשע במעורבות בפיגועים בכיכר ציון, בקפה "מומנט" ובקפה הלל - כולם בירושלים - וכן לפיגועים במועדון ה"שפילד קלאב" בראשון לציון ובטרמפיאדה בצריפין.


משפחות אסירים פלסטינים בעזה. מחכים להם בבית (צילום: AFP)

 

אמנה מונא נידונה למאסר עולם על מעורבותה בחטיפתו וברציחתו של הנער אופיר רחום מאשקלון. אביו של רחום הביע בראיון עם ynet בתחילת החודש זעזוע מהאפשרות שתשוחרר, והביע חשש כי המהלך יביא לחטיפת חיילים נוספים.

 

אחלאם תמימי הסיעה את המחבל המתאבד לפיגוע במסעדת "סבארו" שבו נרצחו 15 בני אדם. היא מרצה עונש של 16 מאסרי עולם, שעליו אמרה: "החיוך על פניי לא יימחק. 15 הרוגים זה מספר קטן יחסית למספרים הגדולים שהלכו בגללכם".

 

האחרונה ברשימה היא קאהירה סעדי מג'נין, נשואה ואם לארבעה, המרצה מאסר עולם. היא הורשעה כי יחד עם מחבלת נוספת, הובילה את המחבל שביצע את פיגוע ההתאבדות ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים, שגבה את חייהם של שלושה ישראלים וגרם לפציעתם של עשרות אחרים.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,275 ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מרוואן ברגותי. ישוחרר בעסקה?
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
סעדאת. תכנן את ההתנקשות בגנדי
צילום: רויטרס
צילום: רענן בן צור
אחלאם תמימי. "החיוך שעל פניי לא יימחק"
צילום: רענן בן צור
מומלצים