שתף קטע נבחר

סערת מופז: "הוציא את עצמו ממשפחת קדימה"

בכירי המפלגה מתקשים לעכל את דבריו הקשים של מספר 2, שטען שלבני ניצחה בפריימריז אחרי מעשים ש"גבלו בפלילים". בין הטענות כלפיו: "עלוב נפש" ו"רוצה לשרוף את המועדון"

סערת הפילוג שככה מעט - אך הרוחות בקדימה מסרבות להירגע. במוקד המהומה עומדות התבטאויותיו והאשמותיו של מספר 2 במפלגה, שאול מופז. בסוף השבוע קיימו ח"כים מקדימה, בהם בכירים, שיחות רבות ביניהם, שבהן תקפו בחריפות את הדברים.

 

לא מעטים מביניהם השתמשו במלים חריפות ביותר, והאשימו את מופז בניסיון "לשרוף את המועדון" ו"להוביל להתפרקות קדימה". אחד הח"כים אף כינה את מופז "עלוב נפש", ואחרים אמרו כי "הוא יורה בתוך המפלגה" ו"באמצעות הדברים שאמר, הוציא את עצמו ממשפחת קדימה".


מספר 1 ומספר 2, בימים טובים ואפטימיים יותר (צילום: גיל יוחנן)

 

בראיון בשבוע שעבר טען מופז בין היתר כי תוצאות הפריימריז במפלגה ב-2008, שבהן ניצחה ציפי לבני, הוטו שלא כדין. המעשים שנעשו שם,

אמר מופז, "גובלים בפלילים". 

  

בשיחות במהלך סוף השבוע, אחד מבכירי המפלגה, המקורב מאוד ללבני, אמר כי כלל לא בטוח שפרישה של מופז מקדימה, יחד עם כמה "עריקים", תהיה רעה למפלגה. לדבריו, "אם מופז יעזוב אחרי הדברים שאמר, ההתלכדות סביב לבני רק תהיה טובה יותר". בין רבים מהח"כים במפלגה יש כעת תמימות דעים, כי מבחינה ציבורית, אין כיום אלטרנטיבה למנהיגות של לבני.

 

הקדמת הפריימריז? לבני טרם גיבשה עמדה

בימים האחרונים ערכו אנשיה של לבני בדיקות בקרב רוב חברי הסיעה, במטרה לבחון את עמדתם לגבי דרישת מופז לקיים פריימריז לראשות המפלגה בתוך שלושה חודשים. לפי שעה, רוב גדול בסיעת קדימה מתנגד לדרישתו של מופז, ואף לרעיון לקיים פריימריז במהלך 2010. תוצאות אלה תואמות את משאל הח"כים שנערך ב-ynet לפני כשבוע, במסגרתו התברר כי אכן לפי שעה יש התנגדות בקרב חברי הסיעה להקדמת הפריימריז.


לבני ברגע הניצחון בפריימריז, ספטמבר 2008. הבחירות הוטו? (צילום: AFP)

 

עם זאת, לא מעט ח"כים מהמפלגה טוענים בשיחות סגורות כי יש לבחון מחדש את תקנון המפלגה ולהוביל לשינוי שיאפשר את קיום הפריימריז זמן רב יותר לפני הבחירות הכלליות. לפי שעה התקנון קובע כי על הפריימריז יש להיערך שלושה חודשים לפני בחירות כלליות. גם לבני עצמה אינה משוכנעת שהתקנון צריך להישאר על כנו, ובימים הקרובים היא צפויה לקיים סבב התייעצויות, וככל הנראה לקבל הכרעה לגבי עמדתה בנושא. בשיחות שניהלה בימים האחרונים אמרה לבכירים בקדימה כי היא אינה עוסקת בכך לפי שעה, אולם הדברים ייבחנו.

 

בתוך כך, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בקדימה בוחנים אפשרויות לפעול בזירה המשפטית נגד אותם ח"כים שניהלו מגעים עם הליכוד. לפי אחת מחוות הדעת, ניתן למנוע מאותם ח"כים שפעלו להתפלג, להתמנות לשרים ולרוץ ברשימה לכנסת הבאה. בסוף השבוע נפוצו גם שמועות על מהלך משפטי נגד גורמים נוספים, שתקפו את קדימה בתקשורת.

 

ומה אומר מופז עצמו על כל המהומה? גורמים המקורבים אליו אומרים כי לפי שעה, למרות האשמותיו הקשות נגד טוהר הפריימריז, אין עדיין מספיק חומר להגיש תלונה במשטרה. עם זאת, גורם המקורב למופז אמר כי בימים אלה נאסף חומר ראייתי שנועד להוכיח כי היו אי סדרים בבחירות המקדימות, והם שוקלים את המשך צעדיהם בעניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שורף את המועדון". מופז
צילום: עופר עמרם
תמימות דעים סביב מנהיגותה. לבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים