שתף קטע נבחר

רבני הגוש: נבוא חשבון עם תלמיד שיפגין בצבא

ראשי ישיבת ההסדר הוותיקה הר-עציון מבהירים במסמך שהגיע לידי ynet: "תלמידי הישיבה הם חיילים לכל דבר בעת שירותם הצבאי ומחויבים בנאמנות מלאה לצבא ולפקודה". הישיבה תפעל להקמת מנגנון משותף עם צה"ל שיטפל בנקודות חיכוך בין פקודות הצבא למצוות ההלכה

ראשי ישיבת ההסדר הר-עציון באלון שבות ("הגוש") מפרסמים היום (ג') גילוי דעת, בעקבות אירועי הנפת השלטים וההפגנות בצה"ל, וסוגיית התמיכה או ההתנגדות להפגנות שהתעוררה בקרב רבנים בישיבות ההסדר. הרבנים הרב אהרן ליכטנשטיין, הרב יהודה עמיטל, הרב ברוך גיגי, הרב משה ליכטנשטיין והרב יעקב מדן, מבהירים כי הם מתנגדים להפגנות פוליטיות בצבא וכי יבואו חשבון בחומרה עם תלמידי הישיבה שישתתפו במחאות פוליטיות.

 

הרבנים, המזוהים עם הקו המתון בישיבות ההסדר, מדגישים במסמך שיופץ לאלפי בוגרי המוסד כי "הישיבה רואה את עצמה כחלק מן העם היושב בציון, ורואה בחוסנם של מדינת ישראל ושל צה"ל, ערך חשוב ביותר". לדבריהם, "תלמידי הישיבה הם חיילים לכל דבר, בעת שירותם הצבאי, ומחויבים בנאמנות מלאה לצבא ולפקודה".

 

הם מבהירים כי במקרה של פקודה הנוגדת את מצפונו של החייל יש ללכת בין הטיפות ולהימנע ככל האפשר מחיכוך בין פקודות הצבא לבין מצוות התורה וההלכה, "כשהישיבה מנחה את תלמידיה, כמדיניות עקרונית, להשתדל בכל האפשר להקטין את החיכוך, ולהגיע לפתרונות שתואמים את ההלכה מחד, ואת יכולת הצבא להתנהל בצורה סבירה מאידך".

 

הישיבה מצהירה כי במקביל תפעל, במסגרת איגוד ישיבות ההסדר, לבנות עם צה"ל מנגנון משותף שיטפל בנקודות חיכוך אלו, "מתוך שותפות, כבוד הדדי, מגמת לכידות ורצון לפתור את הבעיה ולא להעצים אותה. נקודות חיכוך אלו מעטות ביותר, ואין בהן כדי להשפיע על נאמנותם ומחויבותם העקרונית והמעשית של חיילי ישיבות ההסדר לצבא ולפקודה".

 

בהתייחסם לביטול ההסדר עם ישיבת הר-ברכה מבהירים רבני הגוש כי בעקבות חתימת הרב אליעזר מלמד על המסמך, שגיבשו ראשי ישיבות ההסדר בעקבות הפרשה, יש לפעול ככל שניתן כדי להחזיר את ישיבת הר ברכה למסגרת ההסדר. 

 

הסתייגות הרב מדן

הרב יעקב מדן,

המזוהה כסמן הימני בין ראשי הישיבה, חתם גם הוא על המסמך אך הוסיף הסתייגות וקבל נגד הגדרת המילה העדינה "פינוי" ביחס לעקירת יישובים במסמך ראשי הישיבה -
יש לעקור את המילה 'פינוי' מן הלכסיקון העוסק בהחרבת בתיהם של אנשים ובהשלכתם לרחוב". לדבריו, "המנגינה שעולה מן המכתב היא חד צדדית לטעמי. היא אינה מציינת את משמעות השבר שבעקירת אנשים ובגרירתם מבתיהם על ידי צה''ל או בעזרתו".

 

עוד טען כי אף שאינו מתנה את מחויבותו לצבא בכך שלא יעסוק במשימות שיטור שנויות במחלוקות, הוא מוחה על כך שאין במסמך ביטוי מספק לביקורת על מדיניות משרד הביטחון בסוגייה זו. בנוסף, מחה על הסלחנות בה נוהג שר הביטחון כלפי מוסדות אקדמאים "שמרציהם מגדפים את צה''ל כאחד הריקים, והוא ממשיך לשלוח אליהם את קציניו ללימודים ולהשתלמויות, לבין חוסר הסלחנות שבה נהג כבוד השר כלפי הרב מלמד, לא ברור לי דיו, למרות החילוקים (במלעיל!) בין המקרים". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הרב אהרון ליכטנשטיין
צילום: אלכס קולומויסקי
מחאת חיילי שמשון בכותל
צילום: מירי צחי, באדיבות "חומש תחילה"
מומלצים