שתף קטע נבחר

ההסדר: הרב מלמד יישר קו, נאבק למען הר ברכה

בתום כנס הרבנים על ביטול ההסדר עם הר ברכה אמר ראש איגוד הישיבות, הרב חיים דרוקמן כי "הרב אליעזר מלמד יישר קו עם כל רבני ההסדר בכל הקשור ביחס לצבא". דובר האיגוד, הרב דוד סתיו: "נעשה כל מאמץ לחדש את ההסדר עם ישיבתו"

איגוד ישיבות ההסדר החליט בצהריים (יום א') להמשיך את הקשר עם צה"ל, ובמקביל את המאבק להחזרת ישיבת הר ברכה להסדר - זאת באמצעים פוליטיים, ציבוריים ומשפטיים. בתום ישיבה, שארכה כארבע שעות, והשתתפו בה יותר מ-50 ראשי ישיבות מרחבי הארץ, חתמו המשתתפים על הצהרה לפיה הם "שוללים באופן ברור כל הפגנה בצה"ל, מתוך רצון לשמור על לכידותו ואחדותו". בין החותמים גם ראש ישיבת הר ברכה, הרב אליעזר מלמד.

 

ראש האיגוד, הרב חיים דרוקמן, אמר כי מדובר בהחלטה משותפת, שהתקבלה בתמימות דעים. "הרב אליעזר מלמד יישר קו עם כל רבני ההסדר בכל הקשור ביחס לצבא ואל קציני צה"ל". דובר האיגוד, הרב דוד סתיו, הוסיף כי מלמד הדגיש שהוא רואה את עצמו חלק בלתי נפרד מהאיגוד, וציין כי "הרבנים יעשו כל מאמץ כדי לחדש את ההסדר עם ישיבתו". 

 

רבני האיגוד קראו לצבא שלא להשתמש בחיילי צה"ל למשימות אזרחיות "משום שיש להם מספיק עבודה ביטחונית". עם זאת, לא התקיים דיון בשאלת הסרבנות במקרה שמתקבלת פקודה לפנות יישוב, והרב סתיו הסביר כי הדבר נתון במחלוקת הלכתית.

 

הרבנים הוסיפו כי הם מביעים את הערכתם למערכת הביטחון, לצה"ל ולמפקדיו "העוסקים במלאכת קודש של שמירה והגנה על מדינת ישראל ותושביה". למעשה, בחתימה על נוסח זה חוזר בו הרב מלמד מדברים קשים שכתב על הקצונה הבכירה, ושגרמו לכעס בצבא. 


נאום הרב דרוקמן במרכז שפירא 

 

עוד נכתב בהחלטת הרבנים כי ביטול מסגרת ההסדר לישיבתו של מלמד היא "חמורה ויוצרת קרע קשה בצה"ל ובעם וכי האיגוד יעשה ככל יכולתו להחזיר את המצב לקדמותו". הרבנים הביעו צער על כך שהחלטות שר הביטחון התקבלו ללא תיאום "וללא שיח אמיתי עם נציגי הישיבות" וקראו להחזיר את המצב לקדמותו.

 

רב נוסף שהשתתף בדיון אמר ל-ynet: "כולנו הבהרנו לרב מלמד שהוא לא יכול ולא ניתן לו לדחוק אותנו למקומות שאנחנו לא רוצים להיות בהם". הוא ציין כי ההחלטה מבקשת לתקן את כל ההתנהלות הבעייתית של ראש ישיבת הר ברכה - "שלא הסתייג באופן ברור משלטי הרבנות בצה"ל והתייחס בזילזול לקציני הצבא".

 

בפתח הכנס

הרב דרוקמן ציין הבוקר כי מאז שהוחלט על הקמת מסלול ההסדר, לפני כ-50 שנה, לא היתה החלטה כגון זו שבמרכז הדיונים. דרוקמן אמר כי מדובר בצעד חמור שיוצר קרע, "המתקשר למהלכים אחרים שגורמים לציבור הדתי-לאומי לחוש כנדחק לפינה". הוא הוסיף כי פינוי גוש קטיף גרם לקרע, ואולם לאחר מכן נעשה מאמץ אדיר בעולם הישיבות הדתיות-לאומיות לאחות אותו - וליצור הזדהות עם המדינה והצבא.

 

גורמים בישיבות הסדר הזהירו כבר

אמש מפני פילוג והבוקר כבר ישיבה ראשונה איימה בפרישה. הרב ינון אילני, ראש ישיבת בערד, אמר לפני הכינוס, כי "אם לא תתקבל החלטה הקובעת בצורה ברורה כי הצבא צריך להיות כפוף לרבנים ולא הפוך, ניאלץ לפרוש מהאיגוד למרות המחיר היקר לישיבה בערד". הרב אליקים לבנון, המזוהה עם הקו הסרבני של הרב מלמד, הודיע כבר בסוף השבוע כי יחרים את הכינוס משום ש"כל ההחלטות כבר הוחלטו ונתקבלו". 

 

בתוך כך, יתקיים הערב בירושלים כינוס רבנים וראשי ישיבות הסדר שינסו לצמצם את המתחים בין ישיבות ההסדר למוסדות המדינה ולמשרד הביטחון. בין המשתתפים בכינוס יהיו רבני צהר, ראשי ישיבות הסדר בולטים וראש איגוד ישיבות ההסדר הרב חיים דרוקמן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הודעת הרבנים בתום הכנס
הרב יהושע שפירא במרכז שפירא
הרב מלמד מגיע הבוקר לכינוס
הרב שרלו בכנס הרבנים
מומלצים