שתף קטע נבחר

פולין נוקמת בקומוניסטים: קיצצה הפנסיות לבכירים

40 אלף נשים וגברים ששירתו בכוחות הביטחון של המשטר הקומוניסטי יקבלו מעתה פנסיה מופחתת, בשל הזעם הציבורי על כך שהם ממשיכים להנות מתשלומים נדיבים

הגנרל ווייצך ירוזלסקי, שכיהן כמנהיג האחרון של פולין הקומוניסטית, צפוי להיות אחד הנפגעים העיקריים מחוק חדש שנכנס לתוקפו השבוע ומקצץ בחצי את הפנסיה שהוא מקבל מהמדינה.

 

עיתון ה"טלגרף" הבריטי דיווח אתמול (ג') כי הקיצוץ בפנסיות של בכירי המשטר הקומוניסטי, שדיכאו באכזריות את התנועה למען דמוקרטיה במדינה בתחילת שנות ה-80, מגיע על רקע המרמור בקרב העם הפולני שקצינים ובכירים במשטר ממשיכים להנות מתשלומים נדיבים מקופת המדינה.

 

גנרל ירוזלסקי ועמיתיו נהנו עד כה מפנסיות של כ-2,930 דולר בחודש, סכום גדול למדי במדינה שבה רופא בגמלאות מקבל פחות מ-700 דולר לחודש. מתחילת ינואר, קוצצו הפנסיות שלהם בחצי לכ-1440 דולר, אך רבים עדיין מאמינים שמדובר בסכום מוגזם.

 

כ-40 אלף גברים ונשים מכוחות הביטחון של המשטר הקומוניסטי, שהתמוטט ב-1989, יתמודדו מעתה עם הקיצוץ בפנסיות שלהם, בהתאם לדרגתם ומשך הזמן ששירתו.  

 

החוק החדש שנכנס לתוקפו מבקש להעניש את אלו שאיפשרו את קיום "מערכת השליטה הלא אנושית", ומשקף את הרצון הגובר בפולין להתעמת עם עוולות העבר ולהעניש את האשמים.

 

העובדה שהמעבר לדמוקרטיה בפולין נעשה בהדרגתיות ובאמצעות משא ומתן, יצרה מצב שבו עוולות הקומוניזם נשכחו לטובת אחדות לאומית, ורבים מהאחראים לדיכוי אלים של מפלגת "סולידריות" של לך ולנסה ומתנגדי המשטר מעולם לא נענשו.

 

כמה חברי פרלמנט מברית השמאל הדמוקרטי, מפלגה שממשיכה את דרכה של המפלגה הקומוניסטית, הבטיחו לערער על חוק הקיצוץ בפנסיה בבית המשפט החוקתי, בטענה שהוא מטיל אשמה קולקטיבית, במקום לקשר בין אנשים מסוימים לפשעים שביצעו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הפרלמנט בפולין (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים