שתף קטע נבחר

השר ישי: נקדם חוק כשרות עוקף בג"ץ

הרבנים הראשיים כינסו הבוקר דיון חירום בעקבות הפסיקה שחייבה את הרבנות להכשיר בית עסק באשדוד ששייך ליהודייה משיחית. הרבנות תבקש מבג"ץ ארכה לקיים את הפסיקה ובינתיים יקודם החוק שייתן אוטונומיה לרבנות בחלוקת התעודות

הרבנים הראשיים לישראל, שרים וחברי כנסת דתיים התכנסו הבוקר (יום ה') לדיון חירום בעקבות מה שהם מכנים "התערבותו של בג"ץ בנושאי כשרות". זאת בעקבות הפסיקה המחייבת הענקת תעודת כשרות לעסק בבעלות יהודיה משיחית באשדוד. המשתתפים בישיבה, שהתקיימה בבית הרבנות הראשית בירושלים, החליטו לקדם את התיקון לחוק הכשרות שהציע ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי) ולפיו הרבנות הראשית היא שתקבע לבדה את הקריטריונים למתן תעודות, בכפוף להלכה.

  

יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, אמר כי יפנה לייעוץ משפטי במטרה לשפר את ההצעה, כך שתיתן מענה לכל "הפרצות" בתחום, ובינתיים הוחלט כי הרבנות תדרוש מבג"ץ ארכה לקיום הפסיקה כדי להימנע מביזיון בית משפט. שר הדתות יעקב מרגי הודיע כי יקדם את ההצעה המתוקנת בוועדת השרים לענייני חקיקה בה הוא חבר. "נרים את הכפפה שבג"ץ העביר לפתחנו ונתקן את החוק בהתאם", אמר. בעקבות ההחלטה, הודיע ח"כ כץ כי ישקול להשעות את הצעתו עד למיצוי המהלך.

 

בישיבה השתתפו הרבנים יונה מצגר ושלמה עמאר, מנכ"ל הרבנות הראשית עודד וינר, שרי ש"ס ישי, אטיאס ומרגי וחבריהם למפלגה חברי הכנסת זאב, נהרי ואמסלם, ח"כ אורבך (הבית היהודי), ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי), ומיהדות התורה - סגן השר ליצמן, והח"כים מוזס ומקלב.

  

"נגרים וסנדלרים מתערבים בהלכה"

הרב הראשי שלמה

עמאר מחה בדיון נגד המצב בו "רבנים לא מתיימרים לקבל החלטות בתחום הנגרות והסנדלרות, אבל נגרים וסנדלרים כן מתערבים בענייני הלכה שהם לא מבינים בהם". הרב יונה מצגר הוסיף: "למעלה מ-60% מאזרחי ישראל רוצים מוצרים כשרים. אנחנו לא רוצים שיהיה קרע בעם ולא בין בג"ץ לרבנות הראשית, אבל כשאדם מקבל מוצר כשר הוא צריך לדעת שהוא יכול לסמוך על זה ושאין כאן הונאה. לכן חשוב לנו שזה יעוגן בחקיקה".

 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן המחיש בדרכו את הביקורת על הפסיקה: "זה כמו שבג"ץ יידרש להכריע אם לתת לחולה מוקסיפן או תרופה אחרת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. מענה לפרצות
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
הרבנים הראשיים. זימנו
צילום: איי פי
מומלצים