שתף קטע נבחר

יהודיה משיחית? לא תקבלי תעודת כשרות

האם מומרת על-פי ההלכה יכולה להחזיק בקונדיטוריה כשרה? ברבנות הראשית סברו שלא ושללו את תעודת הכשרות של בתי העסק של פנינה קונפורטי. שופטי בג"ץ הפכו את ההלכה וקבעו: היא תהיה זכאית לתעודה אם תעמוד בתנאים הרגילים

בית המשפט העליון קיבל היום (ב') את עתירתה של פנינה קונפורטי שעתרה נגד הרבנות הראשית, רבנות גן יבנה והרבנות הראשית אשדוד בטענה כי בשל אמונתה הדתית כיהודה משיחית נלקחה ממנה תעודת הכשרות של העסק שלה והוחזרה לה בתנאים מסוימים. 

 

מהעתירה עולה כי קונפורטי הינה בעלים של שתי קונדיטוריות "פנינה פאי" – אחת בגן יבנה והשנייה באשדוד. הקונדיטוריה בגן יבנה נפתחה בשנת 2001 והוענקה לה תעודת כשרות. כאשר נודע ברבים דבר אמונתה הדתית היא החלה לסבול מיחס עוין מצד תושבי המקום ואף הופצו ביישוב מודעות וכרוזים שם נטען כי היא מקיימת פעילות מיסיונרית בתוך העסק. בשלב מסוים הודיע רב המועצה של גן יבנה כי הוא שולל לה את תעודת הכשרות.

  

באפריל 2006 פתחה קונפורטי את הקונדיטוריה באשדוד שם ניתנה לה תעודת כשרות מרב העיר. בעקבות קבלת תעודת הכשרות פנתה קונפורטי בשנית לרבנות גן יבנה וביקשה כי תושב לקונדיטוריה שלה שביישוב תעודת היישוב אולם בקשתה נענתה בשלילה והרבנות ביבנה אף פנתה לרבנות הראשית באשדוד ויידעה אותה בדבר אמונתה הדתית של קונפורטי. בעקבות זאת נשללה ממנה תעודת הכשרות גם מהקונדיטוריה שבאשדוד.

 

לאחר מכן נכתב בפסק הדין, נערך לקונפורטי שימוע שם הובהר לה כי אם ברצונה להפיק תעודת כשרות יהיה עליה לעמוד בשני תנאים – הראשון העסקת משגיח כשרות צמוד מפתיחת העסק ועד לסגירתו והשני הפקדת מפתח הכניסה לעסק בידי משגיח הכשרות. בנוסף לאחר מכן קיימה מועצת הרבנות הראשית דיון בעניינה והציבו בפניה תנאים נוספים לקבלת תעודת כשרות.  

 

בעקבות זאת עתרה קונפורטי לבג"ץ. קונפורטי טענה כי

אמונתה הדתית היא בגדר שיקול פסול לשם מתן תעודת כשרות. לדבריה שלילת התעודה שניתנה לה והצבת התנאים להשבתה נעשו בחוסר סמכות ומתוך שיקולים זרים. לעומת זאת טענה מועצת הרבנות כי אין מדובר כאן בסירוב לתת תעודת כשרות אלא בקביעת תנאים לקבלתה. לדברי המועצה כיוון שקונפורטי נחשבת למומרת על פי ההלכה היא אינה יכולה להיות "נאמנה" מבחינה הלכתית ולכן הפיתרון בו בחרה הרבנות הינו פיתרון מאוזן.

 

שופטי בית המשפט העליון קיבלו את עתירתה של קונפורטי ואף קבעו כי הרבנות הראשית תשלם לה שכר טרחת עו"ד בסכום של 20 אלף שקלים: "במקרה שלפנינו מעוררת התנהלותן של המועצה הרבנית והמועצה באשדוד תחושה קשה בלשון המעטה. מהתנהלות זו עולה כי ככל שהדבר תלוי בהן רק מי שהנו יהודי יזכה לקבל את תעודת הכשרות הנכספת. התנהלות זו היא בלתי סבירה ובלתי מידת ולא ניתן לתת לה יד" כתבו השופטים. 

 

לבסוף קבעו השופטים כי קונפורטי תהיה זכאית לקבל תעודת כשרות בכפוף לתנאים הרגילים למתן כשרות לעסק מסוג זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעודת כשרות. ארכיון
צילום: שלומי כהן
מומלצים