שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הצעה: העלאת מחיר המשקאות המשכרים מאוד

  וועדת שרים לחקיקה תדון מחר בהצעת חוק להגדיל את מס הקניה על משקאות מיובאים המכילים מעל 17% אלכוהול. המטרה: להשוות את מחירם למשקאות תוצרת הארץ

  הצעת חוק שמטרתה לייקר את המשקאות המשכרים מאד (מעל 17% אלכוהול) מתוצרת חוץ בהגדלת מס הקניה, תעלה מחר (א') לדיון בוועדת שרים לחקיקה. לפי הצעת ח"כ ישראל חסון (קדימה) מס הקניה על משקאות מיובאים ייקבע על פי מחיר קבוע לליטר.

   

  הצעת חסון מבקשת להשוות את בסיס המס המוטל על המשקאות המיובאים למס המוטל על משקאות מתוצרת מקומית בעלי אחוז אלכוהול דומה מתוצרת מקומית. חסון מציין כי במיסוי הנוכחי קיים פער משמעותי לטובת המשקאות מחו"ל ואפליית תוצרת ישראל. העדפה זו מגבירה את צריכת המשקאות המיובאים ותורמת להחמרת מעשי האלימות שברובם מעורבים אלכוהוליסטים צעירים. 

   

   

  חסון טוען כי גם לאחר התייקרות המשקאות המיובאים בעקבות רפורמה בשיטת המיסוי עליו החליטה לאחרונה רשות המסים, מחירם בישראל הוא מהנמוכים בהשוואה למחירים בעולם המערבי. "הרפורמה היא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי", הוא מציין בפנייתו לוועדת השרים שאמורה להחליט אם לתת את תמיכת הממשלה להצעתו.

   

  לדבריו, הצווים האחרונים יוצרים שטענז בין בסיס השיטה הקודמת הבעייתית (לפי המחיר הסיטונאי) לשיטתו המוצעת (לפי מחיר קבוע), מה גם שיישום הרפורמה ייעשה בהדרגה עד 2013. "רפורמה זו לא מספקת פתרון אמיתי לחוסר היכולת הממשית של רשויות המס לפקח ולעקוב אחרי הערך של מוצרי האלכוהול המיובאים כדי לתאם את המס הראוי", טוען חסון.

   

  הוא גם מדגיש כי רק העלאת מחירים משמעותית באמצעות הגדלת מס הקניה תהווה חסם צריכה אמיתי במאבק בנגע האלכוהול, כמו שנעשה במערב. "לא די במגבלות
  המלאכותיות על מכירת המשקאות המשכרים כמו הגבלת שעות המכירה המוצעת אצלנו", אומר חסון. "האלימות שמחמירה כתוצאה מצריכה גוברת של משקאות משכרים רק ממחישה שאין כל היגיון בהמתנה על ליישום המלא של הרפורמה החדשה במיסוי בעוד 3 שנים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים