שתף קטע נבחר

דני איילון מתקפל, לא מתנצל: 'אנהג בדיפלומטיות'

טורקיה ביקשה התנצלות על השפלת השגריר, וסגן שר החוץ השיב. "אין זו דרכי לפגוע בכבודם של שגרירים", אמר, אך הבהיר שמחאתו נגד ההתקפות על ישראל בטורקיה שרירה וקיימת

אחרי המשבר החריף שחוללה התנהלותו השנויה במחלוקת של סגן שר החוץ, דני איילון, בהשפלה הפומבית לשגריר טורקיה, אחמט אוגוז צ'ליקול, מגיעה ההתקפלות - אך ללא התנצלות: "בעתיד אבהיר את עמדתי בדרכים דיפלומטיות מקובלות", הבטיח הלילה (יום ד'). הוא הבהיר: "מחאתי על ההתקפות נגד ישראל מטורקיה שרירה וקיימת. עם זאת, אין זו דרכי לפגוע בכבודם של שגרירים".  

 

ההחרפה האחרונה ביחסים בין המדינות החלה שלשום, עם זימון השגריר הטורקי על ידי סגן שר החוץ דני איילון, שביקש למחות על שידור הסדרה הטורקית "עמק הזאבים", המציגה את אנשי המוסד ונציגי ישראל בטורקיה כחוטפי תינוקות. איילון סירב ללחוץ את ידו של השגריר אחמט אוגוז צ'ליקול, וסינן בעברית: "העיקר שיראו שהוא יושב נמוך ואנחנו גבוה ושיש פה רק דגל אחד, ואתה רואה שאנחנו לא מחייכים".

 

אתמול נקרא השגריר באנקרה, גבי לוי, לשיחת בירור במשרד החוץ הטורקי, ובד בבד, נשלח לישראל מברק מחאה רשמי. משרד החוץ באנקרה מסר כי "נאמר ללוי שטורקיה מצפה להסבר ולהתנצלות בעניין. אנו מקווים שמשרד החוץ הישראלי, אשר נהג בדרך לא דיפלומטית עם ההצהרות שלו, ייענה לחוקי הנימוסים הדיפלומטיים", נאמר בהודעה הטורקית.

 

גם שר החוץ הטורקי, אחמט דאוד אולו, מחה על התנהגות סגן שר החוץ:

"יכולים להיות חילוקי דעות בין מדינות, והן אף יכולות לבקר את מדיניותן של מדינות אחרות, אבל כל המדינות מחויבות לעמוד בכללי האדיבות והנימוס הדיפלומטיים", אמר במסיבת עיתונאים בלונדון עם עמיתו הבריטי.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבר אמש שתיקה בת יממה והביע תמיכה מלאה בשר החוץ, אביגדור ליברמן, לנוכח המשבר עם טורקיה. בשיחות סגורות עם מקורביו, אמר כי גלישתה של טורקיה לכיוון איראן צריכה להדאיג את ישראל. לדברי ראש הממשלה, זה תהליך שהחל עוד לפני מבצע "עופרת יצוקה". ראש הממשלה היה מודע להחלטה לנזוף בשגריר הטורקי בישראל, אך לא היה מודע לצורה השנויה במחלוקת. הוא התנגד להחזיר את שגריר ישראל באנקרה לארץ. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צלמו שאני גבוה. איילון
צילום: גיל יוחנן
השגריר הנזוף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים