שתף קטע נבחר

ההתנצלות בעין ערבית: ישראל מבינה רק טורקית

עיתון לבנוני המזוהה עם חיזבאללה כינה את ראש ממשלת טורקיה "הסולטן ארדואן". העיתון "אל קודס אל ערבי": "ממשלת ארדואן נהגה כלפי החוצפה הישראלית באופן הראוי"

בעיתונות הערבית לא הסתירו את שמחתם מההתנצלות של ישראל בפני טורקיה.  העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המזוהה עם חיזבאללה כינה בכותרתו הראשית את ראש ממשלת טורקיה - "הסולטן ארדואן". עוד נכתב: "ישראל מבינה אך ורק את השפה הטורקית: התנצלות כגודל ההשפלה".

 

"האיום היה אפקטיבי: במהירות ירדו הישראלים על ברכיהם ונקטו בצעד השקול להשפלה בה נקטו", נכתב בעיתון הלבנוני. "הם שלחו מכתב התנצלות מאיילון בעצמו לנשיא גול, בלחצם של הנשיא שמעון פרס, וראש הממשלה

 בנימין נתניהו. הדבר החשוב שנאמר במכתב הוא: 'אני מתנצל על האופן בו נהגה ישראל. לא הייתה לי הכוונה להשפיל את השגריר...'".

 

בעיתון המזוהה עם חיזבאללה נכתב, כי הדבר החשוב הוא שנוסח ההתנצלות תואם בין נתניהו לשר החוץ, אביגדור ליברמן. "תגובתו של ארדואן היתה תמציתית. הוא אמר שהוא 'יוּדע' על המכתב הישראלי, וציין כי טורקיה 'קיבלה את ההתנצלות המבוקשת והצפויה'. היתה זו התנצלות חסרת תקדים מצד בכיר ישראלי, לאור היחסים הארוכים והחמים בין טורקיה לישראל. מעתה ואילך ייראו בסוגיית 'השגריר הטורקי', ככזו שהציבה רף חדש למידת המתח אליו הגיעו שני הצדדים ואף למידת ההתנשאות הישראלית, שנראה כי היא למדה את 'השפה הטורקית'".

 

גם העיתון "אל-קודס אל-ערבי", שאינו נמנה על תומכיה של ישראל בלשון המעטה, המשיך באותו הקו ואף הלך רחוק יותר. במאמר מערכת שפרסם העיתון נכתב בכותרת, כי מדובר ב"התנצלות ישראלית המשפילה את טורקיה". המאמר, שככל הנראה נכתב עוד בטרם נודעה תשובתו של ראש ממשלת טורקיה ארדואן, כי הוא מקבל את ההתנצלות הישראלית, טען כי "היחסים עם ישראל היוו תמיד נטל מוסרי, אמוני ונפשי על כתפיה של ממשלת ארדואן. הנטל הזה הלך וגבר לאחר התוקפנות הישראלית האחרונה על רצועת עזה וחדירתם של הכוחות הישראלים התוקפנים כדי לבצע את פעולותיהם הברבריות באמצעות הרג ילדים ונשים, פיצוץ בתים, גירושם של למעלה מ-100 אלף בני אדם, ועוד".

 

עוד נטען במאמר המערכת בעיתון, שנכתב עוד לפני קבלת ההתנצלות: "מר ארדואן לא קיבל לחלוטין את השפלתו

 של סגן שר החוץ הישראלי עבור שגרירו, שמייצג את טורקיה העותמאנית ועמה שנושא את הגנים המפוארים של האימפריה האסלאמית. איננו סבורים כי ארדואן יקבל את ההתנצלות הישראלית, שבאה לאחר היסוס. אם הוא יקבל אותה, אז הוא יעשה זאת באי נוחות ומתוך התכוננות לקראת העימותים הדיפלומטים הבאים. ממשלת ארדואן נהגה כלפי החוצפה הישראלית באופן לו היא ראויה - כלומר בכוח ובנחישות - זו הדרך לה לא היו רגילות הממשלות הישראליות, במיוחד ממדינות ערב, ולכן הן נקטו בשחצנות עד שהגיע מי שיודע כיצד לנהוג בהן בשפה בה הן מבינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השגריר הטורקי ואיילון. ישראל התנצלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים