שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מומחים: שמנים זקוקים ליותר אנטיביוטיקה

  מומחים טוענים כי המינון האנטיביוטי המקובל היום אינו מספיק כדי לקטול את החיידקים אצל אנשים כבדי משקל, שכן ריכוז האנטיביוטיקה בגוף מושפע מאחוזי השומן בו. התוצאה: טיפולים ממושכים באנטיביוטיקה רבת עוצמה וסכנה להתפתחותם של חיידקים עמידים

  האנטיביוטיקה שרשם הרופא לא קטלה את החיידקים? אולי המינון נמוך מדי: במאמר המופיע בגליון החדש של כתב העת הרפואי Lancet, מסבירים מומחים כי המינונים הקיימים לאנטיביוטיקות היום אינם מתאימים למבוגרים כבדי משקל. התוצאה: טיפולים אנטיביוטיים ממושכים וסכנה להתפתחותם של חיידקים עמידים.

   

  אחוזי השומן משפיעים על יעילות התרופה

  בניגוד לתרופות הניתנות לילדים, המותאמות למשקלם, תרופות

  למבוגרים ניתנות לרוב במינון אחד קבוע או במקרה המירבי - בשני מינונים. בשנים האחרונות כבר הוכח כי גם אצל מבוגרים יש להתאים את מינון התרופות למשקל המטופל. מטופלים גדולי מימדים נזקקים למינון גבוה יותר, שאחרת לא יגיבו לטיפול, ואף יסבלו מתופעות לוואי של מינון תרופה נמוך.

   

  מימדי הגוף, כמו גם אחוזי השומן בגוף, אומרים המומחים במאמר, משפיעים על ריכוז האנטיביוטיקה בגוף. אצל אנשים כבדי משקל משפיעים פרמטרים אלה על יעילות התרופה. מינון נמוך מדי מגביר את הסיכון להתפתחותם של חיידקים עמידים.

   

  הטיפול האנטיביוטי הנמוך מדי אצל אנשים כבדי משקל מוביל לטיפול באנטיביוטיקות רבות עוצמה, לעתים אף באישפוז ובמתן לתוך הוריד. שימוש כזה תורם אף הוא להתפתחותם של זני חיידקים עמידים. במאמרם קוראים החוקרים להתוות הנחיות לטיפול אנטיביוטי מותאם-מינון עבור אנשים שמנים.

   

  "בעיית התאמת מינוני התרופות למשקל מוכרת היטב ומדוברת בקהיליה הרפואית", אומר ל-ynet ד"ר גבי ובר, מומחה למחלות זיהומיות מביה"ח כרמל, "בילדים נהוג לתת מינונים לפי משקל ולא לפי הגיל, בעוד שאצל מבוגרים, המינונים מותאמים למשקל ממוצע של גברים ונשים, שנע בין 70 ל-100 קילוגרמים".

   

  לדברי ד"ר ובר, בעיית השמנת היתר אינה חריפה בישראל כפי שהיא באה לידי ביטוי בארצות הברית, אולם במקרים קיצוניים של השמנת יתר, מותאם לעתים הטיפול האנטיביוטי על פי המשקל. "למשל במוקסיפן, המינון הרגיל הוא 500 מיליגרמים 3 פעמים ביממה, אולם אצל אנשים שמנים במיוחד אנחנו לעתים מגדילים את המינון לכדי גרם שלוש פעמים ביממה. עם זאת, אכן ישנה בעיה שהתרופות אינן מיוצרות בטווח מינונים רצוי, וזה נושא שחברות התרופות יצטרכו לתת את הדעת עליו בשנים הקרובות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אנטיביוטיקה. מינון לא מדוייק
  צילום: ablestock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים