שתף קטע נבחר

איראן: כישלון דיוני הסנקציות במערב - דבר טבעי

פגישת שש המעצמות בניו יורק, שבה דנו הנציגים באפשרות להטיל סנקציות על איראן, הסתיימה ללא תוצאות. בטהרן לא הופתעו: "עד שלא תאמצו גישה מציאותית המכירה בזכויותינו, לא תהיה תוצאה ברורה לדיונים אלה"

ממשלת איראן לא הופתעה מחוסר יכולתן של שש המעצמות להגיע להסכמה בפגישתן בסוף השבוע. משרד החוץ בטהרן הודיע היום (א') כי "כישלון הדיונים של מדינות המערב בנוגע לגרעין האיראני הוא טבעי - הפתרון הוא להכיר בזכויותנו".

 

נציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם - ארצות הברית, צרפת, בריטניה, רוסיה וסין - וגרמניה נועדו אמש בניו יורק. הדיפלומטים

דנו באפשרות לגבש חבילת סנקציות חדשה לרפובליקה האיסלאמית, אך הם לא הצליחו לקבל החלטה כלשהי בנושא.

 

דובר משרד החוץ האיראני, רמין מהמן פרסט, התייחס היום בזלזול לאוזלת היד של הקהילה הבינלאומית. "עד שהמעצמות לא יאמצו גישה מציאותית, המכירה בזכויותיה של איראן לפתח אנרגיה גרעינית לצרכי שלום, לא תהיה תוצאה ברורה לדיונים הללו", לדבריו.

  

מהמן פרסט אמר כי סוגיית הגרעין האיראני היא תחת אחריות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בעוד "פורום שש המעצמות הוא פוליטי". לכן, לדבריו, זה "טבעי שישיבות כאלה עם גישה כזאת לא יניבו את התוצאה המבוקשת. הדרך לפתרון היא הכרה רשמית בזכות של איראן לתוכנית גרעין ולהעביר את התיק למסלולו החוקי והטבעי במסגרת סוכנות הגרעין".

 

הוא שב והדגיש כי תוכנית הגרעין של איראן אינה חורגת מהחוק הבינלאומי ונעשית תחת פיקוח של הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם. המערב טוען כי תוכנית הגרעין האיראנית נועדה לפתח נשק להשמדה המונית, אולם משטר האייתוללות מתעקש כי מדובר בתוכנית למטרות שלום.

 

דיפלומטים מערביים העריכו כי הדיונים על סנקציות חדשות ייארכו כמה חודשים. גורמים רשמיים במערב אמרו בשיחות פרטיות כי רוסיה מוכנה לתמוך בעוד סבב של סנקציות על טהרן, אבל כמה דיפלומטים הביעו סקפטיות לגבי הנכונות של מוסקבה לתמוך בצעדים קשים נגד הרפובליקה האיסלאמית. התבצרותה של איראן בעמדותיה הובילה בעבר לשלושה סבבים של סנקציות מצד מועצת הביטחון של האו"ם - הראשון בדצמבר 2006, השני במרס 2007 והשלישי במרס 2008.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זכות טבעית. אחמדינג'אד
צילום: רויטרס
העולם לא מאוחד. קלינטון
צילום: AFP
מומלצים