שתף קטע נבחר

קלינטון: סנקציות יעילות יתמקדו באליטה באיראן

הדיפלומטית מס' 1 של ארה"ב אמרה כי ברור לכל שישנה קבוצה מצומצמת המקבלת את כל ההחלטות ברפובליקה האיסלאמית. קלינטון הבהירה כי דרך הפעולה הטובה ביותר תהיה להעניש את בכירי המשטר בטהרן

מזכירת המדינה האמריקנית אמרה הערב (יום ב') כי ממשל אובמה מאבד סבלנות לנוכח חוסר רצונה של איראן להשעות את תוכנית הגרעין שלה. הילרי קלינטון הודיעה כי הממשל קבע שדרך הפעולה הטובה ביותר היא להטיל על משטר האייתוללות סבב נוסף של סנקציות.

 

"זה ברור לכל שיש קבוצה מצומצמת שמקבלת את ההחלטות באיראן", אמרה קלינטון בשיחה עם עיתונאים בדרכה להוואי. קלינטון נמצאת בדרכה למסע

דילוגים בין אוסטרליה ולניו זילנד. "הם מעורבים בקשרים פוליטיים ומסחריים, ואם נוכל ליצור מסלול סנקציות הפוגע במקבלי ההחלטות - זו תהיה הדרך החכמה ביותר להטיל סנקציות. אולם טרם קיבלנו הכרעה בנושא הזה".

 

הדיפלומטית מס' 1 של ארה"ב לא פירטה לגבי "הקבוצה המצומצמת" שתהיה היעד של הסנקציות הבאות. אולם בשבוע שעבר היא רמזה שצעד מסוג זה יבקש להפעיל לחץ לא על האזרחים, אלא על הממשלה בטהרן, ובמיוחד על משמרות המהפכה.


בדרך להוואי. קלינטון בשדה התעופה הצבאי במרילנד (צילום: AFP)

 

זה זמן מה שממשל אובמה שוקל למקד את הסנקציות במשמרות המהפכה המנהלות בפועל את איראן, את דיכוי מהומות האופוזיציה ואת פרויקט הגרעין. בכירי הממשל בוושינגטון מנסים להימנע מסנקציות שייפגעו באוכלוסייה הרחבה, יבלמו את תנועת ההתנגדות למשטר האייתוללות ויאחדו את הציבור האיראני מאחורי ההנהגה הנוכחית.

 

לא נקבע תאריך יעד לסנקציות

בשיחה עם העיתונאים הדגישה קלינטון כי הנשיא, ברק אובמה, עדיין מעוניין לפתור את המחלוקת עם איראן בדרכים דיפלומטיות. עם זאת, ארה"ב לא תמתין לאיראן עד אין קץ. קלינטון הוסיפה בדבריה כי הממשל מעוניין לגבש סנקציות שיהיו יעילות יותר מבעבר. התבצרותה של איראן בעמדותיה הובילה בעבר לשלושה סבבים של סנקציות מצד מועצת הביטחון של האו"ם - הראשון בדצמבר 2006, השני במרס 2007 והשלישי במרס 2008.

 

דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, אמר היום בתדרוך לכתבים: "אנחנו ממשיכים לפעול ביחד עם השותפות שלנו כדי להרכיב את הצעד הבא". גיבס הבהיר

כי הוא "עדיין לא יודע על יום מסויים שבו הכל יקרה באו"ם. אבל אנחנו נמשיך לפעול שאיראן תישא באחריות ותעמוד במחויבויות הבינלאומיות שלה".

 

התבטאותה של קלינטון היא ההודעה הראשונה שנשמעת מבכיר ממשל אמריקני מאז הודעת איראן כי הסכימה להשעות את תוכנית הגרעין שלה למשך חודשיים. "כמה ארצות נייטרליות ביקשו מאיראן לא להעשיר אורניום במשך חודשיים, כדי לתת למערב זמן לענות להצעותיה של איראן. הסכמנו לבקשה זו כדי להראות את רצוננו הטוב לקהילה הבינלאומית", אמר היום דובר משרד החוץ האיראני, ראמין מהמנפרסט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאבדת סבלנות. קלינטון
צילום: AFP
מומלצים