שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נציגי המעצמות דנו באיראן - לא התקבלו החלטות

  הנציג הרוסי אמר כי הפגישה, שהתמקדה באפשרות להטיל עוד סנקציות על טהרן, הסתיימה בלי החלטות. הנציג האמריקני אמר כי היה מפגש "יעיל". הסינים איכזבו כששלחו פקיד נמוך-דרג

  עוד פגישה של נציגי ששת המעצמות בנושא תוכנית הגרעין האיראנית הסתיימה ללא החלטות - כך מסר הערב (שבת) סרגיי ריבקוב, הנציג הרוסי בשיחות שהתקיימו בניו יורק.

   

  "הפגישה לא הייתה מכרעת, מכיוון שלא התקבלו החלטות מיידיות", אמר ריבקוב בתום הפגישה שבה השתתפו נציגים מטעם ארצות הברית, בריטניה, צרפת, גרמניה, רוסיה וסין. הנציג האמריקני בשיחות, וויליאם ברנס, אמר לעומת זאת כי "זה היה מפגש מאוד יעיל".

   

  "דיברנו בעיקר על המסלול השני, אבל זה לא אומר שנזנח את הראשון",

  אמר ריבקוב. הוא התייחס למדיניות "שני הערוצים" שגיבשו המעצמות. הערוץ הראשון הוא הדיאלוג עם טהרן ואילו הערוץ השני הוא האפשרות להטיל עליה סנקציות.

   

  גורם בכיר באיחוד האירופי אמר בתום הפגישה כי המעצמות שוקלות סבב נוסף של סנקציות על טהרן. "אנחנו נמשיך במאמצים למצוא פיתרון באמצעות משא ומתן, אבל התחלנו לשקול גם אפשרות של סנקציות נוספות", אמר רוברט קופר.

   

  עוד לפני הפגישה, הביעו השליחים המערביים מורת רוח מכך שסין החליטה לשלוח פקיד בדרג נמוך לשיחות, ובכך פגעה בסיכויים להשיג הסכמות במהירות. הפגישה נקבעה לאחר שאיראן התעלמה מהאולטימטום של האמריקנים, שדרשו ממנה להשיב עד סוף שנת 2009 להצעה להפסיק את העשרת האורניום בתמורה לתמריצים כלכליים ופוליטיים.

   

  בעוד שחמש מתוך ששת המעצמות שלחו לשיחות בניו יורק בכירים ממשרדי החוץ שלהן, סין החליטה לשלוח יועץ מהמשלחת שלה לאו"ם, שהיכולת שלו לקבל החלטות בשם בייג'ינג מוגבלת ביותר. "הייצוג של הסינים לא יכול היה להיות בדרג נמוך יותר", התלונן מוקדם יותר דיפלומט מערבי.

   

  "צריכים להעביר מסר לאיראן" 

  מקורות דיפלומטים אמרו שאינם יודעים מה עומד מאחורי ההחלטה הסינית לשלוח נציג בדרג כה נמוך, אך העלו את האפשרות שהיא נובעת מהתנגדותה של סין להטלת סנקציות על איראן, או שמדובר בניסיון להביע מורת רוח מעסקאות הנשק בין ארה"ב לטייוואן.

   

  "אין ממש טעם לקיים את הפגישה לאור הייצוג הסיני, אבל אנחנו נקיים אותה בכל זאת", אמר

  דיפלומט לפני השיחות, "אנחנו צריכים להעביר מסר לאיראן - שאנחנו לא זונחים את הנושא". גם דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פי.ג'יי קראולי, לא היה אופטימי במיוחד כשהציע אתמול לא לצפות לבשורות גדולות.

   

  ארצות הברית והמעצמות האירופיות מאמינות שלאיראן היה מספיק זמן להשיב להצעת המערב, שהן מכנות כ"נדיבה", אולם שגריר סין באו"ם אמר בתחילת החודש כי "זהו לא הזמן הנכון לסנקציות, מפני שהמאמצים הדיפלומטיים עוד נמשכים".

   

  דיפלומטים מערביים העריכו כי הדיונים על סנקציות חדשות ייארכו כמה חודשים. גורמים רשמיים במערב אמרו בשיחות פרטיות כי רוסיה מוכנה לתמוך בעוד סבב של סנקציות על טהרן, אבל כמה דיפלומטים הביעו סקפטיות לגבי הנכונות של מוסקבה לתמוך בצעדים קשים נגד הרפובליקה האיסלאמית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השליח האמריקני ברנס. "מפגש יעיל"
  צילום: AFP
  מומלצים