שתף קטע נבחר

 • טיול לעבר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  נרים כוס, קפיטן, עוד נשוב ניפגש על המים

  במלאת שלושים למות רב-חובל אייק אהרונוביץ', קפטן ספינת המעפילים "אקסודוס" - מבחר תצלומים מהאלבום המשפחתי

  לפני כשנתיים ביקרתי את אייק אהרונוביץ' בביתו שבזיכרון יעקב. ביקשתי לתעד חומר צילומי הקשור בתקופת ההעפלה. אייק היה עסוק בשיפוץ הבית, אבל קיבל אותי בחביבות רבה. דיברנו על עולם ומלואו, בין השאר על "פשעי מפא"י", כהגדרתו - והכל תוך כדי שהוא אומר "תחפש מה שאתה רוצה!"

   

   

  בתוך המהומה ששררה בבית, מה שמצאתי היו בעיקר תצלומים שלאחר קום המדינה, אבל לפתע מצאתי אלבום בכריכת עור, ובתוכו תצלומים מקסימים משנות ה-20 של המאה הקודמת, שנעשו בקליפורניה.

   

  אייק ראה שאני נלהב מהתצלומים ואמר לי: "אלה תצלומים ממשפחתה של אשתי איירין, שנפטרה לפני כמה שנים ממחלה. איני יכול לספר לך על הנראה בתצלומים, אבל אם זה מוצא חן בעיניך - אתה יכול לסרוק".

   

  לפני חודש אייק הלך לעולמו, והוא בן 86. מרבית הדברים שנכתבו עליו לאחר פטירתו עוסקים בתקופה ההרואית של המלחמה לפתיחת שערי העלייה לארץ ישראל. בכתבה זו אציג תצלומים שיספרו על צדדים אחרים בחייו של אייק ז"ל. תודה לבנותיו, אלה ורונית, ולאח דדי שסייעו בתיעוד החומר.


  1. בראשית שנות ה-50 הכיר אייק את איירין, אשר עלתה לארץ מקליפורניה שבארצות הברית. איירין שירתה כחיילת בלהק המודיעין של חיל האוויר בשנים הראשונות לאחר הקמתו


  2. איירין בעת שירותה הצבאי 


  3. בסוף שנות ה-50 החליט אייק לצאת ללימודים גבוהים, ונסע עם משפחתו לאוניברסיטת ג'ורג'טאון שבארצות הברית, שם למד כלכלה ויחסים בינלאומיים. אחד המרצים היה הנרי קיסינג'ר , לימים שר החוץ האמריקני. אייק נפגש עם שועי עולם, ואולם בתום הלימודים שב לאהבתו משכבר הימים - הספנות 


  4. בשנות ה-60 הצטרף אייק לחבריו מ"הקיבוץ המאוחד" שהקימו חברת ספנות ודייג. בשליחות החברה נסע למספנות בהמבורג שבגרמניה, שם בנו את האונייה "פלמ"ח", הנראית בתצלום זה ובתצלומים 5 ו-6. בתצלום זה נראית בתו של אייק, אלה, בירכתי ה"פלמ"ח" בעת בנייתה 


  5. 


  6.


  7. לאחר מלחמת ששת הימים החליט אייק להקים חברת ספנות עצמאית. את הספינה הראשונה רכש בסקוטלנד, וקרא לה "הי-דרומה". בשנים ההן עוד לא היה כביש לשארם א-שייח, ומשרד הביטחון שכר את שירותי הספינה להובלת מים ודס"ל (דלק סילוני) לשארם.

   

  "ב-1968, כאשר הספינה עגנה בנמל אילת, הניחו מחבלים מטען נפץ בירכתי האונייה", סיפר דדי, אחיו של אייק, שהיה שותפו בחברת הספנות. "משהחלה הספינה לשקוע החליט אייק להשיטה לפתחו של נמל עקבה, משם יצאו המחבלים, כדי שתשקע שם. כוחות הביטחון ביקשו מאייק להעלות את הספינה לחוף הצפוני ליד אילת, כך שניתן יהיה לתקן את הפגיעה"


  8. איירין אוחזת בגלגל ההגה של "הי-דרומה"


  9. בתצלום זה ובתצלומים 17-10: מאלבום משפחתה של איירין, ראשית שנות ה-20 של המאה הקודמת. בני המשפחה נהגו לטייל בפארקים הלאומיים במערב ארצות הברית


  10.


  11.


  12. 


  13.


  14.

   


  15. 


  16.


  17.

   

  לכל הכתבות במדור טיול לעבר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  א. איירין בעת שירותה הצבאי בחיל האוויר
  ב. איירין (מימין) עם חברותיה לספסל הלימודים באוניברסיטת ברקלי, לפני העלייה ארצה
  ג. איירין בצעירותה
  ד. משפחתו של אייק בטיול לצפת
  ה. רב החובל אייק עולה ל"הי-דרומה"
  ו. "הי-דרומה" שימשה גם ספינת נוסעים בקו התיירות לשארם א-שייח
  ז. מאלבום התצלומים המשפחתי של איירין, ראשית שנות ה-20
  מומלצים