שתף קטע נבחר

נפטר יצחק (אייק) אהרונוביץ', קפטן ה"אקסודוס"

יצחק (אייק) אהרונוביץ' שהוביל יחד עם יוסי הראל ז"ל את אוניית המעפילים הלך לעולמו בגיל 86. אחיו: "אייק היה חולם ולוחם"

יצחק (אייק) אהרונוביץ', רב החובל של אוניית המעפילים אקסודוס נפטר הבוקר (יום ד') בגיל 86 בבית החולים "הלל יפה" בחדרה. אהרונוביץ' הותיר אחריו שתי בנות, שבעה נכדים ונין בן שנתיים. 

 

אהרונוביץ' הוביל את אוניית המעפילים יחד עם יוסי הראל ז"ל וסיפורה של אקסודוס נצרב בתודעה הישראלית כסיפור גבורה נועז בתולדות הקמת המדינה.

 

אהרונוביץ' נולד ב-1923 בגרמניה ועלה עם משפחתו לארץ ישראל ב-1932. הוא סיפר בעבר כי הגיע להיות איש ים "במקרה", הוא נסע ללמוד ימאות בלונדון אך טרם סיום לימודיו החליט לחזור לארץ על ספינת המעפילים המפורסמת. הוא יובא למנוחות ביום שישי ב-11:00 בבית העלמין בקיבוץ גבעת חיים מאוחד.


"חולם ולוחם". אהרונוביץ' (צילום: אלעד גרשגורן)

 

אחיו, דדי (83) סיפר ל-ynet כי הוא היה צלול עד לרגע האחרון וחי חיים מלאים: "אייק היה חולם ולוחם. הוא שייך לדור שחי את ההיסטוריה, חי אותה בעבר וחי אותה בהווה שלו. הוא היה תמים. בשבילו לא היה קיים המושג 'כולם', רק המושג 'כולנו'. אייק היה תמיד העקשן ביותר מבין ארבעת האחים". אהרונוביץ' סיפר על אחיו כי הוא אהב את הים ו"אפילו ביתו בנוי בצורת אוניה. עד לפני כמה שנים עדיין היה בעל אוניות".

 

לפני כשנה וחצי הלך לעולמו בגיל 90 יוסי הראל, שהיה מפקד הספינה.

לאחר שנפטר אמרה ל-ynet בתו שרון כי אביה היה "איש של חזון, בכל התחומים, ותמיד ראה את התמונה הגדולה".

 

האנייה אקסודוס נרכשה על ידי "המוסד לעליה ב'" והוכשרה לשאת נוסעים ב-1947. ב-11 ביולי באותה שנה הפליגה האונייה בחשאי מנמל קטן ליד מרסיי לכיוון חופי ארץ ישראל. על סיפונה נמצאו 4554 נוסעים, כולם ניצולי שואה ממחנות העקורים בגרמניה, ללא היתרי עלייה, שביקשו לצאת מגרמניה ולהגיע לארץ ישראל.

 

הצי הבריטי, שעקב אחר האונייה, אילץ בסופו של דבר את הנוסעים לעבור לאוניות אחרות והחזיר את הפליטים למחנות העקורים בגרמניה מהם יצאו. בספטמבר, חודשיים לאחר תחילת המסע, ולעיני מאות עיתונאים וצלמים, הורדו אלפי הנוסעים בכוח מן האוניות והוחזרו למחנות העקורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משמאל - אהרונוביץ'. המפקד הראל - באמצע
צילום: מיכאל קרמר
אוניית המעפילים אקסודוס
צילום: לע"מ
מומלצים