שתף קטע נבחר

רוב לאי אמון בממשלה; הקואליציה: נשיב מלחמה

באופוזיציה העלו הצעות אי-אמון למרות נסיעת נתניהו לגרמניה. אלו עברו ללא מתנגדים - אחרי שהקואליציה החרימה ההצבעה - אך לא ברוב הדרוש (61 ח"כים). ל-ynet נודע שהמענה אמור לפגוע במקום הכואב ביותר - הצעות החוק הפרטיות

הקרב בין האופוזיציה לקואליציה בכנסת עולה מדרגה: אחרי שבאופוזיציה הצביעו היום (ב') אי אמון בממשלה - בניגוד לנהוג כאשר ראש הממשלה שוהה בחו"ל - איימו בקואליציה בתגובה כואבת. "האופוזיציה תשלם ביוקר", מבטיחים שם, וגם מסמנים מטרה ברורה.

 

לפנות ערב דנה הכנסת בהצעות אי אמון שהגישו סיעות האופוזיציה בממשלה, כמו שקורה בכל יום שני. אלא שעל פי הנוהג הקיים בכנסת זה שנים ארוכות, כאשר ראש הממשלה נמצא בשליחות ממלכתית, לא מתקיימות הצבעות אי אמון. הפעם החליטה האופוזיציה, בראשות סיעת קדימה, לשבור את הכלים, למרות נסיעת בנימין נתניהו וכמה שרים לגרמניה. בכירים בקדימה אמרו כי ההחלטה היא רק תגובה "לרמיסה השיטתית והקבועה של הקואליציה את האופוזיציה ואת הכנסת".


מליאת הכנסת - שוב זירה לעימותים חריפים (צילום: גיל יוחנן)

 

נציגי הקואליציה שנשארו בארץ השתתפו בדיון, אבל החרימו את ההצבעה. ההצבעה הראשונה זכתה לרוב של 34 חברים ואילו השניה זכתה לרוב של 32 חברים. בשתי ההצעות לא התנגד אף לא חבר אחד. אך לשם הפלת ממשלה יש צורך ברוב של 61 חברי כנסת, כך שבכל מקרה נתניהו וחבריו לא ממש חששו.

 

אלא שנראה כי מדובר רק ביריית הפתיחה להמשך המאבק. בעוד שבאופוזיציה מתכוונים לבטל את נוהג "הקיזוזים" הקיים במשכן, על פיו חברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה נעדרים במקביל מהצבעות בכנסת כדי לשמור על הכוח היחסי של כל אחד מהגושים, מתכוונת הקואליציה "להעניש" את הח"כים מהאופוזיציה במקום הכואב ביותר - הצעות החוק הפרטיות.

 

ל-ynet נודע כי בכירים בקואליציה גיבשו עמדה על פיה בהמשך השבוע תצביע הקואליציה נגד חלק מהחוקים של חברי האופוזיציה, אף שמדובר בחוקים שזכו לתמיכת הממשלה כפי שנקבע בוועדת השרים לענייני חקיקה. "הם ישלמו ביוקר", אומרים בקואליציה.

 

אלקין: לא נשתתף בתיאטרון האבסורד

עוד קודם לכן אמר יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין: "התנהלות האופוזיציה בראשות קדימה היא שבירה חמורה של נוהג המושרש במשכן שנים ארוכות. לא נשבור את כללי המשחק ולא נחרים את הכנסת, אך לא נשתתף בהצגה של תיאטרון האבסורד של קדימה".

 

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, התייחס בישיבת נשיאות הכנסת גם הוא לנושא:

"ממשלת ישראל נמצאת היום בשליחות ממלכתית, ובנוהג השורר בכנסת מקדמת דנא, אין מגישים הצעת אי-אמון כאשר ראש הממשלה לא נמצא בארץ".

 

בקדימה לא התרשמו, וביקשו להזכיר את "חוקי המשילות" - בהם "חוק מופז". "נתניהו הוא האחרון שיכול להטיף מוסר בנושא חוסר אחריות ושבירת כללי משחק פרלמנטריים", אמרו שם. "נתניהו פועל להחלשת הכנסת. אין כלל כתוב או לא כתוב שנתניהו לא הפר. מיומו הראשון בתפקיד הוא פועל באופן אובססיבי, הן בחקיקה והן בהתנהלות אלימה, לשבירת כללי משחק והבנות שנבנו לאורך שנים כשמטרתו אחת - החלשת הכנסת ובאמצעותה ריסוק הביקורת האופוזיציונית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זאב אלקין. שבירה חמורה
צילום: דודי ועקנין
ריבלין. מקדמת דנא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים