שתף קטע נבחר

חרם אופוזיציוני במליאה: עשו סיכול ממוקד בכנסת

בצעד הפגנתי יוצא דופן, נטשו חברי האופוזיציה דיון של מליאת הכנסת, במחאה על כך שהקואליציה שינתה לטענתם את "כללי המשחק" והצרה את צעדיהם. היו"ר ריבלין קרא להם: "חוסו על הדמוקרטיה בישראל". מסיבת העיתונאים שכינסו היתה מפגן אחדות נדיר, בו התייצבו זה לצד זה מוחמד ברכה ויעקב כ"ץ

האופוזיציה זועמת - ומחרימה את ישיבת מליאת הכנסת. חברי כנסת מהאופוזיציה כינסו בצהריים (יום ג') מסיבת עיתונאים ובה הביעו את זעמם על התנהלות הקואליציה. זמן קצר לאחר מכן, במהלך שתוכנן מראש, נטשו חברי האופוזיציה את מליאת הכנסת. לטענתם, מאז כינונה של הכנסת ה-18 - מפרה הקואליציה את כללי התנהלות בית הנבחרים בצורה פוגענית וחריגה. יו"ר הקואליציה: "ניסינו להגיע עם האופוזיציה להבנות, אך נדחינו בטענה כי האופוזיציה תהיה לוחמת".

 

שיא הדרמה הגיע אחרי שראשי סיעות האופוזיציה דיברו במליאת הכנסת

והטיחו האשמות ביו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, ובאנשי הקואליציה. חברי הכנסת מהאופוציזיה קמו ויצאו מהמשכן, בצעד שנועד להחרים את דיוני המליאה בהמשך היום. את האות נתנה יו"ר הסיעה הגדולה באופוזיציה, ח"כ דליה איציק, שפנתה לריבלין ואמרה: "אתה יודע כמוני, שיש פה סדרת מהלכים שפוגעים בכנסת (...) אנחנו יודעים שזה צעד חסר תקדים, התלבטנו רבות".

 

לפני צאת חברי הכנסת את האולם, פנה ח"כ יואל חסון לריבלין ואמר: "אתה יודע שיש לכוח שלך סוג של מידה. אתה לא יכול להשתמש בו ללא סוף - ובצורה דורסנית. אתה - ורק אתה יכול לעצור את מחול השדים. אם לא תעצור את מחול השדים, אני חושש מהעתיד". בסופו של דבר, עזבו חברי האופוזיציה את מליאת הכנסת, מלבד יו"ר מרצ שנשאר להקשיב לדבריו של ריבלין.

 

יו"ר הכנסת נראה זועם ונרגש מהצעד שנקטו חברי המשכן. "חוסו על הדמוקרטיה בישראל, אל תקומו בקלות ראש ותעזבו את הכנסת", אמר להם, "זה לא מרכז מפלגה. אנחנו שליחי ציבור וחובתנו לעשות זאת, כפי שאני קיבלתי כאן החלטות שהם לדיראון עולם (...) אני קורא לחברי האופוזיציה לחזור לכנסת. היא של כולנו, היא של האופוזיציה. איננו ילדים האומרים 'שברו את הכלים ולא משחקים'. כאשר ישובו אני אעשה לעשות כל מה שביכולתי".


איפה חברי הכנסת? ח"כ אורון נותר לבד להקשיב לריבלין (צילום: גיל יוחנן) 

 

הליכוד פרסם הודעה רשמית בה תקף בחריפות את ההחלטה להחרים את דיוני מליאת הכנסת היום. "התנהלותה המבישה של האופוזיציה ביזתה את אלמנות צה"ל את הקשישים ואת הכנסת כולה. מוטב שילמדו אופוזיציה אחראית מהי", נמסר בהודעה. היום מציינת מליאת הכנסת בין היתר את היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד קשישים, וכן מקיימת דיון במעמדן של אלמנות צה"ל.

 

יחד במאבק: כצ'לה וברכה

מאז הקמת ממשלת נתניהו שורר זעם באופוזיציה בגין שורת שינויים שהממשלה עורכת, בהם ההחלטות לאשר תקציב דו-שנתי, לאשר לסגני שרים לקחת חלק בהצבעות בוועדות הכנסת, וכן ההפסד שנחלה קדימה לנתניהו, בהצבעה שקבעה כי ח"כ אורי אריאל ימונה לוועדה לבחירת שופטים במקום נציג קדימה, ח"כ רוני בר-און.

 

האופוזיציה זועמת על מספר הצעות חוק שמבקשת הממשלה לקדם כעת, בהן הצעת חוק המבקשת להגדיל את הרוב הדרוש לאישור הצעת חוק תקציבית מ-50 חברי כנסת כיום ל-55; הצעת חוק שתקל על פרישה מסיעה בכנסת ("חוק מופז") וכן הצעת חוק שתאפשר לשר מכל מפלגה לפרוש מן הכנסת ולשוב אליה במידה ומופסקת חברתו בממשלה ("חוק סלומינסקי").

 

לפני הדיון הסוער במליאה כינסו ראשי סיעות האופוזיציה מסיבת עיתונאים, במהלכה הופגן שיתוף פעולה נדיר בין חברי כנסת שרגילים להתעמת בחריפות - משני צדי המתרס הפוליטי: דליה איציק, יוחנן פלסנר ויואל חסון מקדימה, חיים אורון ממרצ, מוחמד ברכה מחד"ש, ג'מאל זחאלקה מבל"ד ויעקב כ"ץ (כצ'לה) מהאיחוד הלאומי. 


נציגי סיעות האופוזיציה במסיבת העיתונאים (צילום: גיל יוחנן)  

 

יו"ר הסיעה הגדולה באופוזיציה, ח"כ איציק, אמרה: "זה לא סוד שאנחנו לא מסכימים על הרבה מאוד דברים באופוזיציה, אבל אנחנו מסכימים על דבר אחד - מאז תחילת הכנסת הזו יש הפרה של הכללים שאינני זוכרת סדרה פוגענית כזו בסדרי מינהל ובערעור מעמדה של הכנסת. אנחנו נמצאים כאן כדי לשדר לריבלין (יו"ר הכנסת - א.מ.) מסר שיעשה סדר ויגיד 'די, עד כאן'".

  

ח"כ ברכה אמר כי מתחילת כהונת ממשלת נתניהו נוצר מצב שבו "הקואליציה מבצעת סיכול ממוקד לכנסת". לדבריו, היא שמה את מעמד הכנסת בשולי השוליים - ולא ניתן להשלים עם כך. "הקואליציה צריכה לשנות את דרכה ולכבד את כללי המשחק. היו"ר צריך להשתמש בסמכותו. הוא קובע את סדר היום בכנסת. אנחנו לא מטילים עליו את האחריות להידרדרות הזאת, אבל אנחנו מטילים עליו את האחריות לפתרון ולמוצא".

 

"להעביר את הכנסת לבר-אילן"

ח"כ איציק, שכיהנה כיו"ר לפני רובי ריבלין, הוסיפה: "אין אפשרות בקואליציה הדורסנית הזו להביא לכלל ביטול את האופוזיציה (...) יש מצבים שאתה אומר 'עד כאן'. זה המצב. יש פה סדרת מהלכים פוגעניים באופן שפוגע בדמוקרטיה. יכול להיות שצריך להעביר את הכנסת לבר-אילן, אנחנו לא מתכוונים לעשות את זה, אנחנו ננהל את הקרב כאן, בבית".

 

ח"כ כ"ץ שיבח את עמיתיו ואמר: "אני חושב שהדבר היפה שרואים הוא שלפחות כמו שהקואליציה מאוחדת, גם האופוזיציה מאוחדת. כוחנו באחדותנו. זה דבר יפה מאוד שרואים סיעות מימין ומשמאל. זו דוגמא גם לכל מדינת ישראל, יכול להיות שאפשר לשבת יחד ולהיות חברים טובים. צריך שבבית הזה היחס בין קואליציה לאופוזיציה יישמר. העמידה שלנו איתנה". ח"כ אורון אמר כי המגרש היחיד של אנשי האופוזיציה הוא הפעילות בכנסת. "במגרש הזה חייבים שיתקיימו חוקי משחק מסוימים ויש לנו הרגשה קשה שחוקי המשחק הללו מופרים ויוצרים מצב שגם הוותיקים בנינו לא זוכרים אותו".

 

"צריכים להדליק נורה חזקה מתוך רצון לשמור על הכנסת", הוסיף אורון והזכיר בין היתר את עניין בחירת נציגי הכנסת בוועדה לבחירה שופטים, לפני כמה ימים - והפרת האיזון המקובל בהרכב הפוליטיקאים בוועדה. "שברו את העקרון שהיה באופן מודע", האשים. "הגענו לפינה הזו כדי לבוא ולומר לציבור שאנחנו לא יכולים לתפקד ככה". הוא אמר כי ההתנהלות בעניין חוק ההסדרים היא ביזוי הכנסת.

 

יו"ר הקואליציה: הטענות חסרות בסיס

בתגובה לטענות ראשי סיעות האופוזיציה,

אמר יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, כי "האופוזיציה נהנית לטעון טענות חסרות ביסוס ולא נותנת לעובדות האמיתיות לבלבל אותה. כמעט בכל סיטואציה שבה ניסינו להגיע עם האופוזיציה להבנות נדחינו בטענה כי האופוזיציה תהיה לוחמת, גם אם על חשבון הממלכתיות הנדרשת והאחריות המתחייבת מתפקידה".

 

לדבריו, זה בא לידי ביטוי "באישור תקציב חירום לשנתיים בימים של משבר כלכלי חריף ועמוק, הטלת מגבלה על חקיקה פרטית תקציבית שהמשק הישראלי אינו יכול לעמוד בה ובתהליכים אחרים בכנסת. מוטב שהאופוזיציה, ודאי קדימה, תתמקד בחשבון נפש על המצב הקשה שבו הותירה את המדינה לאחר שלוש שנות כהונה כושלות ותאפשר לקואליציה לתת ביטוי אמיתי לרצון הבוחר כפי שהשתקף בבחירות.


פורסם לראשונה 16/06/2009 16:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. ספג ביקורת
צילום: גיל יוחנן
יו"ר הכנסת לשעבר, דליה איציק. חרם על המשכן
צילום: גיל יוחנן
חסון. "מחול שדים"
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלכס קולומויסקי
יו"ר הקואליציה. "לא נותנים לעובדות לבלבל"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים