שתף קטע נבחר

נורבגיה: שוב קריאה לחרם אקדמי על ישראל

רקטור אוניברסיטת ברגן תומך בהטלת חרם אקדמי רשמי על ישראל, והתפאר בכך שהמוסד שבראשו הוא עומד לא מנהל עמה אף קשר. לדבריו, המהלך דומה להחלטה להחרים את האוניברסיטאות בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד

זירה נוספת בניסיונות לבודד את האקדמיה בישראל. אוניברסיטת ברגן (UIB), מהאוניברסיטאות הגדולות בנורבגיה, מתכוונת להטיל על ישראל חרם אקדמי רשמי, בטענה כי התנהלותה זהה לשלטון האפרטהייד בדרום אפריקה - כך נודע אמש (שבת) ל-ynet.

 

בכך יצטרף הסגל האקדמי בברגן לעצומה שפרסמו מרצים באוניברסיטת טרומסו, הדורשים אף הם להטיל חרם על ישראל. הנהלת אוניברסיטת ברגן טרם הגיבה באופן רשמי על הדברים ולא מסרה את עמדתה.

 

עצומות נוספות הקוראות להטיל חרם אקדמי על ישראל נחתמו בשנה שעברה על-ידי עשרות מרצים במכללה מקומית ובאוניברסיטת טרונדהיים, הנחשבת לאחת החשובות במדינה. במקרה זה, נחל המהלך כישלון ואף זכה לגינוי פומבי מצד שר החינוך הנורבגי.

 

אלא שבמקרה של אוניברסיטת ברגן, זוכה המהלך לתמיכה נלהבת מצד הרקטור, זיגמונד גרונמו. בדיון שנערך במוסד השבוע, עסקו בשאלה "האם מוצדק מהלך הטלת חרם אקדמי מצד אוניברסיטה על מדינה, ומה תפקידה של האקדמיה כ'עורך' חברתי".

 

גרונמו התפאר בפני באי האירוע כי המוסד שבראשו הוא עומד אינו מנהל כל קשר עם האקדמיה בישראל, והסביר לסטודנטים כי ברצונו לרתום את המרצים באוניברסיטה כדי לממש את המהלך.

 

לדברי גרונמו, נתקל המהלך בקשיים בעקבות "קומץ מתנגדים המנסים לטרפד את החרם", כלשונו. בדיון התייחס הרקטור להטלת החרם האקדמי על דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד בשנת 1987, במטרה לבודד את השלטון בה. הדברים זכו לסיקור תקשורתי נרחב בנורבגיה. הוא התייחס באותו הכנס לדבריו של שר החינוך הנורבגי בגנות חרם אקדמי, ואמר כי זה "אינו יכול לכפות על אוניברסיטאות לנקוט עמדה ונקודת מבט".

 

באוניברסיטת ברגן לומדים 14,500 סטודנטים ומועסקים בה כ-3,200 אנשי צוות. גרונמו ציין כי דן בהטלת החרם עם שני רקטורים באוניברסיטאות אחרות במדינה, שלדבריו הביעו תמיכה במהלך. אחד המתנגדים הבולטים בהטלת החרם הוא רקטור אוניברסיטת אוסלו, אולה פטר, שהביע מורת רוח לנוכח הדברים.

 

מרצים באוניברסיטה, המתנגדים להטלת החרם, העבירו בסוף השבוע תלונה על הדברים לשגרירות ישראל. בשנה שעברה, לאחר שמהלך דומה נחל כישלון, גינה שר החינוך הנורבגי את מארגני החרם - שטורפד. 

 


פורסם לראשונה 24/01/2010 00:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים