שתף קטע נבחר

הוכה בסיני, נכלא בארץ: עתירה לסייע לנער פליט

בעתירה לבית המשפט נטען כי הנער מאריתראה כלוא כבר כמעט 100 ימים בניגוד לחוק, ונשלח לאשפוז כפוי אחרי שניסה להתאבד. רשויות הרווחה נתבעות למצוא פתרון

בימים שבהם מתגאה הממשלה בפעילותה להביא לישראל לאימוץ  עשרות יתומים נפגעי רעש האדמה בהאיטי , מדינת ישראל מחזיקה במעצר קטינים ללא כל מעמד חוקי. בעתירה שהוגשה היום (ג') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב נחשף סיפורו הכואב של של נער בן 16 מאריתראה, יתום מאב, שעצור כבר קרוב ל-100 ימים, לכאורה בניגוד לחוק.

 

אמו של הנער עצורה באריתריאה לאחר שלא הצליחה לשלם שם "קנס" על כך ששני בניה ברחו מהארץ.

אחיו הצעיר, בן שמונה בלבד, חצה לבדו את הגבול לסודן ולא ידוע מה עלה בגורלו.

 

לשכת הסיוע המשפטי בתל אביב הגישה את העתירה הדחופה נגד משרד הפנים, משרד הרווחה, משרד החינוך ובית הדין לביקורת המשמורת של משרד המשפטים. מטרת העתירה, שהוגשה באמצעות עורכת הדין יעל כץ, להסדיר את שחרורו של הנער.

 

הנער הסתנן לישראל באוקטובר 2009 דרך מצרים, שם עבר לפי המתואר בעתירה התעללות פיזית קשה. בין השאר, הוא נקבר כאשר רוב גופו באדמה ורק ראשו מבצבץ - וכך הוכה קשות על ידי אזרחים מצרים. כמו כן הוא פצוע ברגלו לאחר שנקשר בברזל בסיני, ועל גופו צלקות רבות המעידות על הזוועות שעבר בדרך לישראל.

 

אחרי 60 יום - חובה לשחרר

לאחר שנתפס, הנער הועבר לכלא גבעון בו כלואים קטינים שהסתננו לישראל. עוד נטען בעתירה כי לו היה בגיר יוצא אריתראה - היה זכאי להישאר בישראל ולקבל מעמד של פליט. כקטין, על פי חוק הנוער והאמנה הבינלאומית לזכויות הילד ונוהל הטיפול בקטינים זרים לא מלווים, על המדינה לדאוג לשחרורו לאחר 60 יום למשמורת או למסגרת חלופית אחרת כגון פנימייה.

 

מאחר שלא נמצא עבור אותו נער מקום בפנימייה ואין לו קרובים בישראל, נטען בעתירה, הוא ממשיך להיות כלוא, ושהותו הממושכת במקום גרמה לו לתחושת ייאוש קשה - והוא אף ניסה להתאבד בתלייה עם כבל חשמלי. לאחר האירוע הוא אושפז במחלקה פסיכיאטרית, שם הוא מוחזק בכפייה למרות שאינו חולה נפש. בלשכת הסיוע המשפטי מעלים חשש כבד כי מאחר שלא קיימת סיבה להארכת אשפוזו הוא יוחזר לכלא.

 

"כפי שהדבר נראה היום, אם לא יימצא לקטין הסדר משמורת - ובמקרה זה כנראה שלא יימצא מאחר שאין לו משפחה בישראל - הרי שהוא ישוחרר מהכלא רק בעוד כשנתיים כאשר יהפוך לבגיר", נכתב בעתירה, שתידון מחר בבית המשפט. לשכת הסיוע המשפטי מבקשת להורות על שחרורו ולהורות למשרד הרווחה ולשירותים החברתיים למצוא עבורו מסגרת חלופית מתאימה לאלתר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתפס אחרי שהסתנן ממצרים (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים