שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שר הרווחה כינס דיון: בוחן אימוץ ילדים מהאיטי

  השר הרצוג כינס בסוף השבוע דיון עם גורמים מקצועיים במשרדו ובו בחנו אפשרות לאמץ עשרות יתומים מהאיטי. הוא גם שוחח בעניין עם שגריר ישראל ברפובליקה הדומיניקנית, שהבהיר שזה ייקח זמן: "לא נפעל בצורה חפוזה, אלא בצורה שקולה ומדודה כדי שהתהליך הזה אכן יביא סיוע לילדים", אמר הרצוג

  בישראל בוחנים אפשרות לאמץ עשרות ילדים יתומים, ניצולי רעש האדמה בהאיטי, על-פי הוראת שר הרווחה, יצחק הרצוג. בשיחה עם ynet, אמר הרצוג: "הילדים היתומים בהאיטי הם תופעה הומניטרית קשה. הוריתי לבחון אפשרות אימוצם של ילדים יתומים בישראל על פי הוראות הדין הבינלאומי והחוק הישראלי, כדי לסייע באותה מצוקה נוראה". בימים הקרובים יקים משרד הרווחה צוות שיטפל בנושא מול משרד החוץ. לדברי השר, מאז פורסמה הכוונה להעביר יתומים מהאיטי לאימוץ בישראל, הביעו אזרחים רבים את רצונם לקחת חלק במהלך.

   

  סוכנות הילדים של האו"ם, יוניצ"ף, הזהירה אתמול שסוחרי ילדים מנצלים את רעש האדמה. בין היתר, חוששים שם ש-15 ילדים נחטפו מבית חולים. תופעה דומה של חטיפת ילדים התרחשה גם אחרי הצונאמי במזרח הרחוק.


  הנפגעים ברעש האדמה (צילום: רויטרס)

   

  בסוף השבוע קיים שר הרווחה דיון עם כל הגורמים הנוגעים בדבר, והורה להיערך לאימוץ הילדים. בדיון השתתפו גם נציגי השירות לאימוץ הילד, המוסמכת לטפל בסוגיה סבוכה זו. הדיון וההחלטה להתחיל בתהליך נולדו בין היתר כתוצאה מפניות רבות שקיבל הרצוג מצד זוגות חשוכי ילדים, שביקשו לאמץ ניצולים יתומים.

   

  "נפעל מול השלטונות בהאיטי כדי לקבוע את מספר הילדים שיאומצו", אמר הרצוג. "נעשה זאת תוך שיתוף פעולה מלא עם הממשלה המקומית ועם יוניצ"ף, שבשלב הראשון - ינסה לאתר קרובי משפחה של הילדים שיוכלו לאמצם. לא נפעל בצורה חפוזה, אלא בצורה שקולה ומדודה כדי שהתהליך הזה אכן יביא סיוע לילדים ויעזור ולו במעט למצוקה האנושית הנוראה שנקלעו אליה תושבי האיטי בעטיו של רעש האדמה הכבד". 

   

  משרד הרווחה בראשותו של הרצוג מתכוון להסמיך עמותות פעילות בנושא כדי לאפשר את הליכי האימוץ. במהלך סוף השבוע יצר הרצוג קשר עם שגריר ישראל ברפובליקה הדומיניקנית, עמוס רדיאן, המשמש כזרוע הרשמית של ישראל בהאיטי. רדיאן הבהיר לשר הרצוג שהתהליך דורש אישורים של הממשלה המקומית ולהערכת השגריר עשוי התהליך להימשך כמה שבועות בשל המצב השלטוני הרעוע.

   

  רדיאן העריך שבפרק זמן זה יוכל להגיע להבנות עם הממשלה המקומית, לאחר שיסתיים שם התהליך לאיתור בני משפחות מקרבה שניה של היתומים. משרד הרווחה קולט מדי שנה כ-200 ילדים לאימוץ ומסבסד משפחות המבקשות לאמץ ילדים בעלות הכנסה נמוכה. עלות אימוצו של ילד ממדינה אחרת נאמדת ביותר מ-100 אלף שקלים. מלבד ישראל יש מספר מדינות נוספות שהביעו רצון לקלוט את הילדים היתומים אצלן, תוך נתינת חסות. ישראל מבקשת לנקוט בהליך האימוץ שהוא מורכב יותר.

   

  השר הרצוג הביע גאווה בהירתמות ישראל לסייע לנפגעים בהאיטי באמצעות משלחת בית החולים והחילוץ וההצלה.

   "אנחנו חייבים להאיטי חובה גדולה כמי שתמכה בהחלטת האו"ם על החלוקה בכ"ט בנובמבר, ומעבר לכך יש לנו חובה כבני אדם לסייע לילדים אלה".

   

  מדינת ישראל חתומה על אמנה בינלאומית לאימוץ ילדים. משרד הרווחה הוא האחראי לטיפול בסוגייה, והוא מפעיל שש עמותות המאפשרות אימוץ ילדים ממדינות זרות על ידי אזרחי ישראל. כדי לטפל באימוץ ילדי האיטי, יפעל משרד הרווחה יחד עם משרדי החוץ וראש הממשלה, במאמץ להסדיר את הוצאת הילדים ממולדתם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כינס דיון. הרצוג
  צילום: עופר עמרם
  ילד פצוע בהאיטי
  צילום: רויטרס
  מומלצים