שתף קטע נבחר

הקרב על בית יהונתן: ישי מתגייס לטובת ברקת

אחרי הפרסום ב-ynet על מהלך לאישור הבית בשכונת סילוואן, הנחה השר אלי ישי להפקיד בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה את תוכניות בית יהונתן במטרה להכשיר את הבית. אם ההחלטה תתקבל, יאושרו 4 קומות, בזמן ששלוש מקומותיו העליונות ייהרסו

ראש העיר ירושלים זוכה לתמיכה מכיוון לא צפוי. שר הפנים, אלי ישי, הנחה את מנהלת מחוז ירושלים להפקיד בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, את תוכניות הבנייה של "בית יהונתן", המבנה היהודי בלב שכונת סילוואן הערבית. אתמול פורסם לראשונה ב-ynet כי מתקיים מהלך שמטרתו להכשיר את הבית בדיעבד. בשבוע הבא, צפויה הוועדה להתכנס כדי לקבוע תנאי סף לאישור המבנה ולערוך הצבעה.

 

בחודשים האחרונים מנסה ראש העיר, ניר ברקת, לקדם תוכנית הלבנה כללית בסילוואן, הן לבתי הערבים במקום והן לבית היהודי. לפי תוכנית ברקת יאושרו המבנים באזור עד לגובה ארבע קומות. מדובר במורדות המערביים של סילוואן. לאחר שננזף ברקת על-ידי היועץ המשפטי לעירייה, עורך דין יוסי חביליו, פרקליט המדינה, משה לדור והיועץ המשפטי לשעבר, מני מזוז, קשר ברקת בין גורל בית יהונתן לבנייה הבלתי חוקית הערבית בשכונה.


בית יהונתן בשכונת סילוואן. מה יעלה בגורל בתי הערבים? (צילום: AP) 

 

כעת עולה השאלה, אם "בית יהונתן" יאושר בדיעבד בשבוע הבא, מה יהיה גורלם של יתר בתי הערבים בשכונה. אתמול פורסם לראשונה ב-ynet כי מאחורי הקלעים של המאבק הטעון על המבנה מתבצע מהלך לאישור שכזה דרך הוועדה המחוזית. הוועדה צפויה להתכנס בתחילת השבוע הבא, לקבוע תנאי סף לאישור הבניין ולערוך הצבעה. אם זאת תתקבל, יאושר המבנה עד לגובה של ארבע קומות, בזמן ששלוש מקומותיו הגבוהות יוסרו.

  

חבר מועצת עיריית ירושלים, יאיר גבאי, אשר הוביל את המהלך לאישור המבנה בוועדה המחוזית, מסר ל-ynet כי "הפיתרון לסוגיית בית יהונתן ייעשה במסגרת החוקית. אין כל מניעה לאשר תוכנית במקום ואני אפעל לאישור שכזה בוועדה המחוזית בקרוב".  ראש מערך ההסברה הלאומי, ניר חפץ, מסר בתגובה כי "מדובר בהליכים משפטיים ותיכנוניים שמתנהלים בין הרשויות השונות שפועלות בירושלים. ראש הממשלה לא עסק בכך והוא אינו מעורב בהחלטות אלה".

 

"המהלך לא רציני, אין לו סיכוי"

מאיר מרגלית, חבר מועצת העיר מטעם מרצ, טען כי המהלך של השר ישי אינו בר מימוש. "מדובר במהלך שנשמע לי קצת פתטי, הוא לא רציני ואין לו סיכוי". מרגלית אמר ל-ynet כי "אישור של תב"ע הוא לא משחק שמכריעים אותו מהיום למחר. או שר הפנים לא מבין את המצב או שהוא פשוט מניח שהציבור לא מבין מעניין ולכן אפשר לקנות אותו בסיסמאות נבובות". לדבריו, "יש לי רושם שהכל נועד לצרכי פנים כדי למשוך מצביעים מהימין".

 

בעמותת "עיר עמים" הביעו פליאה על המהלך והגדירו "עוקף בתי המשפט". בנוגע לבתי הערבים שגורלם נותר בסימן שאלה, אמרו בעמותה כי "כמו תמיד, ובהתאם לניסיון העבר, ניר ברקת מוכיח שאין קשר בין ההכרזות המרשימות שלו על תכנון ובנייה לטובת שליש מתושבי ירושלים הפלסטינים, וכשזה בא למבחן התוצאה, התוצאה היא כמובן אפס".

 

חוסר התיאום בין עיריית ירושלים לבין המשטרה,

מנע הבוקר את חלוקת צווי הפינוי ל"בית יהונתן". בעקבות ביטול החלוקה הגיעו למקום פעילי ימין רבים וציינו את האירוע כאילו היה חג של ממש. לאחר הודעת העירייה על ביטול חלוקת הצווים, זרמו אל המבנה עשרות צעירים ותומכים שקיימו במקום ביקור הזדהות. הם רקדו ואחזו בשלטים שעליהם נכתב "אם אשכח ירושלים תשכח ימיני".

 

בית יהונתן הינו מבנה בן שבע קומות, שנבנה ללא היתר בשנת 2004, ובו גרים מתיישבים יהודים הקשורים לעמותת "עטרת כהנים". על אף הערעורים הרבים, בתי המשפט על כל ערכאותיהם קבעו כי יש לממש את צו הפינוי והאיטום שהוצא נגדו. בשבוע שעבר הודיע ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, כי יפעל לביצוע צו האיטום - אך במקביל יבצע את הצווים שהוצאו לבנייה הלא-חוקית של מאות בתי ערבים באזור.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. העביר הנחיות לוועדה
צילום: גיל יוחנן
ברקת. חוסר תיאום עם המשטרה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים