שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תימן: סיכמנו על הפסקת אש עם המורדים השיעים
  אחרי הצהרות חוזרות ונשנות על הפסקת לחימה שלא החזיקו מעמד, בצנעא מקווים שהפעם ההסכם עם המורדים החות'ים בצפון המדינה ישרוד. הוא אמור להיכנס לתוקף בחצות הלילה

  אולי הפעם? ממשלת תימן הודיעה הערב (יום ה') כי הסכימה על שביתת נשק עם המורדים השיעים הפועלים בצפון המדינה. נשיא תימן, עבדאללה סלאח, אמר כי הפסקת האש תיכנס לתוקף בחצות. אם המהלך אכן יתממש, תבוא בכך לסיומה לחימה שנמשכת מאז הקיץ האחרון, ושבה נאלץ להתערב גם צבא סעודיה.

   

  בימים האחרונים החליפו ממשלת תימן וראשי המורדים השיעים, שאותם מוביל עבד אל-מאלכ אל-חות'י, הצעות בנוגע לדרכים לסיים את הלחימה.

  גורם ממשלתי רשמי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הפסקת אש אמנם הושגה, וכי היא תיכנס לתוקף הלילה בחצות. לפי שעה, המורדים טרם הגיבו על ההודעה. יצוין כי הממשלה כבר הכריזה כמה פעמים בעבר על הפסקת אש עם המורדים, אך בפועל - הצדדים נצרו את כלי הנשק רק לכמה שעות, עד שהתחדשו הקרבות.

   

  גורמים תימנים רשמיים אמרו לאחרונה כי במסגרת הסכם הפסקת האש החדש, צנעא תאפשר למורדים לשלוח נציגים לוועדה שתפקח על שביתת הנשק, והמורדים ימסרו כלי נשק של צבאות תימן וסעודיה שאותם תפסו.

   

  הטלוויזיה הממלכתית בתימן דיווחה כי הממשלה והמורדים הקימו גם ארבע ועדות משנה שיפקחו על הפסקת האש בארבעה אזורים, בהם הגבול התימני-סעודי. תאריך היעד ליישום מלא של הפסקת האש היה שנוי במחלוקת, משום שהמורדים ביקשו עוד זמן כדי לאפשר ללוחמים שלהם לעזוב את עמדותיהם בהרים.

   

  מלחמת שליחים של איראן וסעודיה

  המורדים בצפון תימן הם אנשי הזרם הזיידי של האסלאם השיעי, מיעוט שבטי החי בתוך מדינה שעיקר תושביה מוסלמים סונים. גל האלימות האחרון קטע הפסקת אש בעימות בינם לבין הממשלה, שהחל בשנת 2004. המורדים מתלוננים על אפליה דתית, חברתית וכלכלית, מבקשים להקים באזור מושבם בתי ספר זידיים, ומתנגדים להפצת הפונדמנטליזם הסוני בהשראת סעודיה.

   

  גורמים רשמיים בתימן טענו כי המורדים החות'ים מעוניינים למעשה לייסד מחדש את המדינה השיעית שנפלה בשנות ה-60'

  של המאה הקודמת, אולם המורדים, שלדברי הממשלה זוכים לסיוע מאיראן, טוענים כי הם מגנים על כפריהם מפני דיכוי של הממשלה. בחודשים האחרונים הם ניהלו קרבות עזים גם עם הצבא הסעודי, בשל תמיכתו בצבא תימן, והסבו לו אבדות כבדות.

   

  תימן, מדינה ענייה בת 23 מיליון תושבים, נאבקת במקביל גם בבדלנים הטוענים לקיפוח בדרומה, ובחמושים המשתייכים לארגון הטרור העולמי אל-קאעידה. לאחרונה הופנתה תשומת הלב העולמית למדינה, אחרי שנודע כי המחבל הניגרי של אל-קאעידה שניסה לפוצץ את מטוס "נורת'ווסט" מאמסטרדם לדטרויט בחג המולד הוכשר למשימה גם בתחומיה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צבא תימן בפעולה. החות'ים טוענים לקיפוח
  צילום: AFP
  חיילים סעודים בגבול. אבדות כבדות
  צילום: רויטרס
  מומלצים