שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  הכי מטוקבקות
   צילום: גבי מנשה

   אל תזרקו לחיילי המילואים עצם - תנו להם בשר

   כשמדובר על ההטבות המפליגות של אנשי הקבע ותנאי הפנסיה המשופרים שעובדי המגזר הפרטי יכולים רק לחלום עליהם, שר הביטחון פותח חזית ונלחם במלוא המרץ בתוכניות הקיצוץ של האוצר. אבל בכל הקשור לתנאי חיילי המילואים, נראה שמשרד הביטחון "פונה בנימוס" למשרדי הממשלה האחרים ומבקש הטבות. גם להם מגיע שילחמו עבורם

   השבוע התכנסה ועדת שרים מיוחדת בראשות שר הביטחון וסגנו סביב השולחן ואישרה שורה של הטבות לחיילי המילואים. בין הייתר קבעה הוועדה, כי יינתן יום חופש לבת זוג של משרת מילואים שהיא עובדת מדינה. תשאלו למה דווקא עובדי מדינה? לנשות המילואימניקים העובדות במגזר הפרטי לא מגיע לנוח? ובכן המכנה המשותף לכל ההטבות הללו - שהן ניתנו על ידי משרדי הממשלה ונציבות המדינה.

    

   כלומר, לאחר שפנו אל המשרדים השונים וביקשו מהם "לתרום" את חלקם, התגבשה רשימת הטבות: משרד התחבורה נותן הנחה בחידוש רישיון הנהיגה, משרד החינוך נותן מלגה למלווים "פרוייקט פרח", נציבות המדינה נותנת ימי חופשה וכן הלאה. בכך מצליח להתגבש לו מקבץ הטבות למשרתי המילואים.

    

   הטבות בזכות ולא בחסד

   אמנם לא ראוי להעביר ביקורת על מי שסוף סוף פועל להיטיב עם האזרחים המעטים הנושאים בעול, אבל בכל זאת, משרתי המילואים שמחזיקים על כתפיהם את ביטחון המדינה לא צריכים לקבל שיריים מה"טיש" הגדול של משרדי הממשלה. ההטבות שמגיעות להם - מגיעות בזכות ולא בחסד. האם לא ראוי היה שיקום צוות מיוחד שיגבש את ההטבות ויקבל סמכות בגיבוי האוצר להורות (לא 'לבקש') למשרדים השונים לפעול בהתאם? (כמובן מומלץ ורצוי להתייעץ עמם קודם, אבל לא להשאיר את זה לשיקולם). במציאות כזו הניסוחים החוזרים על עצמם הכי הרבה בסיכום הדיון האחרון הם: "משרד ה.. יבחן את ההצעה", "תיבדק האפשרות ל..." ועוד מן הסוג הזה.

     

   תמוה הדבר, כאשר מדובר בהטבות המפליגות להם זוכים חלק מאנשי הקבע ותנאי הפנסיה המשופרים, שעובדי המגזר הפרטי יכולים רק לחלום עליהם, משרד הביטחון נאבק במלוא המרץ ונלחם מול כוונות האוצר לקיצוצים, אבל בכל הקשור לתנאי חיילי המילואים הוא "פונה בנימוס" למשרדי הממשלה האחרים, במה שנראה כמו קיבוץ נדבות ברמה לאומית.

    

   רק לפני כשנה וחצי נחקק, אחרי מאבק ממושך, חוק המילואים המעגן בצורה מסודרת את מתווה מערך שירות המילואים - ימי השירות, החובות וזכויות המשרתים. משרד הביטחון הנפיק גם את כרטיס המילואים החדש המעניק הטבות שונות, אלה צעדים יפים וחשובים, אך חשוב לא להסתפק בכך. עם כל הכבוד לכרטיס ההטבות, אין סיבה שחיילי המילואים שמשרתים תקופה ממושכת במהלך השנה לא יזכו לכרטיס חזק עם הטבות שיהיה להם ערך כספי משמעותי.

    

   לא רק מלחמה על תקציב

   האמת, משרתי המילואים, ימשיכו לבצע את משימות ההגנה על המולדת גם אם דבר לא ישתנה ביחס אליהם, והקברניטים יודעים זאת היטב. ואולם בשנים האחרונות הועלו על סדר היום שלל הצעות לחיזוק מערך המילואים, חלקם גם הוגשו כהצעות חוק. הצעות אלו נועדו להקל על חיילי המילואים ואף לסייע בכיסוי ההוצאות שהן תוצאה ישירה של השירות - הוצאות נסיעה, טלפון, הוצאות טיפול והשגחה על הילדים בזמן ההיעדרות ועוד. עוד הוצע לקבוע שכר עבור ימי השירות על פי תנאים אופטימאליים ולא על פי "חישוב יבש" של ההכנסות ב-3 החודשים האחרונים, כמו גם, שכר מינימום ראוי ומכובד עבור השירות הפעיל. חלק מההצעות כבר התקבלו אך עדיין יש עוד לקדם את האחרות.

    

   משרד הביטחון צריך להרים את הכפפה ולהציל את הכבוד המגיע לשלוחי העם. לא מדובר בהכרח רק ב"מלחמה" על תקציב, שהיא חשובה מאד. יש עוד הרבה מה לעשות לרווחת המילואימניקים, דברים שאפילו לא יעלו כסף לקופת המדינה.

    

   מדוע שחיילי המילואים, לא יצורפו למועדון "חבר" למשל? נכון להיום המועדון מקבל לשורותיו רק אנשי קבע ומשרד הביטחון. כרטיס המועדון מעניק שלל הטבות בתחומי הצרכנות השונים, הנחות ברכישת רכב, דירות ועוד שלל תחומים. מדובר בחיסכון אמיתי של אלפי שקלים למשפחה בשנה ובמקרה זה, אפילו אין עלות למדינה.

    

   מדוע שחיילי מילואים המגיעים ברכבם לשירות, לא יקבלו החזר על הנסיעות? לפחות את הסכום שצה"ל ממילא חסך בכך שהם לא השתמשו בתחבורה הציבורית, מה עוד שלרוב, הם מסיעים עמם חיילים נוספים והחיסכון לצה"ל רק גדל. שאילתא בנושא זה הפניתי לדובר צה"ל כבר לפני 3 שנים, אז נעניתי כי הנושא בהחלט נשקל ברצינות והוא עשוי להיכנס לתוקפו בקרוב...

    

   לסיום, הערה. הפעם דווקא למגזר העסקי. רשימת החברות המעניקות הטבות למחזיקי כרטיס משרת מילואים, המפורסמת באתר אכ"א, די מצומקת. כולנו זוכרים את החברות, קטנות כגדולות, דואגות להצטלם עם חיילי צה"ל, במבצעי הלחימה הגדולים, עם משאיות הצ'ופרים וערמות הפליזים החמימים שהובאו לחיילנו שבחזית. משום מה, במשימות השגרתיות ובלי הפרסום, המילואימניקים כבר לא אטרקטיביים, חבל.

   פורסם לראשונה 13/02/2010 18:44

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים