שתף קטע נבחר

עוד עסקה ל"תמר": תמכור גז בחצי מיליארד דולר

מפעל חומרי הסיליקה סיליקט שיקום בדימונה חתם עם השותפות בקידוח תמר ודלית על הבנות לפיהן בעלי הקידוחים ימכרו למפעל גז טבעי במשך 17 שנה, שישמש להפעלת תחנת הכוח הפרטית של המפעל

מפעל סיליקה (סיליקט) בדימונה ניסח מכתב כוונות לקראת עסקה עם דלק אנרגיה ונובל אנרג'י, החברות השותפות בשדות הגז הטבעי "תמר" ו"דלית", לפיו סיליקט תרכוש מפרויקט תמר גז טבעי בהיקף של 2.8 BCM (מיליון מטר מעוקב). הגז ישמש את המפעל להקמת תחנת כוח פרטית בשם "תחנת כוח דרום". לפי ההסכם, יספקו תמר ודלית לסיליקט גז למשך 17 שנים.

 

היקפו הכספי הכולל של ההסכם מוערך בכחצי מיליארד דולר, עם אפשרות להרחבה ולהארכה. בהודעה שהוציאו החברות לבורסה הבוקר (א') מצויין כי הסכום האמור הוא הערכה בלבד, וכי "ההכנסות בפועל ייגזרו ממכלול של גורמים לרבות מחירי האנרגיה בעתיד.

 

מפעל סיליקט, האמור לקום באזור התעשייה בדימונה במהלך השנה, מיועד לייצר סיליקה משוקעת כחומר גלם לתעשיות הגומי והפלסטיק, הקרמיקה, המתכת, המזון והנייר ולהעסיק למעלה מ-1,000 עובדים. המפעל עלה בעבר לכותרות, שלא בטובתו, עקב החשדות שראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, התערב שלא כדין בהשגת סיוע ממשלתי למפעל ממרכז ההשקעות בזמן ששימש כשר התמ"ת. המפעל אמור להקים תחנת כוח שתייצר חשמל בהיקף של כ-120 מגה-וואט.

 

התחנה המדוברת היא אחת מעשרות תחנות כוח פרטיות, המתוכננות לקום בשנים הקרובות - למרות שאף אחת מהן עדיין לא קמה בפועל. רוב התחנות הללו, כמו התחנה של סיליקט, הן תחנות בגודל בינוני שאמורות לספק חשמל ואנרגיה למפעלים עצמם, בין אם במפעלים חדשים כמו סיליקט ובין אם במפעלים קיימים, גם כתחליף לחשמל שהם צורכים כיום מחברת החשמל וגם לחלק מהשימוש בנפט. מספר תחנות גדולות יותר אמורות לספק חשמל גם לרשויות מקומיות, לקיבוצים, לצה"ל ועוד. הגדולה בין אלה היא תחנת דוראד, שאמורה לקום באשקלון. רובן הגדול של התחנות הפרטיות יופעלו במחזור משולב "(מחז"ם) - שילוב בין הפקת חשמל ואנרגיה מגז טבעי שיגובה בסולר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יזם סיליקט דימונה, פימה פיינבלום
צילום: טל שחר
צילום: לואיז גרין
יצחק תשובה, מהשותפים בתמר
צילום: לואיז גרין
מומלצים