שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בשל עישון: בקשה ליצוגית נגד תחנה מרכזית ת"א

  לפי בקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, התחנה המרכזית אינה אוכפת את החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, ואף לא הסירה את המאפרות ברחבי המתחם. לפי ההערכה, התביעה תעמוד על 80 מיליון שקל. תגובת התחנה המרכזית: מנסים, אבל יש קושי עצום לאכוף את החוק באופן מעשי

  אחרי שהוגשה תביעה ייצוגית נגד התחנה המרכזית בירושלים על עישון כפוי בתחומה, מגיע כעת תורה של התחנה המרכזית בתל-אביב: בבקשה להכרה בתביעה כייצוגית שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בסוף השבוע שעבר, נטען כי כ-80 אלף בני אדם נחשפים מדי יום לעישון כפוי במקום; זאת, משום שהתחנה המרכזית לא אוכפת את החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים.

   

  אם בית המשפט יכיר בתביעה כייצוגית, יוכלו להצטרף אליה אזרחים שאינם מעשנים ונחשפו לעישון בתחנה המרכזית. לפי ההערכה, התביעה תעמוד על 80 מיליון שקל.

   

  הטענה: אף אחד לא מעיר למעשנים

  התובע שגיא אגמון, באמצעות עו"ד עמוס האוזנר, מציין כי בתחנה המרכזית החדשה מתעלמים באופן עקבי ושיטתי מהחוק למניעת עישון. אגמון עובר

  בתחנה המרכזית יותר מפעמיים בשבוע ומציין כי לא נתקל אפילו במקרה אחד שבו עובד בתחנה העיר לאחד המעשנים, או שהיה במקום עובד שניתן היה להתלונן באוזניו בנושא הפרת עישון. לפי כתב התביעה, אגמון תיעד במצלמת הטלפון הנייד מקרים רבים של עישון בשטח התחנה המרכזית וצירף לכתב התביעה תמונות אלו.

    

  עוד ציין כי גם המאבטחים בכניסה אינם מונעים כניסת מעשנים וברחבי התחנה מפוזרות מאפרות קטנות, למרות האיסור על הצבת מאפרות. "כמעט בכל ביקור אני נאלץ להיחשף למספר רב של מעשנים בשטחים הציבוריים של הקניון והתחנה המרכזית החדשה. במקרים מסוימים האוויר באזורים מסוימים בקניון ממש מחניק מרוב עשן. למען הסר הספק, מדובר הן בקומות שעיקרן חנויות והן בקומות המשמשות להמתנה לאוטובוסים", כתב התובע במכתב להנהלת התחנה ושצורף לכתב התביעה.

   

  עוד כתב באותו מכתב להנהלה: "התנהלותכם פוגעת בבריאותי שלי, כמו בבריאותם של אלפי המבקרים והנוסעים בתחנה מדי יום. קצה נפשי בסבל הנגרם לי בכל פעם שאני מבקר בתחנה המרכזית החדשה. השימוש החופשי בתחבורה ציבורית הנו חלק מן הזכות לחופש תנועה, ואין בכוונתי לשלם בבריאותי עבור זכותי ליהנות מתחבורה ציבורית". 

   

  בתגובה למכתבו נענה כי המאפרות המוצבות בשטח התחנה הינן "כלים לאשפה קטנה" אך לטענתו, לא קיבל התייחסות מקיפה לכל טענותיו. 

   

  "קושי לאכוף את החוק"

  התיקון לחוק העישון במקומות ציבוריים משנת 2007 קובע כי על בעל עסק חלה אחריות למנוע עישון בשטח העסק שלו ועליו להעיר למעשנים ולהציב שילוט מתאים. 

   

  פרי אטיאס, יושב ראש התחנה המרכזית, מסר בתגובה: "בתחנה המרכזית

  אוכפים את החוק למניעת עישון על ידי הצבת שלטים, הסרת מאפרות ומינוי קציני הביטחון ואחראי המשמרת כמי שתפקידם למנוע עישון. החוק מסמיך אותנו לבוא ולבקש מאדם לא לעשן, אך יש קושי עצום לאכוף את החוק באופן מעשי. אנחנו עושים כמיטב יכולתנו, אבל צריך לקחת בחשבון שלפעמים אנחנו זוכים לתגובה לא הולמת מהאנשים שאנחנו מבקשים מהם להימנע מעישון. לצערנו, הרשויות האחרות בהן משטרה והעירייה אינן פועלות בנושא". 

   

  לפני כחודש, כאמור, הוגשה בקשה דומה לתביעה ייצוגית נגד אגד, הבעלים של התחנה המרכזית בירושלים, בגין אי מניעת עישון. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום דודו פריד
  "ממש מחניק מרוב עשן". התחנה המרכזית בת"א
  צילום דודו פריד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים