שתף קטע נבחר

אישום: לוחמים ב"עופרת יצוקה" סיכנו ילד בן תשע

כתב אישום שני נגד חיילים בעקבות המבצע בעזה: שני סמ"רים מגבעתי יואשמו בחריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים ובהתנהגות בלתי הולמת, לאחר שביקשו מהילד לפתוח תיקים החשודים כממולכדים. עוד כ-15 חקירות נגד לוחמים בשלבי סיום

כתב אישום שני נגד לוחמים ב"עופרת יצוקה ": שני לוחמים מחטיבת גבעתי מואשמים בעבירה של חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים או בריאות, וכן בהתנהגות בלתי הולמת, לאחר שביקשו מילד בן תשע לפתוח כמה תיקים חשודים כממולכדים, במהלך סריקה של בניין בשכונת תל אל-הווא בעיר עזה. זה האישום הראשון מ"עופרת יצוקה" שעוסק בפעילות המבצעית במהלך המבצע - להבדיל מכתב האישום שהוגש נגד חייל גבעתי בגין ביזה של כרטיס אשראי.

 

באירוע לא היו נפגעים, אולם הפעולה שביצעו החיילים - שניהם לוחמים בדרגת סמל ראשון - נוגדת את דיני המלחמה, ועל כן הוחלט בתום חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) להגיש נגדם כתב אישום, לבית הדין הצבאי של פיקוד הדרום. סעיפי האישום נגד שני הלוחמים נושאים רישום פלילי למי שהורשע בהם. העונש המקסימלי על חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים הוא הוא שלוש שנות מאסר.

 

חקירת האירוע נפתחה ביוני 2009, לאחר שהמקרה הובא לידיעת צה"ל בדו"ח הנציגה המיוחדת של מזכ"ל האו"ם לענייני ילדים וסכסוך מזוין, ועל סמך תלונה של הסניף הישראלי של האגודה הבינלאומית לזכויות הילד. היה זה עוד לפני פרסום דו"ח גולדסטון שהאשים את ישראל (וגם את חמאס) בביצוע פשעי מלחמה במהלך המבצע.

 

גורמים צבאיים: על הכוחות נאסר להסתייע בתושבים

לדברי גורמים צבאיים, שני החיילים נהגו בניגוד לכללים המחייבים, האוסרים שימוש באוכלוסיה אזרחית לצרכים מבצעיים. בצה"ל מדגישים כי עוד בטרם תחילת המבצע וגם ובמהלכו, הובהר לכוחות כי חל איסור על כל הסתייעות כפויה באזרחים לצורך פעילות מבצעית, ובפרט אם עלולה להישקף סכנה לחיי האזרחים או לגופם - ברוח פסיקת בג"ץ בעניין, שהתירה הסתייעות באזרחים רק במידה והם מסכימים.

 

בפרקליטות הצבאית מדגישים כי לנוכח מהות הטענות שהועלו בפרשה זו, ובהתאם למדיניות החקירות של הפרקליטות הצבאית ביחס לטענות בדבר ביצוע עבירות בעת לחימה - הופנה האירוע ישירות לחקירה פלילית.

 

חקירה זו הסתיימה, אולם חקירות נוספות לגבי עבירות שביצעו חיילים במבצע עדיין נמצאות בעיצומן. בסך הכל, מאז תום המבצע נפתחו יותר מ-30 חקירות. מחציתן כבר נסגרו בהוראת הפרקליטות הצבאית, ואילו היתר נמצאות בשלבי סיום או בדיונים בפרקליטות הצבאית - שתקבע האם יש מקום להגיש כתב אישום.

 

כאמור, זהו כתב אישום שני נגד חיילים שהשתתפו במבצע. בשנה שעברה נחשף ב-ynet כי שני לוחמים, שלקחו חלק בפעולה ברצועת עזה, נעצרו בחשד לביזה. החיילים, המשרתים בגדוד הסיור של חטיבת גבעתי, גנבו כרטיס אשראי מביתו של פלסטיני ולאחר מכן השתמשו בו ורכשו מוצרים בשווי 1,600 שקל.

 

מלבד זאת, הועמדו שני קצינים בכירים לדין משמעתי - מפקד אוגדת עזה, תא"ל אייל אייזנברג, ומפקד חטיבת גבעתי לשעבר, אל"מ אילן מלכא, הועמדו לדין בגין "חריגה מסמכויות באופן שסיכן חיים", בעקבות הפגיעה במתחם אונר"א. לא נמסר מה היו עונשיהם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרס בג'בליה, ינואר 2009
צילום: AP
מומלצים