שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בעקבות הסקאדים: "ארה"ב חייבת שגריר בסוריה"
  לאור העברת הטילים המתקדמים לחיזבאללה, ה"וול סטריט ג'ורנל" מדווח שרפובליקנים בסנאט מנסים להקפיא את מינוי השגריר לדמשק. בממשל מתעקשים: זה רק מחזק את הצורך. סוריה: ניסיון ישראלי להתחמק מפיקוח על הגרעין

  המתיחות בין ישראל לסוריה עקב העברת סקאדים לחיזבאללה לא תמנע את החזרת השגריר האמריקני לדמשק, אלא רק מחזקת את הצורך בכך - זו עמדתם של גורמי ממשל המצוטטים ב"וול סטריט ג'ורנל", שפרסם הבוקר (יום ד') כתבה מקיפה על ההתפתחויות האחרונות בנושא.

   

  גורמים אמריקנים רשמיים שתודרכו במידע מודיעני, אישרו אמרו כי הן ישראל והן ארה"ב מאמינים שסוריה העבירה לחיזבאללה טילי סקאד שיוצרו בעזרת טכנולוגיה צפון קוריאנית או רוסית.

   

  הוויכוח בארה"ב נוגע לשיגור מחודש של שגריר לדמשק, צעד עליו החליט לאחרונה הנשיא ברק אובמה - אחרי שב-2005 הנשיא בוש החזיר את השגריר בעקבות ההתנקשות בנשיא לבנון, רפיק אל-חרירי. השגריר המיועד הוא הדיפלומט הוותיק רוברט פורד.

   

  מבקרי הבית הלבן בוושינגטון התייחסו לדיווחים האחרונים כאל הוכחה שאסד אינו מתכוון לשבור את קשריו על איראן וחיזבאללה. מנגד, תומכי הממשל ענו שפרובוקציות כמו העברת הסקאדים מעידה עוד יותר על הצורך בקשר קרוב עם הסורים, כדי להניאם מכך. "אנחנו צריכים (שגריר) בדמשק במשרה מלאה, רק להבטיח שהמציאות תזכה למשפט צדק", אמרו לעיתון.


  קרי ואסד, בתחילת החודש. "דאגות" (צילום: AFP)

   

  גורמים בקונגרס אמרו שרפובליקנים פועלים ביתר שאת להקפיא את הליך מינויו של פורד. המינוי אושר בוועדת יחסי החוץ של הסנאט - תוך התנגדות של שלושה רפובליקנים - אך הדיון בעניינו עוד אמור להימשך במליאה.

   

  בממשל אמרו עוד שאובמה אינו נסוג מהאסטרטגיה, ומתכוון להמשיך בהליך מינויו של פורד.

   "שליחת שגריר לסוריה שיכול ללחוץ על הממשלה שם באופן מתואם ותיקיף, היא חלק מהאסטרטגיה שלנו להשגת שלום כולל באזור", נמסר בהודעת הבית הלבן. 

   

  בדיווח על העברת הסקאדים, נמסר כי יו"ר ועדת יחסי החוץ בסנאט, הסנאטור ג'ון קרי, נשלח לסוריה כדי לדרוש מאסד להימנע מהעברת הנשק - אחרי שישראל איימה בתקיפה. הסורים הכחישו, נטען, ואילו האמריקנים לא האמינו להם.

   

  דובר מטעמו של קרי אמר שאינו יכול להגיב על נושאים מסווגים, אך אישר שהסנאטור העלה לדיון עם אסד דאגות שאינן חדשות, על סיוע סורי ישיר לחימוש חיזבאללה. "העברת הנשק הזו חייבת להפסיק כדי לקדם יציבות אזורית וביטחון", אמר הדובר, פרדריק ג'ונס.

   

  עוד מדווח ה"ג'ורנל" כי גורמים רשמיים בחיזבאללה הכחישו את האשמות וטענו שזהו ניסיון ישראלי להסית את תשומת הלב מהבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. דובר שגרירות סוריה בוושינגטון טען כי ישראל מכסה בהשמעת הטענות הללו על התעצמותה הצבאית.

   

  "מגוחך שישראל מכתיבה את האג'נדה של פיקוח הנשק באזור, בעוד היא מסכלת כל דיון בנשק הגרעיני שלה, לצד שטף של חימוש אמריקני מתקדם", אמר אחמד סלקיני.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובמה. לא נסוג
  צילום: AFP
  פורד, השגריר המיועד
  צילום: AFP
  מומלצים