שתף קטע נבחר

ג'ון קרי נפגש עם אסד: "סוריה מחויבת לשלום"

יו"ר ועדת יחסי החוץ בסנאט האמריקני נועד עם נשיא סוריה 3 שעות בדמשק, והביע את דאגת ארה"ב מהנשק שמוזרם לחיזבאללה. הוא האחרון בשורת בכירים אמריקנים שבאו למדינה. אסד שב והזהיר: ישראל דוחה את דרישות השלום, וזה מסוכן

הסנאטור האמריקני הבכיר, ג'ון קרי, נפגש בצהריים (יום ה') בדמשק עם נשיא סוריה, בשאר אסד, ודן עמו בתהליך השלום באזור. בתום הפגישה אמר קרי כי סוריה מחויבת לעשיית השלום וכי היא חיונית לתהליך.

 

הסנאטור הדמוקרטי, שמכהן גם כיושב ראש ועדת יחסי החוץ בסנאט, נפגש עם הנשיא הסורי במשך לא פחות משלוש

שעות. לצד הבעת הביטחון במחויבות סוריה לשלום, אמר הסנאטור קרי לכתבים כי וושינגטון מודאגת מהזרם השוטף של כלי נשק המועברים לחיזבאללה בלבנון באמצעות פעילי טרור סורים.

 

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי בפגישה אכן הדגיש אסד את מחויבות ארצו לשלום צודק וכולל, וכי הוא שב והדגיש כי לארה"ב תפקיד חשוב בסיוע לטורקיה בקידום תהליך השלום. אסד הזהיר גם מפני הסכנה הטמונה בהמשך סירובה של ישראל לקבל את דרישות השלום ומפני צעדי ישראל בשטחים.


ג'ון קרי עם אסד. מדברים שלום אחרי איומי המלחמה (צילום: AFP)

 

בחודשים האחרונים ניסתה וושינגטון לשוב ולהושיט יד לסוריה. לפני כחודש וחצי הודיע נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על הצבתו בסוריה של שגריר חדש, רוברט פורד, לראשונה אחרי חמש שנים. השגרירה הקודמת הוצאה מדמשק בידי הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן, בעקבות החשד כי סוריה הייתה מעורבת בהתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי.

 

 

לאחרונה גם הגיעו לדמשק כמה דיפלומטים אמריקנים בכירים נוספים, ונפגשו עם נשיא סוריה. באמצעות השיחות עם

הסורים מקווה ארה"ב להרחיק את דמשק מציר הרשע של טהרן, חיזבאללה וחמאס.

 

עם זאת, ברקע המאמצים להביא את שני הצדדים למשא ומתן, ממשיכים חילופי האיומים בין ירושלים לדמשק. רק בשבוע שעבר, אחרי ימים של רגיעה יחסית בטון הלוחמני, שב אסד והתריע מפני מלחמה אפשרית. "אנחנו נמצאים במצב של לא-מלחמה ולא-שלום, וזה מצב זמני שיסתיים בשלום או במלחמה. אין עוד ברירה אחרת, פרט לאחת מהשתיים", אמר הנשיא הסורי בראיון לרשת הטלוויזיה "אל-מנאר" של חיזבאללה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסנאטור קרי. האחרון בשורת שליחים
צילום: AFP
מומלצים