שתף קטע נבחר

יוזמה: ביטול גיור עוקף בג"ץ

רבני הערים המחמירים בנושא הגיור דורשים מהרבנות לאפשר להם לערער על תוקפם של גיורים ממלכתיים. טוענים: "יש מתגיירים שלא התכוונו לשמור מצוות - תנאי הכרחי לגיור"

עוקף בג"ץ: כמה רבני ערים, מנוקטי הקו ההלכתי המחמיר בנושא הגיור, דורשים מהרבנות הראשית לאפשר להם לערער על תוקפם של גיורים שבוצעו על ידי המדינה, זאת כמענה לעתירה נגד הרבנים המסרבים לרשום לנישואין את בוגרי מערך הגיור הממלכתי.

 

בעקבות פנייתם לבג"ץ של כמה ארגונים ופעילים בנושא, ובמסגרת גיבוש תגובת המדינה, כונסה בשבוע שעבר מועצת הרבנות הראשית לדיון בסוגיה. עוד קודם הישיבה שקל נשיא המועצה, הרב הראשי יונה מצגר, למנות רשמי נישואין חלופיים ביישובים בהם הרבנים המקומיים אינם מכירים בגיורי המדינה, אך האחרונים הביעו במהלכה חשש כי תהיה בכך אמירה כאילו הם משמשים רק כ"פקידים אפורים" וחסרי משמעות.

 

במקום זאת קוראים רבני הערים לרבנות להסמיך גוף שתפקידו לבדוק את תוקף הגיורים במקרים שבהם רשמי הנישואין סבורים שהם נעשו במרמה. לטענתם, במקרים רבים הבעיה אינה אי קיום אורח חיים דתי בפועל על ידי המתגיירים - דבר שהצורך בו כתנאי לגיור שנוי במחלוקת הלכתית, אלא הודאה של המתגיירים שמעולם לא הייתה להם כוונה לנהוג כן, אף שלכל הדעות "קבלת מצוות" היא תנאי הכרחי להשלמת התהליך.

 

העתירה

כזכור, פעילים בתחום הגיור עתרו לבג"ץ נגד הרבנות הראשית וארבעה רבני ערים, זאת בשל סירובם של האחרונים להכיר בגיורי המדינה לצורך רישום נישואים ונוכח המדיניות הקשה שהם נוקטים כלפי המתגיירים. כן מבקשים העותרים מבית המשפט צו ביניים שיורה לרבנים אלו להכיר בגיורים לעניין זה עד להכרעה המשפטית בסוגיה 

 

בעתירה, שהוגשה על ידי מכון עתים, אלוף (מיל') אלעזר שטרן שיזם את פרויקט נתיב, זוג מתגיירים

שהרבנות סירבה לחתן ואחרים, נטען כי רבני הערים אשקלון, אשדוד, ראשון לציון ורחובות מחילים על הגרים המבקשים להינשא "נורמות מפליגות בחומרתן שלא שערום אבותיהם". באי כוח העותרים ציינו כי גישה מחמירה זו כלפי בוגרי הגיור הצבאי והאזרחי הולכת וגוברת בשנתיים האחרונות, תוך שהיא פוגעת באלפי אזרחים – גרים, בני זוגם ובני משפחותיהם.

 

העותרים מתארים מצב בו "בידה האחת נותנת המדינה בידי המתגיירים תעודה המעידה על הצטרפותם לעם היהודי, ובידה השנייה – באמצעות רשמי הנישואין - היא דוחה אותם, מערימה עליהם קשיים, תוך שהיא מבזה ומשפילה אותם, ופוגעת בעקרונות יסוד של שוויון ואיסור הפליה, ופגיעה בזכותם הבסיסית להינשא". עוד ציינו כי חלק מרושמי הנישואין מוסיפים חטא על פשע בכך שהם "מתהדרים בגישתם המחמירה ומכריזים עליה בשער בת רבים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים