שתף קטע נבחר

עתירה: לחייב רשמי נישואין להכיר בגיורי המדינה

ארגונים דתיים, ובהם האלוף (במיל') אלעזר שטרן, עותרים נגד ארבעה רבני ערים שסירבו לרשום בעריהם יהודים שעברו תהליך גיור בצבא ובמוסדות המדינה: "המדינה נותנת למתגייר תעודת הצטרפות לעם וביד השנייה - מבזה אותו"

ארגונים ופעילים בתחום הגיור יעתרו הבוקר (א') לבג"ץ נגד הרבנות הראשית וארבעה רבני ערים, זאת בשל סירובם של האחרונים להכיר בגיורי המדינה לצורך רישום נישואים ונוכח המדיניות הקשה שהם נוקטים כלפי המתגיירים. כן מבקשים העותרים מבית המשפט צו ביניים שיורה לרבנים אלו להכיר בגיורים לעניין זה עד להכרעה המשפטית בסוגיה

 

בעתירה, שהוגשה על ידי מכון עתים, אלוף (מיל') אלעזר שטרן שיזם את פרויקט נתיב, זוג מתגיירים שהרבנות סירבה לחתן ואחרים, נטען כי רבני הערים אשקלון, אשדוד, ראשון לציון ורחובות מחילים על הגרים המבקשים להינשא "נורמות מפליגות בחומרתן שלא שערום אבותיהם". באי כוח העותרים - עורכי הדין צוריאל לביא, ד"ר אביעד הכהן וגיא כרמי – ציינו כי גישה מחמירה זו כלפי בוגרי הגיור הצבאי והאזרחי הולכת וגוברת בשנתיים האחרונות, תוך שהיא פוגעת באלפי אזרחים – גרים, בני זוגם ובני משפחותיהם.

 

העותרים מתארים מצב בו "בידה האחת נותנת המדינה בידי המתגיירים תעודה המעידה על הצטרפותם לעם היהודי, ובידה השנייה – באמצעות רשמי הנישואין - היא דוחה אותם, מערימה עליהם קשיים, תוך שהיא מבזה ומשפילה אותם, ופוגעת בעקרונות יסוד של שוויון ואיסור הפליה, ופגיעה בזכותם הבסיסית להינשא". עוד ציינו כי חלק מרושמי הנישואין מוסיפים חטא על פשע בכך שהם "מתהדרים בגישתם המחמירה ומכריזים עליה בשער בת רבים".

 

"גר צדק אינו רכב שצריך טסט חוזר"

כדוגמה לפגיעה בזכויות המתגיירים נטען כי הרבנים מפירים את עיקרון סופיות הדיון בכך שהם מבקשים לדון מחדש ביהדותם. "גר צדק אינו, להבדיל, כלי רכב, אשר צריך לעמוד מדי שנה למבחן ('טסט') חוזר", נכתב בעתירה, "(הרבנים) חורגים מסמכותם ופוגעים פגיעה קשה בערכי היסוד של מדינה יהודית ודמוקרטית - לרבות אונאת הגר, שוויון וכבוד האדם, חופש הנישואין, הזכות לקיים חיי משפחה והזכות להורות ולחופש דת".

  

בתגובה לטענתם המסורתית של רשמי הנישואים לפיה בחיובם להכיר במתגיירים יש עליהם כפיה דתית, מציעים העותרים כי

אלה "יואילו ויתפטרו מכהונתם ואיש לא יכריח אותם לעשות מעשים המנוגדים לצו מצפונם". ככלל, הסתמכותם על ההלכה היהודית מוגדרת בעתירה "ניצול ציני ונשיאת שם ההלכה לשווא". כלפי הרבנות הראשית נטען כי היא לא עומדת בהתחייבותה בכמה הזדמנויות – כולל בפני ועדות שונות של הכנסת – לפיה תסמיך רשמי נישואים חלופיים באזורים בהם המקומיים אינם מכירים בגיורים.

 

רשמי הנישואים המחמירים מסתמכים על קביעת הדיין החרדי, הרב אברהם שרמן, שקרא להם ב"כנס לביצור חומת הגיור" לציית לפסקי הלכה של רבנים בכירים מהדורות האחרונים לפיה אין להכיר אוטומטית בכל גיור. מנגד קראה ועדת העלייה והקליטה של הכנסת לפטר רבנים שלא יכירו בגיורי הצבא ונציג הרבנות הצהיר בדיון: "נסמיך רשמי נישואים מקלים יותר במקומם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעודת הגיור הצבאית
יזם את נתי"ב. האלוף (במיל') שטרן
צילום: ירון ברנר
מומלצים