שתף קטע נבחר

מכורים לסיגריות? כעת אפשר להאשים את הגנים

חוקרים מצאו שלושה גנים המגבירים הסיכון להתמכרות לסיגריות - ואת הסיכון ללקות בסרטן ריאות. מנהל היחידה לגנטיקה בשניידר: "ניתן יהיה לאתר את אלה שעלולים להתמכר יותר לעישון"

חייבים עוד שאכטה? זה כנראה טבוע בגנים שלכם: חוקרים דיווחו השבוע על זיהוי של שלוש מוטציות גנטיות המגבירות את הסיכוי לכך שאדם יתמכר לעישון, וקובעות באם יצליח להיגמל מהעישון. הממצאים פורסמו בגליון החדש של כתב העת Nature Genetics.

 

מחקר שנערך לפני כשנתיים כבר מצא שינוי גנטי הקשור להתמכרות לניקוטין ולסיכון מוגבר ללקות בסרטן הריאות. המחקר הנוכחי, שנערך על ידי מדעני אוניברסיטת צפון קרוליינה בארה"ב ואוניברסיטת אוקספורד, מצא שני שינויים גנטיים נוספים המגבירים את צריכת הסיגריות בקרב מעשנים.

 

זה ב-DNA

המוטציות החדשות שנמצאו קרויות "שונות רב צורתית בודדת של חומצות גרעין". הן ממוקמת על החומר התורשתי - DNA, באותו איזור הקשור בהתמכרות לניקוטין. בדיקות שנערכו על דגימות ממעשנים, הראו כי כל שינוי גנטי כזה מגביר את הסיכון לצרוך עוד חצי סיגריה ליממה. כך שככל שרבים השינויים, כך עולה מספר הסיגריות הנצרכות על ידי המעשן.

 

בתוך כך, בדומה למחקר הקודם, גם כאן מצאו החוקרים כי אותה שונות גנטית מגבירה את הסיכון לסרטן ריאות ב-10%. עם זאת, לחוקרים לא ברור האם העלייה בסיכון לסרטן ריאות נעוצה בכך שהשינויים הגנטיים דוחפים את האדם לעשן כמות גדולה יותר, או שמא השינויים הגנטיים יוצרים באופן ישיר רגישות גבוהה יותר ללקות בסרטן ריאות.

 

- פרופ' מוטי שוחט, מנהל היחידה לגנטיקה מבית החולים שניידר, האם למחקר כזה יש משמעות פרקטית?

"גילוי גנים מאפשר לנו ללמוד עוד על מנגנוני מחלות שאיננו יודעים את טיבם. כך אנחנו רואים כיצד פועלים הגנים ויוצרים את הפגיעה בתאי הגוף וכך מתאפשר לנו גם לפתח תרופות חדשות. במישור אחר, הגילוי הגנטי הזה מאפשר לאתר אנשים מועדים למחלות, הרבה לפני שהן פורצות. במחקר הנוכחי, ניתן יהיה בעתיד לאתר את אלה שעלולים להתמכר יותר לעישון, או כאלה שבסיכון גבוה מאוד לסרטן ריאות".

 

- כמה בעיות ומחלות ניתן לאתר כיום בבדיקות גנטיות?

"אצל תינוקות וילדים ניתן לאתר מאות הפרעות ומחלות באמצעות בדיקה גנטית. אצל מבוגרים המדע קצת יותר איטי, ומדובר בכמה עשרות מחלות".

 

- מתי להערכתך ניתן יהיה למפות באופן מלא את הגנטיקה, תהליך שיאפשר לומר לאדם בבדיקת דם פשוטה באילו סיכונים בריאותיים הוא נמצא?

"להערכתי, בתוך כחמש שנים זה יהיה אפשרי. נוכל לומר באמצעות בדיקה אחת פשוטה, מי עתיד ללקות במחלות שונות או התמכרויות כאלה ואחרות. עם זאת, עולם הרפואה יצטרך להיות זהיר מאוד בעניין הזה, ולבצע בדיקות שאכן יש להן תרומה בריאותית לאדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלוש מוטציות שמסכנות אותנו
צילום: רויטרס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים