שתף קטע נבחר

דרשוביץ: "יהודים יזמו טרור משפטי נגד ישראל"

המשפטן הנודע המבקר בתל-אביב התייחס למצבה התדמיתי המידרדר של ישראל בעולם, והאשים ארגוני שמאל יהודיים וישראלים לשעבר בליבוי השנאה נגד המדינה. "מפיצים שצה"ל פועל בשיטות גרועות משל הגסטפו"

לא כל ישראל חברים? פרופ' אלן דרשוביץ, המשפטן היהודי-אמריקני הידוע כתומך נלהב של ישראל, השתתף היום (ג') בשיח באוניברסיטת תל-אביב שנשא את הכותרת "דה-לגיטמציה של ישראל כאיום אסטרטגי". הדיון שודר ישירות ב-ynet. בדבריו, האשים דרשוביץ אישים וארגוני שמאל יהודיים בעולם בהכפשת שמה של ישראל, וטען כי אלו גורמים לה נזק גדול אף יותר מזה שמצליחות ליצור תנועות איסלאמיות ופרו-פלסטיניות.

 

תחילה התייחס להכרזה מאתמול על צירופה של ישראל ל-OECD, והסביר כי הדרך העקלקלה שעברה עד לקבלת המעמד מהווה נדבך נוסף במסע ההסתה נגדה. "אילו מדינות התנגדו לצירוף ישראל? מדינות כמו ספרד ואירלנד שלהן כלכלות כושלות. הן מבקרות את ישראל שאחראית לשלל פיתוחים טכנולוגיים והמצאות שונות, שעל העולם רק להוקיר לה על כך תודה מדי יום. ישראל צריכה לזכות בשבחים, אך במקום זאת נתונה לניסיונות דה-לגיטימציה".

 

לדבריו, נוקטים ארגונים דוגמת חיזבאללה וחמאס מדיניות שכינה "אסטרטגיית הילדים המתים" כדי להגביר את דימוייה השלילי של ישראל במישור הצבאי. "אחד האובייקטים החזותיים החזקים ביותר בתקשורת הוא אם המחזיקה בידיה תינוק מת, תמונה הדומה למריה אוחזת בידיה את ישו. את זה יודעים באותם ארגונים", הסביר דרשוביץ.

 

המשפטן הנודע, הידוע בביקורת החריפה שהטיח בריצ'רד גולדסטון, מחבר דו"ח האו"ם על מבצע עופרת יצוקה, אמר גם כי "חמאס וחיזבאללה יודעים שכאשר הם יורים טילים לעבר ילדי ישראל, שעה שאלו עושים דרכם לבתי-הספר בבקרים, תהיה לכך תגובה. זו הסיבה שהם ממקמים את משגרי הטילים בלב האוכלוסייה האזרחית, כיוון שהם רוצים להביא להביא למותם של כמה שיותר תינוקות, בעוד שמצלמות "אל ג'זירה" עומדות נכונות להעביר את התמונות לרחבי העולם. את זה גולדסטון לא ציין בדו"ח".

 

בין היתר, סיפר דרשוביץ על הלך הרוח העוין לישראל גם בתקשורת העולמית - גם היא, לדבריו, עושה שימוש ב"אסטרטגיית הילדים המתים". "השתתפתי בעימות עם פעיל פרו-פלסטיני ברשת CNN. מי שהיה קורא את תמליל הדברים היה אומר כי אני הייתי המנצח הברור בו. למרות זאת, מי שיצפה בהקלטת המשדר יבחין כי הוא זה שהוכתר שם למנצח, שכן בכל פעם שבה הסברתי כי ישראל עושה כל שביכולתה כדי להפחית את הפגיעה באזרחים, הציגו תמונה של אם אוחזת את בנה המת. במצב כזה, אף אחד לא מקשיב למה שאני אומר".

 

"ישראל מוצגת תמיד ככובשת נאצית"

דרשוביץ האשים את יוזם החרם האקדמי על ישראל, הבלשן היהודי האנרכיסט נועם חומסקי, ביצירת אווירה עוינת בקרב חוגים רבים בארצות-הברית ובקמפוסים האקדמיים שם. "יוצרים שם נרטיב שבמרכזו ישראל מוצגת תמיד ככובשת נאצית, בעוד שכאשר מנסים להציג עובדות שסותרות את אותן טענות - הם פשוט אוטמים את האוזניים, גם למשל כשהזכרתי את הקשר שהיה בין המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל-חוסייני, לאדולף היטלר - במלחמת העולם השנייה".

 

לדברי המשפטן, אותם מעשים מהווים לא פחות מ"טרור משפטי" בדרך להכפשת שמה של ישראל. "כך מצליחים אלו החלשים מבחינה צבאית להשיג יתרון בבתי המשפט. חייבת להיות תגובה לכך". בהמשך, הסביר כי אויביה הגדולים של ישראל אינם המוסלמים הקיצוניים שלדבריו רק מחזקים את טיעוניה, אלא "יהודים וישראלים ברחבי העולם המשתמשים במוצאם כדי להעצים מתקפות משוללות רסן נגד ישראל".


ילדים פצועים בעזה. אסטרטגייה תקשורתית מכוונת? (צילום ארכיון: AP) 

 

"נורמן פינקלסטיין (אקדמאי אמריקני הידוע בתמיכתו בחיזבאללה) לא הזדהה מעולם כיהודי, פרט לרגעים שבהם הוא תוקף את ישראל. כך גם גלעד עצמון (מוסיקאי ישראלי לשעבר) שמתגורר בבריטניה, שם הוא מפיץ כי הצבא הישראלי פועל בשיטות הגרועות משל הגסטפו", אמר דרשוביץ. "לכך מצטרף ראש ארגון J-STREET, שנלחם באוניברסיטת ברנדייס נגד הענקת תואר דוקטור של כבוד לשגריר מייקל אורן. אם זה עובד שם, אתם יכולים לתאר לעצמכם מה הלך הרוח במקומות אחרים".

 

דרשוביץ אמר כי על ישראל לפתוח במלחמה של ממש נגד ההסתה נגדה - ובכל מקום אפשרי. "עלינו להגיב תמיד כאשר הטיעונים נמצאים לצדנו - באו"ם, בבית הדין בהאג ובכל מקום אחר. ישראל אולי תפסיד בהצבעה, אך לא תחמיץ את ההזדמנות להשמיע את טיעוניה".

 

הוא הסביר כי בשל האווירה העוינת לישראל באקדמיה האמריקנית, זוכה פעמים רבות לשמוע מחברי סגל שם דברי הוקרה על כך שנשא דברים לזכות המדינה. "אומרים לי את זה בלחש, ואז תמיד מסבירים לי כי למרות תמיכתם בישראל, יש תחושה לא נוחה לבטא את זה בפומבי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרשוביץ. דורש תגובה משפטית-ישראלית
צילום: צביקה טישלר
ריצ'רד גולדסטון. עקיצה נוספת
צילום: AFP
מומלצים