שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אחרי עשור: חוק הביציות אושר בוועדת הבריאות

  רוצה להיות אמא בגיל 55? המדינה מאחורייך: לאחר עשר שנים של דחיות, הקפאות ודיונים רבים, אישרה היום ועדת הבריאות של הכנסת את נוסח חוק תרומת הביציות - שיאפשר לראשונה השתלת ביציות מנשים בריאות עד גיל 54. המשמעות: פתרון למחסור החמור בביציות בארץ שמאלץ נשים לקבל טיפולים יקרים בחו"ל. ח"כ אדטו: "בשורה לכל הנשים שעד כה לא הצליחו להרות". החוק יובא לאישור הכנסת בשבוע הבא

  עוד צעד בדרך לחוק היסטורי: ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום (ב') את חוק תרומת הביציות לקריאה שנייה ושלישית. החוק צפוי לפתור את מצוקתן של נשים רבות הנוסעות לעבור טיפולים בחו"ל. הוא אוסר על סחר בביציות ומתיר לאישה לקבל גם תרומת ביציות לא אנונימית מקרובת משפחתה. בנוסף, במהלך הדיון היום הוחלט לאפשר לנשים עד גיל 54 להרות באמצעות תרומת ביצית, במקום עד גיל 51 כפי שהיה מקובל עד היום. יש לציין כי מכיוון שמדובר בהצעת חוק ממשלתית, החוק צפוי לעבור ברוב קולות במליאה.

   

  במהלך הדיון היום שונה ברגע האחרון סעיף החוק הנוגע לגיל האישה הנתרמת, ונקבע כי נשים עד גיל 54 יוכלו לממש את זכותן להרות בדרך של תרומת ביצית. עד כה איפשרו זאת התקנות לנשים עד גיל 51 בלבד. למרות התנגדות מצד משרד הבריאות והאיגוד הגינקולוגי, אישרה הוועדה את הסעיף. 

   

  בניגוד למצב הקיים, החוק מאפשר גם לנשים שאינן עוברות טיפולי פוריות לתרום ביציות. נשים בין גילאי 21 עד 35 יוכלו לתרום ביציות בכפוף לאישורים רפואיים ולבדיקה על ידי ועדה שתוודא כי אין חשד לסחר בביציות. התורמת תוכל לייעד את תרומתה לאישה מסוימת. תרומה שכזו מותרת לכל היותר שלוש פעמים ובהפרש זמן של שלושה חודשים בין תרומה לתרומה. התורמת תקבל פיצוי כספי, בדומה לפיצוי שמקבל תורם זרע, שצפוי לכסות את הוצאותיה. הסכום ייקבע בתקנות לאחר אישור החוק.

   

  "העלאת סף הגיל תשליך גם על חוק האימוץ"

  עו"ד מירה היבנר-הראל, היועצת המשפטית של משרד הבריאות, אמרה כי "כאשר מעלים את רף הגיל הדבר ישליך על חקיקות נוספות כמו חוק האימוץ

  וחוק הפונדקאות, שמותרים היום עד גיל 51. פרסנו את המידע הזה בפני חברי הוועדה".

   

   יו"ר הועדה ח"כ חיים כץ בירך על אישור החוק ואמר: "נפלה בחלקנו זכות גדולה מאוד לסיים חקיקה כל כך מסובכת הנוגעת לזכויות נשים, דת ומדינה ושאלות מוסריות וערכיות. אני שמח שניצחנו את כל המחלוקות".

   

  ח"כ ד"ר רחל אדטו, שהיתה שותפה לוועדה המקצועית שגיבשה את הצעת החוק, אמרה: "זו בשורה לכל הנשים שעד כה לא הצליחו להרות בשל בעיות פוריות. בעקבות החוק ייפסק הסחר-מכר בביציות ולא נראה עוד את תופעת הנשים שטסות לכל רחבי העולם על מנת לממש את זכותן להורות". 

   

  עוד לפי הצעת החוק יוקם מאגר מידע שבו ניתן יהיה לברר לפני תרומת הביצית אם יש קרבת דם בין התורמת לנתרמת או לבן זוגה. כמו כן, הנתרמת תקבל לפני התהליך מידע באם תורמת הביצית נשואה או שאינה בת דתה.

   

  בנוסף, יוקם גם "מרשם ילודים", באמצעותו יוכל ילד מעל גיל 18 שנולד מתרומת ביצית לפנות לבית המשפט ולדעת אם תורמת הביצית היא בת אותה דת של הוריו וכן לוודא לפני נישואיו שאין קרבת דם בינו לבין בת זוגו, אם אחד מהם נולד מתרומת ביצית.

   

  היסטוריה של דחיות

  מאז פרשת ד"ר ציון בן רפאל, ששאב וסחר בביציות מגופן של נשים שעברו טיפולי הפריה, פסקו כמט לגמרי תרומות ביצית בישראל והאפשרות הכמעט יחידה בפני נשים הסובלות מבעיות פוריות וזקוקות לתרומת ביציות היתה לרכוש ביציות בחו"ל.

    

  הציפייה של הגופים העוסקים בפוריות היא כי החוק יקל על ישראליות הנזקקות לתרומת ביצית. כיום, בהיעדר ביציות לתרומה בישראל, נאלצות נשים רבות לנסוע לחו"ל ולקבל תרומת ביצית שם, בעלות של כ-5,000 דולר למחזור טיפולים אחד. 

   

  נושא תרומת הביציות בישראל אינו מסודר כיום בחוק. במשך כעשור דנו מומחים בתחומים שונים וגיבשו הצעת חוק שהוגשה על ידי משרד הבריאות. הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת ונדונה בוועדת העבודה הרווחה והבריאות. טרם הועברה ההצעה להצבעה שניה ושלישית בכנסת, הוחלט על הליכה לבחירות והנושא הוקפא. עם כניסתו של סגן שר הבריאות

  ליצמן לתפקידו, אמור היה להחיל דין רציפות על ההצעה, אך התמהמה לעשות זאת.

   

  עדת הבריאות של הכנסת, שדנה בנושא כבר לפני כחמישה חודשים, ניסתה להציב אולטימטום לליצמן, ויושב ראש הוועדה ח"כ כץ ציין כי לאחר פגרת הכנסת יפעל לקדם את חוק הביציות. חוק תרומת הביציות עבר בוועדת השרים לענייני חקיקה בפברואר השנה

   

  לפי ההערכות, כמה אלפי נשים בישראל ממתינות לתרומת ביצית לצורך טיפולי פוריות. נכון להיום החוק בישראל מתיר לשאוב ביציות רק מנשים שעוברות ממילא טיפולים כאלו, לשימושן האישי וכתרומה. מנתונים שאספו בעמותת "חן לפיריון וחיים" עולה כי 15 אלף נשים עוברות טיפולי פוריות מדי שנה, רק כ-1,500 מתוכן מתאימות לתרומת ביצית ורק 150 מהן היו מסכימות לתרום אם היו מתבקשות. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  בדרך לשינוי אמיתי. אילוסטרציה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים