שתף קטע נבחר

אבו מאזן: אינתיפאדת אל-אקצה הייתה טעות

נשיא הרשות אמר כי כבר בשנת 2000 חשב שיש לעצור את האינתיפאדה, וכי בדיוק כמו שחשב - היא פגעה באינטרס הפלסטיני. לטענתו, גם יאסר ערפאת לא רצה בה, "אבל אחרי שנתיים הוא כבר לא יכל לעצור אותה"

נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הודה אמש (יום ג') בהצהרה חריגה כי הפלסטינים טעו כשפתחו באינתיפאדת אל-אקצה בתחילת העשור. "האינתיפאדה הייתה טעות. הייתי נגד שימוש בנשק האיתיפאדה", אמר בראיון נרחב לרשת Nile-TV" המצרית.

 

נשיא הרשות הסביר: "הסיסמה שלי מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה הייתה שיש לעצור אותה, כי הפעולה המזוינת הורסת אותנו, והיא אכן הרסה אותנו". הוא ציין כי קודמו בתפקיד, יאסר ערפאת, "כלל לא רצה באינתיפאדה השנייה, אולם שנתיים או שלוש שנים אחרי שפרצה - כבר לא היה ביכולתו לעצור אותה". אבו מאזן הדגיש כי ערפאת "לא היה קיצוני אלא פרגמטי", וכי הוא עצמו משתייך לאותה אסכולה של הראיס לשעבר.

 

אבו מאזן הוסיף כי יש לו האומץ לחתום על הסדר קבע עם ישראל, שישים קץ לסכסוך "אחת ולתמיד", כהגדרתו. עם זאת, נשיא הרשות הוסיף כי הוא מחויב להביא הסכם כזה למשאל עם בטרם יאושר. הוא טען כי אם ממשלת נתניהו תשתכנע שהשלום לטובתה - יהיה צורך בשבוע לכל היותר כדי ללבן את הסוגיות שבמחלוקת ולפתור אותן.

 

באותו ראיון אמש האשים אבו מאזן את ישראל כי היא "אינה רצינית" בניהול המשא ומתן. "בעוד הערבים לא רוצים מלחמה עם ישראל, ישראל לא רוצה משא ומתן", תקף. הוא גם טען כי במסגרת ההצעה הסופית שהניח על שולחנו ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ויתר האחרון על נוכחות חיילים ישראלים בגבולותיה של המדינה הפלסטינית העתידית עם מצרים

וירדן, והסכים כי במקומם יתפרשו כוחות בינלאומיים.

 

אבו מאזן גם דיבר בזכות החרם הפלסטיני על מוצרי ההתנחלויות: "גם אני נוטל חלק בחרם. אני לא מחרים את ישראל או מוצריה, אני מחרים את המוצרים של ההתנחלויות, שכן מוצרים אלה מיוצרים על אדמותינו".

 

בהתייחסות לפילוג הפנים-פלסטיני תקף אבו מאזן את איראן. "אנו, העם הפלסטיני, דומים למטוס חטוף", אמר. "קבלת ההחלטות לא נמצאת אצלנו אלא בידי האיראנים. לכן האחדות של העם הפלסטיני, כמו המטוס, גם היא חטופה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. "אפשר להגיע להסכם תוך שבוע"
צילום: AFP
צילום: איי אף פי
ערפאת. "לא קיצוני, פרגמטי"
צילום: איי אף פי
מומלצים