שתף קטע נבחר

גמישות תחת לחץ: נבחן 'פתרון יצירתי' לסיוע לעזה

שרי השביעייה התכנסו לדיון מיוחד, לקראת הגעת הספינה "רייצ'ל קורי" לרצועה. נתניהו הבטיח לשליח הקוורטט, טוני בלייר, לבחון דרכים יצירתיות להכנסת סיוע הומניטרי לעזה. טרם הוברר כיצד והיכן ייבדק הציוד על האוניה - ובאלה שיבואו אחריה

האם ממשלת ישראל מתכופפת נוכח ההסתבכות בים והלחץ הבינלאומי? שרי השביעייה התכנסו הערב (יום ה') בראשותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כדי לדון בהיערכות לקראת בואה של הספינה "רייצ'ל קורי".

 

זמן קצר לפני כן נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, ואמר לו כי הוא מוכן לבחון "דרכים יצירתיות" להכנסת סיוע לעזה - בתנאי שהציוד יעבור בידוק. "שמתי לב כי בנאומך אמש עשית הבחנה בין הזכות הלגיטימית של ישראל למנוע הברחת אמצעי לחימה לרצועה דרך הים, לבין העברת סחורות אזרחיות לאזור שיש לאפשר את כניסתן", אמר בלייר בפגישה.  

 

סערת המשט לעזה - עדכונים אחרונים ב-ynet:

  

ראש הממשלה אישר את הדברים, אך הדגיש כי "חובה לבדוק כל ספינה שיש ביכולתה להבריח טילים ורקטות. מכיוון שאנו רוצים לאפשר העברה של סחורות אזרחיות לאוכלוסייה בעזה, אנחנו בוחנים כעת דרכים נוספות ליישום הדבר". מדבריו של נתניהו לא ברור אם ספינות זרות, כמו הרייצ'ל קורי, תורשינה בסופו של דבר, לאחר בדיקה בחוף הישראלי או במקום אחר, להפליג עם הסיוע ההומניטרי לעזה עצמה, או שזה יועבר בדרך היבשה.

 

שרי השביעייה אמורים לדון הערב בפרמטרים שעל פיהם ישראל תהיה מוכנה להעביר את הציוד, כשהתנאי הבסיסי לא ישתנה. ישראל מתעקשת על בדיקת הטובין כדי לוודא שאין בהם אמצעי לחימה וציוד תומך לחימה.

  

בדיון זה יוצגו בפני השרים האפשרויות השונות ותפישתו של ראש הממשלה

על פיה הוא נכון לגלות גמישות בהקלת המצור על עזה, על רקע הלחץ הבינלאומי והתקרית הטרגית על סיפון המרמרה.  

 

כמו כן לא ברור מה תהיה עמדת ששת השרים האחרים, לאחר ששר החוץ אמר היום בריאיון ל-ynet שישראל לא תאפשר את הגעתה של ה"רייצ'ל קורי" לחופי עזה.

 

בסביבתו של נתניהו לא היו מוכנים עדיין להתחייב על כך שספינה זו ואחרות שתגענה אחריה יורשו אכן להתקרב לחופי עזה לאחר בדיקתן. לא מן הנמנע שסוגייה זאת תלובן בדיון של השביעייה. לפי ההערכות כעת, הספינה תגיע ביום ראשון לאזור, ותנסה לשבור גם היא את המצור על הרצועה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ובלייר. מה יעלה בגורל ה"רייצ'ל קורי"? (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים