שתף קטע נבחר

עכשיו גם בנצרת: חרדים מחו באתר בנייה ונעצרו

19 מפגינים נחקרו לאחר שהתפרעו באתר בנייה במרכז העיר, שבו התגלו קברים עתיקים. מוקד המחלוקת ממוקם בנקודה רגישה, מול כנסיית הבשורה. אחד מראשי העדה החרדית האשים כי "המשט הסתבך בשל עקירת הקברים באשקלון"

19 חרדים עוכבו לחקירה הבוקר (יום א') בעת שניסו למנוע עבודות באתר להקמת בית מלון ומרכז מסחרי בנצרת. המחאה התפרצה לאחר שבמהלך החפירות התגלו מערות קבורה, המעידות כי באתר ישנם קברים בני 4,000 שנה. המשטרה הגבירה את נוכחותה במקום, מחשש להמשך ההפגנות. כזכור, רק לאחרונה נעצרו עשרות חרדים בהפגנות ליד בית החולים "ברזילי" ובאתר בנייה נוסף ביפו. גל המחאה הגיע גם לרחובות ירושלים ובני ברק.

 

הכל החל כאשר איש עסקים תושב נצרת ביקש לבנות מלון, חניון ומרכז מסחרי. במהלך העבודות התגלו מערות הקבורה במקום והודעה על כך הועברה לרשות העתיקות.


אותם מראות, הפעם בנצרת. מעצר המפגינים (צילום: חגי אהרון)

 

אנשי רשות העתיקות, כחלק מהנוהל הקבוע למקרים שכאלה, עדכנו גם את משרד הדתות והשמועה לא איחרה לעשות לה כנפיים לרחוב החרדי. החרדים שהגיעו לאתר הבנייה הבוקר השתוללו וניסו למנוע את המשך העבודות. מפקד תחנת המשטרה בנצרת, סגן ניצב שמעון בן שבו, הורה לשוטריו לעכב לחקירה בתחנה את המתפרעים, ואל אתר הבנייה הוזרמו כוחות נוספים.

 

במקביל, דאגו החרדים להדביק פשקווילים בשכונות החרדיות בירושלים וקראו לרבים נוספים להגיע כדי לא לחלל את הקברים בנצרת, אף שטרם הוברר מי בדיוק קבור בהם.

 

"סיבוך המשט - בגלל עקירת הקברים באשקלון"

אחד מראשי העדה החרדית, הרב אברהם פרויליך, הגיע בשעות הצהריים לאתר הבנייה. לדבריו, הוא וחבריו ניסו לפנות מספר פעמים לבעלי הקרקע - אך לא לא זכו לתשובה. "הגעתי למקום כדי להזיל דמעה על קברי קדמונינו. מדובר במערות קבורה נדירות מתקופת בית שני. לרשות העתיקות אין לצערנו שום רגישות להיסטוריה היהודית".

 

פרויליך הביע תרעומת על כך שלדבריו, ניתן להוציא את פרויקט הבנייה לפועל - מבלי לגרום הרס למערות. "אפשר לבנות צמוד לקברים ומבלי לפגוע בהם. יש בידינו תוכנית הנדסית. אנו חוזרים ומתריעים שלא יגעו בקברים כפי שעשו באשקלון. השקפתנו היא שהסיבוך שהתרחש בים עם המשט, הוא בגלל שעקרו באשקלון את הקברים".

 

אתר הבנייה ממוקם ברחובה הראשי של העיר, רחוב פאולוס, מול כנסיית הבשורה ובמשטרה נערכו בכוחות מתוגברים בפיקודו של מפקד המרחב, תת ניצב ניסים לוי. גם מפקד המחוז הגיע אל האתר כדי לבחון את העבודות מקרוב.

 

בשעות הבוקר נחסם האתר בגדר וארכיאולוגים של רשות העתיקות החלו בפינוי השרידים וניסיון לאתר ממצאים שיעידו על זהות הקבורים במקום.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת החרדים הגיעה לנצרת. שלדים מהארון
צילום: חגי אהרון
אתר הקבורה בנצרת
צילום: חגי אהרון
מומלצים