שתף קטע נבחר

מבצע פינוי הקברים מ"ברזילי": 15 עוכבו לחקירה

דחפורים וטרקטורים הגיעו בסביבות חצות לבית החולים ברזילי באשקלון לקראת העתקת הקברים, שצפויה להתבצע מהבוקר. במהלך הלילה עוכבו לחקירה 15 חרדים שהגיעו למחות על המהלך. מפקד תחנת אשקלון: "ניישם את החלטת הממשלה"

אחרי שנים של עיכובים, התקפלויות וגל מחאה ציבורית - הגיע רגע האמת: תחת אבטחה כבדה של מאות שוטרים, הגיעו הלילה (יום א') לבית החולים "ברזילי" דחפורים, טרקטורים ומכולה לצורך העתקת הקברים לקראת הקמת חדר המיון החדש. כ-30 חרדים תושבי ירושלים הגיעו הלילה למקום כדי למחות על המהלך, הם לא נכנסו למתחם בית החולים והמשטרה עיכבה 15 מהם לחקירה. בשעות הבוקר הגיעו כמה מפגינים לבית הספר היסודי הסמוך, קראו קריאות והפריעו לתלמידים במקום.

 

ד"ר יגאל ישראל, מנהל רשות העתיקות במחוז דרום, אמר ל-ynet שבמהלך הלילה נעשו עבודות לניקוי העשבים שמסביב, ולהכנת השטח לחפירות שיתבצעו השכם בבוקר על-ידי 45 ארכיאולוגים. הוא ציין כי "הרב עמאר והרב עובדיה נתנו היתר להזזת הקברים".

 

ראש העיר אשקלון, בני וקנין, בירך על תחילת העבודות וקרא לחרדים שלא להפריע. הוא הביע פליאה מדוע המחאה מתפרצת כעת, אחרי שבעבר לא היתה כל הפרעה להעתקת קברים בעיר לצורך סלילת כבישים.


מבצע פינוי הקברים יצא לדרך בבית החולים (צילום: צפריר אביוב)

  

עוד אמש הוצבו סביב בית החולים פרשים, שוטרי יס"מ ויחידות לפיזור הפגנות. במשטרה מדגישים כי ינקטו בכל האמצעים, ואמרו שהמפקדים הונחו לפעול כראות עיניהם לרבות מעצרים כדי לשמור על הסדר הציבורי. מאז צאת השבת בלמו שוטרים את דרכם של כמה חרדים שהגיעו לכביש הגישה לבית החולים. חדר-פיקוד משטרתי הוקם במקום, ובו שוהים מפקד המחוז, ניצב יוחנן דנינו, מפקד המרחב, ניצב-משנה אלון לבבי ומפקד תחנת אשקלון, סגן-ניצב חיים בלומנפלד.

 

המשטרה: "נחושים לטפל בכל תרחיש"

בתדרוך שערך בלומנפלד, אמר: "אנו פועלים ליישם את החלטת הממשלה לפינוי הקברים. נפרשנו בכוחות גדולים, הצבנו לעצמנו כמה יעדים ותרחישים, כשהמטרה היא לאפשר לרשות העתיקות לבצע את העבודות, במקביל להמשך הפעילות הסדירה בבית החולים עצמו. אנו נחושים לטפל בכל תרחיש".

  

על-פי ההערכות, יימשכו העבודות לפינוי הקברים במשך כמה ימים, כשבבית החולים מקווים להשלים את המהלך עד לחג השבועות. במשך כל התקופה תאבטח המשטרה את המתחם בכוחות מתוגברים כדי למנוע כל ניסיון ליצור אירוע שעלול יהיה להוליד אלימות. בין היתר, הוצבו במקום פרשים, שוטרי יס"מ ויחידות לפיזור הפגנות.

    

לקראת פינוי הקברים, הוסיפו גדרות תיל לגדר המקיפה את בית החולים. בימים האחרונים שיגר יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, מכתב למפכ"ל המשטרה שבו הביע חשש מפני פגיעה בצוות הרפואי של ברזילי, במטופלים ובהתנהלות התקינה של בית החולים - במצב של התפרעות מפגינים על-רקע העברת הקברים.

  

תוכניות הבנייה של חדר המיון בברזילי אושרו כבר לפני יותר משנה וחצי.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שהתנגד לפינוי, הצליח להביא לאישור תוכנית חלופית להעתקת חדר המיון החדש לאתר אחר בסכום עתק של 90 מיליון שקלים. אחרי גל מחאה ציבורי נרחב והתפטרות של מנכ"ל משרד הבריאות, התקפל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והחליט ליישם את התוכנית המקורית.

 

עשרות חרדים הפגינו מוקדם יותר ברחובות בר-אילן ויחזקאל בירושלים והבעירו פחי אשפה. ההחלטה על העתקת הקברים עוררה זעם רב בקרב גורמים שונים בעדה החרדית, שהביעו התנגדות נחרצת למהלך בטענה כי מדובר בקברים של יהודים. "צריך להילחם בכך במסירות נפש", קרא בשבוע שעבר הרב דוד שמידל, יו"ר הארגון החרדי "אתרא קדישא".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 15/05/2010 23:42

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבודות ליליות במתחם הקברים
צילום: צפריר אביוב
בירושלים הבעירו פחי אשפה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים