שתף קטע נבחר

לא כל-כך מהר: מצרים מנעה כניסת פעילים לעזה

מאות מפגינים המתינו לילה ויום מול מעבר רפיח וצעקו "פלסטין ערבית, לשבור את המצור" - אך נאלצו לחזור לקהיר. השלטונות גם מנעו כניסת משאיות עם סיוע הומניטרי, אך איפשרו למשלחת חברי פרלמנט אלג'יראים להיפגש עם בכירי חמאס. משעל: אין אפשרות לביקור צלב אדום אצל שליט

מצרים אמנם הכריזה בשבוע שעבר בהודעה רשמית ש"אנחנו שוברים את המצור על רצועת עזה ולא ניתן לכובש לחמוק מאחריות" - אבל נראה שהשלטונות ממש לא ממהרים לפרוץ את הסכר במעבר רפיח. בסוף השבוע מנעה מצרים את כניסתם לרצועה של מאות פעילים שביקשו לעבור לצד הפלסטיני.

 

לפי גורם ביטחון מצרי, המפגינים המצרים ניסו להיכנס לעזה עוד ביום שישי, אך נענו בסירוב. הם בילו את הלילה מול המעבר, הוסיפו לדרוש לשנות את רוע הגזירה, והמשיכו במחאתם גם בשבת.

 

עדי ראייה דיווחו כי מאות הפעילים נשאו דגלי פלסטין וקראו "פלסטין היא ערבית", "פתחו את הגבול" ו"הסירו את המצור". ככל הנראה, הם התייאשו, ולקראת ערב רובם התקפלו ועשו דרכם בחזרה לקהיר.


שוטרים מצרים במעבר רפיח. אין כניסה לציוד? (צילום ארכיון: AP)

 

פרט לעצירת כניסת הפעילים, הרשויות המצריות גם מנעו הכנסת שתי משאיות שנשאו ציוד הומניטרי,

 שנשלחו מתושבי מחוז דקהליה. "הם הורו לנהגי המשאיות להסתובב ולחזור לאל עריש, ואמרו שהמעבר פתוח רק לאנשים ולא לסחורות", אמר אחד המארגנים, חבר הפרלמנט המצרי מוחסיין ראדי.

 

עם זאת, לרצועה כן נכנסה היום משלחת מאלג'יריה, שכללה בין היתר שלושה חברי פרלמנט, עיתונאים וחברי עמותות. המשלחת אף הצליחה להכניס עמה סיוע רפואי. האלג'יראים התקבלו על-ידי בכירי חמאס ונפגשו עם ממלא מקום יו"ר הפרלמנט, אחמד בכר.

 

משעל: המצור לא קשור לשליט

המעבר ממשיך לפעול מאז ההחלטה המצרית שנועדה כנראה "לשחרר קיטור" בעקבות אירועי המשט לעזה והזעם ברחוב הערבי. מידי יום עוברים משני צדיו מאות פלסטינים מהרצועה, אך רק באישור המצרים - שלא ניתן לכל אחד. זאת במקביל לשיחות שמנהלת ישראל בלחת בינלאומי על הקלות בסגר ומנגנון חדש שייאפשר הכנסת סחורות לרצועה תוך שמירת האינטרסים הביטחוניים ומניעת הברחת נשק.

 

האופוזיציה במצרים מנהלת זה זמן רב קמפיין נגד הסגר המצרי על הרצועה, אותו מנמק הנשיא מובארק בצורך למלא אחר הסכמי המעברים מ-2005, שנחתם עם הרשות הפלסטינית ולא עם חמאס. מתנגדי השלטון מחו במיוחד על חפירת קיר הפלדה התת-קרקעי, שאמור להקשות על חפירת מנהרות הברחה בגבול באזור רפיח.

 

בתוך כך, אמר היום ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל,

 כי אין לכרוך את המצור על הרצועה לסוגיית גלעד שליט. משעל אמר כי שליט הוא אסיר כמו האסירים הפלסטינים שנמצאים בידי ישראל, ודחה כל אפשרות שמשלחת של הצלב האדום תבקר אותו.

 

משעל דיבר במסיבת עיתונאים בחרטום, שם מבקרת משלחת של בכירי חמאס, וגם תקף את הממשל האמריקני בטענה שאובמה מעכב את הפיוס הפנים-פלסטיני כדי לאפשר את המשך המשא ומתן העקיף בין הרשות לישראל: "הם רוצים משלחת משא ומתן חלשה מצד הרשות, ולכן הם אינם בעד פיוס פלסטיני", טען.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תשובי עזה במעבר רפיח. לא כל אחד עובר
צילום: AP
מובארק. הגבול לא פרוץ
צילום: רויטרס
משעל. האמריקנים מפריעים לפיוס
צילום: AFP
מומלצים