שתף קטע נבחר

מובארק פתח את מעבר רפיח; "שלא יסגרו"

יממה לאחר ההשתלטות על המשט לעזה וההרוגים בים, הודיע נשיא מצרים על פתיחת המעבר להעברת סיוע ולפינוי פצועים וחולים. ברצועה מקווים כי המעבר יישאר פתוח, לפחות לכמה שעות ביום

התגובה המצרית להשתלטות על המשט לרצועת עזה: נשיא מצרים, חוסני מובארק, הורה לפתוח היום (ג') את מעבר רפיח, כדי לאפשר מעבר של סיוע הומניטארי וחולים. הוא אמר כי תתאפשר הכנסת תרופות וחולים ופצועים יועברו למצרים לקבל טיפול רפואי. לא נקבע משך זמן להפעלת המעבר, שבדרך כלל נפתח לכמה ימים בחודש. ברצועה אומרים, כי המעבר ייפתח מדי יום בין השעות 9:00 בבוקר ל-17:00 אחר-הצהריים. עדי ראייה סיפרו כי זמן קצר לאחר פתיחת המעבר, הגיעו אליו עשרות פלסטינים.

 

מקורות מצרים מסרו ל-ynet, כי המעבר פתוח כמעט באופן רצוף בפני מקרים הומניטאריים ומיוחדים, ומדי תקופה קצרה מוסכם עם הצד הפלסטיני ברצועה על פתיחתו למספר ימים, וכל הנכנסים והיוצאים עושים זאת לאחר תיאום מסודר. אך להכרזה שכזו של הנשיא מובארק, יום אחרי דרמת המשט המדמם, יש לפחות משמעות סמלית.

 

ברצועת עזה מקווים, כי בעקבות פעולת צה"ל, ייגבר הלחץ על ישראל להקל במצור המוטל על הרצועה - במשך יותר משלוש שנים. גורמים ברצועה אמרו כי הם מצפים שמעבר רפיח יישאר פתוח באופן קבוע. בנוסף הם אמרו כי הם מקווים שהלחץ הבינלאומי על ישראל ומצרים ייגבר כדי שהמעברים לא ייסגרו. 

 

יחד עם זאת, בעזה העריכו כי מצרים לא תשנה את עמדתה לגבי המעבר, ותמשיך להתעקש על דרישתה כי רק לאחר נוכחות רשמית של המשמר הנשיאותי של הרשות הפלסטינית - היא תסכים להפעלתו הקבועה.

 

ברחוב הפלסטיני מקווים כי הפעולה בלב ים תעניק רוח גבית למאמצי הפיוס בין חמאס לפתח. הוועד הפועל של אש"ף, שהתכנס

 אתמול בראשות אבו-מאזן, הסמיך משלחת של בכירים ברשות ובפתח לצאת מחר לרצועת עזה, כדי לדון עם חמאס בחידוש מאמצי הפיוס.

 

ברשות המשלחת יעמוד איש העסקים משכם, מוניב אל מסרי, שינסה לשכנע את חמאס לשוב לשולחן הדיונים בנוגע לפיוס, אך בחמאס ציינו כי אם המשלחת תעלה שוב את הדרישה שהארגון יחתום על מסמך הפיוס בנוסח המצרי שלו, הרי שביקור זה, כמו מאמצים שהושקעו לאחרונה - סופם להיכשל. ההערכה היא, כי למרות הלחצים ברחוב הפלסטיני לחידוש השיחות והפיוס, הפערים בין חמאס לרשות ולפתח נותרו בעינם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים