שתף קטע נבחר

נתניהו: אסרו עלי לנסוע בכביש 443

ראש הממשלה הפתיע כשאמר בוועדת החוץ והביטחון כי מאבטחיו מונעים ממנו לנסוע בכביש שנפתח לאחרונה בחלקו לתנועת פלסטינים. לדבריו, "הסרת הסגרת האזרחי על עזה שומטת מחמאס את טיעוניו"

ביום שלאחר ההודעה על הקלות משמעותיות במצור על רצועת עזה, התייצב ראש הממשלה, בנימין נתניהו לדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. מלבד ענייני עזה וחמאס, הוא נשאל גם בנושא אחר - והפתיע כשהשיב כי "האבטחה לא מאפשרת לי לנסוע בכביש 443".

 

הכביש בין ירושלים לאזור מודיעין נפתח לאחרונה בחלקו - בהוראת בג"ץ - לתנועת פלסטינים. בעוד תושבי האזור טענו כי המחסומים הרבים הופכים את השימוש בו לבעייתי, בימין נמתחה ביקורת חריפה על הסכנה הצפויה לאזרחים ישראלים. נראה כי בשב"כ לא לוקחים סיכונים, ואת ראש הממשלה מסיעים בדרכים אחרות.


הנגבי, נתניהו, ריבלין ולבני, היום בוועדה בכנסת (צילום: גיל יוחנן)

 

באותו נושא דיבר גם ראש מחלקת מבצעים במטה הכללי, אלוף-משנה איציק תורג'מן: "מאז פתיחת 443 יש ממוצע מעבר של 20 כלי רכב פלסטינים ביום. אין ירידה מבחינת מספר כלי רכב ישראלים שנוסעים בציר הזה לא ביום ולא בלילה".

 

מעבר לעניין הכביש והאבטחה, נתניהו ניסה להסביר את ההחלטה להסיר את "הסגר האזרחי" על רצועת עזה, לאחר הלחץ הבינלאומי בעקבות אירועי המשט לעזה.

 

"במהלך הזמן האפקטיביות של הסגר האזרחי ירדה", אמר ראש הממשלה. "הבעיות בסגר האזרחי התעצמו עם הזמן עוד לפני הקמת הממשלה, וזה נתן לחמאס יתרון תעמולתי". הוא הדגיש שכבר ב-9 ביוני ביקש לבחון הקלות בסגר האזרחי, "על מנת לחזק את הסגר הבטחוני ואת התמיכה הבינלאומית בכך".

 

בהמשך לדברים שאמר אמש בשיחות סגורות, נתניהו ציין כי "זו ההחלטה הנכונה ביותר לישראל, כי היא שומטת מהחמאס את הטיעון התעמולתי העיקרי שלו, ומאפשרת לנו ולידידינו בעולם להתייצב סביב התביעות האמיתיות שלנו בתחום הביטחון. איראן מנסה ללפות את ישראל על ידי חיזבאללה מצפון וחמאס מדרום, וזכותנו למנוע את התחמשותם. החלטת הקבינט ממוקדת בדיוק בכך, כלומר בהידוק הסגר הבטחוני".

 

עוד אמר ראש הממשלה לחברי הוועדה כי ההחלטה לגבי אישור הכנסת סחורות לעזה תואמה עם ארה"ב, עם נציג הרביעייה הבינלאומית (הקוורטט) טוני בלייר, "ועם ראשי מדינות נוספים שאיתם שוחחתי בימים האחרונים".

 

לבני: עיוורון מדיני

נתניהו זכה שוב למתקפה מצד יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני מקדימה - מי שהייתה בין מקבלי ההחלטות בעת הטלת הסגר. אצלנו, אמרה "היתה אסטרטגיה והיה כיוון. דבריך מעידים על עיוורון מדיני והרמת ידיים. היום החמאס מקבל לגיטימיות וישראל מאבדת אותה".

 

בהתייחס למחאה בקליפורניה ציינה ש"בעזה פורקים ספינות ובארה"ב לא נותנים לפרוק ספינה של צים. חוסר הלגיטימציה הבינלאומית פוגע בביטחון של ישראל. ישראל נתפסת חלשה וארדואן מזהה את הרמת ידיים. התנהלותך היא ממשבר למשבר במקום לשנות מדיניות".

 

לפני אמרה בהקשר הבינלאומי גם ש"אף אחד לא מאמין לך"

 והוסיפה: "אפשר לשנות כיוון וזה ייראה רק כשראש הממשלה יאמר קודם כל לעצמו ואחר כך לציבור את האמת, בעיקר לציבור תומכיו שהבטיח להם שלא צריך הסדר".

 

ומה אומר ראש הממשלה הקודם? אחרי שאנשיו התחמקו מוקדם יותר והטילו את האחריות ל"הנזק המדיני" על שר הביטחון, אהוד ברק, אהוד אולמרט דיבר על נושא הסגר היום כשבא לדיון במשפטו.

 

"תמיד הייתי בעד הסגר, אני חושב שההחלטה על הסגר הייתה נכונה ואני גם עכשיו בעד הסגר - לא על מוצרי מזון", אמר אולמרט. בעניין המשטים, הוא ציין כי "אני נגד כניסת המשטים לעזה, אולם הכל צריך להיות בתבונה ובאיפוק".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, היום בוועדה
צילום: גיל יוחנן
20 פלסטינים ביום. כביש 443
צילום: AFP
אולמרט. "בעד הסגר, לא על מזון"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים