שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

שו"ת: מה עושים עם ילד שמציק לאחותו?

שאלה:

יש לי שלושה ילדים בני 8, 5 ו-3. רוב הזמן הם נפלאים, אבל לאחרונה בני הגדול התחיל שוב להציק לאמצעית והוא ממש מתגרה בה. האמצעית התחילה להתחצף ברמות שלא ניתנות לתיאור והקטן התחיל לזרוק דברים ולא להקשיב. הסבלנות לפעמיים כבר נגמרת במצבים אלו ואז מתחילים העונשים, כמו לעלות לחדר ולא לרדת עד שנרגעים, אין מחשב למשך שבוע, אין חברים למשך שבוע וכו', אבל זה נראה כאילו גם זה כבר לא משפיע עליהם. מה לעשות? (מיקי)

 

תשובה:

מיקי שלום, כפי שאת חווה, עונשים מאבדים מהר מאוד מהאפקטיביות שלהם – ולכן אני לא ממליצה להשתמש בעונשים, אלא בתגובה חינוכית הולמת. את מספרת ששלושת הילדים שלך בדרך כלל נפלאים וזה מצוין.

 

הדבר שמפריע לך הוא שבנך הגדול מציק לבתך האמצעית, שבתך האמצעית מתחצפת ושבנך הצעיר זורק דברים ולא מקשיב. נראה לי שכדאי לך להצטרף לסדנא להורות, כדי ללמוד איך להתנהל עם שלושתם יחד ועם כל אחד לחוד. להורים יש השפעה גדולה על האווירה בבית ועל שיתוף הפעולה בין הילדים. הורים רבים מנסים להשיג שיתוף פעולה באמצעות איומים ועונשים. בסדנא להורות תלמדי לחזק התנהגויות חיוביות ולעודד את הילדים לשתף פעולה איתך ובינם לבין עצמם.

 

בינתיים, ממליצה לך לדבר עם כל ילד בנפרד ולבקש ממנו לשפר את ההתנהגות. תני להם תפקידים לעזור בבית, להרגיש שותפים והרבי לציין את ההתנהגויות החיוביות שלהם במקום להתמקד בשלילי.

 

יש לכם שאלות למומחים? שילחו אותן לכאן ותקבלו תשובה.

 

  • השיבה: ענת אשד M.Ed – יועצת להורים וצוותים חינוכיים, מורה במדרשה להנחיית קבוצות ומנהלת פורום מכון אדלר .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים