שתף קטע נבחר

נתניהו העביר את הלחץ לחמאס

ראש הממשלה חישק את עצמו בנוגע לגלעד שליט, כדי שחמאס יבין שישראל לא תהיה מוכנה להתגמש יותר בעקרונותיה וכי הצעד הבא צריך להיעשות על ידם. ייתכן שיבוא גם לחץ של משפחות האסירים על חמאס

ראש הממשלה חשף את כל הקלפים: בנימין נתניהו ביצע הערב (יום ה') מהלך מחושב, שתכליתו ליצור לחץ על חמאס ולהסיר מעליו את הלחץ של דעת הקהל בישראל.

 

כשהוא הצהיר על הוויתורים שעשה ועל העקרונות שעליהם אינו מוכן להתגמש, הבהיר נתניהו לחמאס כי הארגון יאלץ להתגמש בשלב הבא של המשא ומתן, שהחל כבר כנראה לפני כמה שבועות.


חשף את הקלפים. נתניהו (צילום: גיל יוחנן)

 

העקרונות שקבע נתניהו הם: לא ישוחררו ליהודה ושומרון מחבלים שלהערכת השב"כ עשויים להיות מארגני ומחוללי טרור, והעקרון השני - רבי מחבלים שהפכו לסמל בציבור הפלסטיני, בעצם יציאתם מבין כותלי הכלא, תאדיר את הניצחון הסמלי של חמאס ותחזק את התנועה ואת הזרוע הצבאית שלה. הם לא ישוחררו ולא יהיו נושא למתן ומתן.

 

אז מה הוא תחום הגמישות שמציע נתניהו לחמאס ולעצמו? אך ורק שינוי שמות או הוספת שמות לרשימת ה-450, שעליה הודיעה ממשלת ישראל שהיא מסכימה לשחרורם. מדובר כנראה בכ-40 שמות שישראל מציעה לחמאס לשנות כדי שתוכל לקבל שחרור של 1,000 אסירים פלסטינים, כפי שכבר התחייב ראש הממשלה.

 

מחאה גם ביו"ש ובעזה

עצם האמירה הפומבית של ראש הממשלה, כי מדובר ב-1,000 אסירים שישתחררו אם חמאס יסכים להתגמש, נועדה ליצור לחץ על חמאס מצד משפחות האסירים ומה שחשוב יותר - מצד האסירים בבתי הכלא, של-1,000 מהם יש עכשיו סיכוי להשתחרר והם יכולים להפעיל לחץ על חבריהם.

 

האסירים בבתי הכלא עדיין לא מכירים את השמות שישראל מוכנה לשחרר, וגם חמאס מסרב לפרסם אותם, כדי שלא ליצור על עצמו לחץ של משפחות אותם אסירים. אבל ייתכן שישראל בימים הקרובים, בהמשך לנאומו של נתניהו, תפרסם את שמות אותם האסירים בדיוק מאותה סיבה - ליצור לחץ באמצעות משפחות האסירים שישראל מוכנה לשחרר.

 

למעשה, נתניהו חישק את עצמו בעניין זה בכוונה, כדי שחמאס יבין שישראל לא תהיה מוכנה להתגמש יותר בעקרונותיה וכי הצעד הבא צריך להיעשות על ידי חמאס.

 

אבל לנתניהו היה גם מסר לציבור הישראלי. והמסר, שנועד להוריד את לחץ דעת הקהל מנתניהו, הוא: גלעד שליט יקר לכולנו והוא סובל סבל נורא בשבי חמאס. אם היתה דרך לשחררו במבצע צבאי, אין ספק שהיינו נוקטים ואולי גם ננקוט בה. אבל, עדיף חייל שבוי שסובל שנים בידי חוטפים אכזרים מאשר עשרות ישראלים, שיש סכנה קרובה לממשית שישתחררו אם ישראל תיענה לדרישות חמאס.

 

נתניהו מעמיד זה מול זה את סבלו של חייל חטוף שעודנו בחיים, ויש

 סיכוי שנראה אותו בחיים בסופו של דבר, מול אנשים אנונימיים שקרוב לוודאי שיאבדו את חייהם בפיגועים.

 

עצם הנאום הזה מאותת גם לציבור הישראלי וגם לחמאס בצורה אמינה לגמרי, שאם מישהו תלה תקוות במצעדי מחאה ובאירועים תקשורתיים שיביאו את ממשלת ישראל לשלם "כל מחיר"- הרי שטעות בידו. נתניהו ביצע מהלך אמיץ וגם מחושב, שבהצטרפו להסרת המצור היבשתי על עזה עשוי להאיץ את המגעים לשחרור גלעד שליט - המתנהלים הן באמצעות מצרים והן באמצעות המתווך הגרמני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. מהלך מחושב
צילום: גיל יוחנן
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. 1,467 ימים בשבי
צילום: נועם רותם
הצעדה למען גלעד שליט
צילום: גיל נחושתן
מומלצים