שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר-ישוב

נתניהו לצועדים: חושב גם על הקורבנות העתידיים

רה"מ חשף את כל הקלפים בנאום לאומה בנוגע למו"מ התקוע. "הסכמתי לשחרור גלעד שליט תמורת 1,000 מחבלים, אבל לא אסכים לחזרתם ליהודה ושומרון, ולא לשחרור ארכי-מרצחים", אמר בהזכירו את עסקאות ג'יבריל וטננבאום. "ישראל לא יכולה לומר 'בכל מחיר'. זאת האמת, ואני אומר אותה כאן"

חושף את כל הקלפים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג את עמדתו באשר למשא ומתן התקוע לשחרורו של גלעד שליט, ארבעה ימים לאחר שהחלה צעדת המשפחה ממצפה הילה לירושלים. "כולנו רוצים בשובו של גלעד, אבל עליי מוטלת גם האחריות הכוללת", אמר. "ישראל לא יכולה לומר 'בכל מחיר'. זאת האמת, ואני אומר אותה כאן".

 

נתניהו חשף כי הסכים לשחרור אלף מחבלים תמורת שליט, אך סירב לאפשר את חזרתם לשטחים ולא הסכים גם לשחרור "ארכי-מרצחים". הוא פירט את המהלכים שביצעה ממשלתו להחזרת החייל החטוף והסביר מדוע ההחלטה להסכים לעסקה כה קשה: "אני מביט

 בעיניה הכואבות של משפחת שליט וכואב יחד איתה, ומסתכל גם בעיניהם הכואבות של מאות בני משפחות נפגעי הטרור. באותה נשימה, אני חושב גם על כל אותן המשפחות שיקיריהן יירצחו ממעשי טרור נוספים, אם ייפרצו עקרונות ישראל בנוגע לשחרור מרצחים. כראש ממשלה אני מחויב לשקול זאת".

 

"הקריאה לשלם כל מחיר היא זעקת הלב הטבעית של אבא, של אמא, של סבא, של אחות ושל אח", אמר ראש הממשלה. "כאח, כאב, כבן, אני מבין את הזעקה הזאת מעומק לבי. אבל לנגד עיניי ועיניו של כל ראש ממשלה בישראל צריך לעמוד ביטחונם של כל אזרחי המדינה. ישראל מוכנה לשחרר מחיר כבד תמורת שחרור שליט, אבל היא איננה יכולה לומר 'בכל מחיר'. זאת האמת, ואני אומר אותה כאן". 


 "מבין את הזעקה, אבל חושב על ביטחון המדינה" (צילום: גיל יוחנן)

 

"עם ישראל מאוחד ברצון לחזרתו של גלעד שליט", פתח נתניהו את דבריו. "אין מי שפגש את משפחת שליט ולא חושב לעצמו 'הרי גלעד היה יכול להיות בני, או אחי, או נכדי'. לכן תגובת המשפחה היא טבעית, וגם הרצון לסייע לה ולתת כתף הוא טבעי".
 

"זו לא רק הצלת נפשות, אלא גם סיכון נפשות"

מיד אחר כך התייחס נתניהו גם למחיר השחרור: "כמה פעמים החליטה מדינת ישראל לשחרר מחבלים ומרצחים תמורת שחרור ישראלים. העסקה המפורסמת ביותר היא עסקת ג'יבריל, בה שוחררו 1,150 מחבלים. כמעט מחציתם חזרו לעסוק בטרור. והיו עוד מקרים, כמו עסקת טננבאום. במסגרת עסקה זו שוחררו 400 מחבלים, ורצחו 27 ישראלים מאז שחרורם ב-2004".
 
"ההחלטה לשחרר מחבלים היא החלטה קשה ומורכבת לכל ממשלה", אמר נתניהו. "מדובר לא רק בהצלת נפשות, אלא גם בסיכון נפשות - בעידוד חטיפות נוספות ומעשי רצח נוספים, ויצירת גרעין הנהגה לטרור בהמשך". הוא הזכיר כי "לא במקרה" מדינות כמו ארצות-הברית ובריטניה מסרבות כלל לשאת ולתת עם חוטפים: "בגלל המורכבות של ההחלטה, סירבתי כיו"ר האופוזיציה לבקר את ממשלת אולמרט בעניין זה. את הלחץ והדרישות הציבוריות לא צריך להפנות לממשלה, אלא לחמאס - ארגון טרור שלא מאפשר אפילו לצלב האדום לבקר את שליט".
 
נתניהו פירט גם את כל המהלכים שביצע בנוגע לשחרור שליט מאז מינויו לראש הממשלה - מינוי חגי הדס למתאם פעולות הממשלה בנושא, שילוב המתווך הגרמני, "בעל ניסיון מוכח בניהול משאים ומתנים כאלה" והשגת קלטת וידאו, "בה נראה גלעד מדבר, הולך, מתפקד קוגניטיבית וגם פיזית. המטרה היתה לברר את מצבו, וגם לקבע בתודעה העולמית את האחריות הישירה של חמאס לשלומו ושחרורו".
 

"אלף מחבלים - המחיר שאני מוכן לשלם להחזרת גלעד" 

הצעד האחרון עליו דיבר ראש הממשלה היה היענות להצעת המתווך הגרמני.

"הממשלה הקודמת הסכימה לשחרור 450 מחבלים, ללא הסכמה על השמות. ועוד 550 כמחווה לרשות, בחסות מצרית. החלטתי לקבל את ההצעה החדשה של המתווך ולשלם מחיר של אלף מחבלים. אמרתי כן לעסקה, והיא מוכנה למימוש מיידי. אבל יש גם מחירים שאינני מוכן לשלם, והם אינם כלולים בהצעה".

 
"בעסקה של המתווך הגרמני, לה הסכמתי, היו 1,000 מחבלים - זה המחיר שאני מוכן כדי להביא את גלעד הביתה", חשף נתניהו, אך הבהיר כי לא יסכים שהם ישובו לשטחים: "אני עומד על שני עקרונות - האיסור על מחבלים מסוכנים לחזור לשטחי יהודה ושומרון, ומניעת שחרור ארכי-מרצחים, שתכננו וביצעו את הפיגועים המזעזעים ביותר. הם יחזקו את החמאס ויעודדו את המשך הטרור. הסכמתי להצעה של המתווך, אבל עד היום לא התקבלה תגובת החמאס".
 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,467 ימים 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, היום
צילום: גיל יוחנן
הצועדים. "הרצון לסייע טבעי"
צילום: גיל נחושתן
מומלצים