שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עזר כנגדן: המלך של מלכות המדבר

  חלמתם להיות לבד בין עשרות נשים? בשביל מנחם עבדי זו המציאות. הגבר ה(כמעט) יחיד בפרויקט מלכת המדבר מספר על-אודות המסע מנקודת מבטו של גבר

  מסע מלכת המדבר מזוהה לרוב עם נשים: ממנהלת הקונספט שמובילה את הפרויקט, עד המדריכות בשטח, עד צוות ההפקה ועד מאות הנשים שזוכות מדי שנה להצטרף למועדון הנחשק. ואולם, בין כל נשות הממלכה יש גם גבר אחד המושך בחוטים, גבר שעבודתו הקשה מאחורי הקלעים מאפשרת את הפרויקט ואת התנהלותו החלקה: הכירו את מנחם עבדי, סמנכ"ל החברה הגיאוגרפית ומנהל מחלקת טיולי הג'יפים בחברה. המלך האמיתי של מלכות המדבר.

   

  מלכת המדבר 2010, כתבות מהמסע ללפלנד:

   

  נוכחים-נפקדים

  בז'רגון המיוחד של מלכת המדבר, הגברים נקראים "שקופים". אם יש גברים בשטח, הם לכאורה בלתי נראים. עושים את עבודתם בשקט, בלי להתבלט, ומשאירים את אור הזרקורים למלכות עצמן. כזה הוא בדיוק מנחם עבדי, ה"שקוף" מספר אחד של פרויקט מלכת המדבר.

   

  עבדי, 55, נשוי ואב לשלושה שמתגורר במושב ניר צבי, בא מהשטח ומכיר אותו על בוריו. כבר בשלב מוקדם בחייו העדיף את מרחבי הנגב והערבה, ולאחר ששירת כקצין בצה"ל במשך 6 שנים וסיים בדרגה בכירה, עבר להתגורר במושב חצבה. במשך 13 שנים היה פקח ממונה על שמירת הטבע באזור הערבה ובהר הנגב. בתפקידו ברשות הטבע והגנים התמחה בבוטניקה, בגיאומורפולוגיה ובזואולוגיה וקשר את חייו בטבע, בג'יפים ובמסעות אתגריים.


  עושה את עבודתו בשקט, בלי להתבלט. עבדי (צילומים: נורית בק-דקל)

   

  בשנת 1993 הגיע מנחם עבדי לחברה הגיאוגרפית, ובאופן טבעי קיבל על עצמו את מחלקת הג'יפים. הוא היה מהראשונים שפיתחו את טיולי הג'יפים לירדן לאחר הסכמי השלום, ומאז הוא פיתח מסלולים רבים ליותר מ-15 יעדים שונים ברחבי העולם. למעשה, זו המומחיות הגדולה של עבדי: למצוא את מסלולי הטיולים היפים ביותר בעולם, ולהכשיר אותם לקבוצות שיגיעו אחריו.

   

  מלבד בניית המערך התפעולי של המסעות וניהול ה"משרד האחורי" שמטפל באלפי מטיילי הג'יפים של החברה הגיאוגרפית, עבדי מקפיד להמשיך ולהדריך טיולים בעצמו כדי להישאר תמיד בקשר קרוב עם השטח.

   

  מאחורי כל אישה מצליחה

  פרויקט מלכת המדבר הוא אחד הפרויקטים שזכו לטיפוח מיוחד של מנחם עבדי. מדי שנה נבחר יעד חדש עבור המלכות, ועבדי יוצא לחרוש אותו אישית, לבדוק, לתכנן, לפלס נתיבים, לחשב לוחות זמנים ולהכין את התשתית למאות הנשים שיבואו בעקבותיו.


  באופן טבעי קיבל על עצמו את מחלקת הג'יפים. עבדי בג'יפ

   

  לפעמים הוא נוסע ליעד מסוים רק כדי לגלות שהיעד לא מספיק אטרקטיבי, מעניין, או מיוחד עבור פרויקט מלכת המדבר. ברשימת היעדים המרתקים שהוא כבר איתר לפרויקט אפשר למצוא את הרי הקרפטים, מרוקו, הים השחור, אוגנדה, הרי הפירנאים, דרום אפריקה, הבלקן והיד עוד נטויה... השנה, יוצאים המסעות ללפלנד (ממש בימים אלה) ויימשכו עד לחודש אוגוסט.

   

  "מלכת המדבר הוא פרויקט מיוחד ומצליח שאין כדוגמתו בעולם", אומר עבדי, ומוסיף: "ההצלחה שלו קשורה גם בהכנה המדוקדקת של הפרויקט ובכמות העבודה העצומה המושקעת בו. כמי שמכיר היטב את תחום טיולי הג'יפים בארץ, אני יכול לומר שאין עוד פרויקט שמושקעת בו כל כך הרבה חשיבה ועבודה כמו בפרויקט הזה".

   

  לא לנשים בלבד

  אחרי כל כך הרבה שנים בפרויקט, יש משהו שאתה יכול להגיד על הנשים המשתתפות במסע?

  "מצער אותי לשמוע שנוצר רושם שזה מסע ל"פונקציונריות" בלבד או שמתקבלות רק נשים שיש להן קשרים ומקורבים. השמועות האלו מקוממות, בעיקר לאור העובדה שאנחנו משקיעים המון מחשבה בתהליך המיון. אמנם מדי שנה מאות נשים מקבלות תשובה שלילית, אבל אין לזה כל קשר לפרוטקציה או להתערבות מבפנים.

   

  לצערי (או לשמחתי) הביקוש עולה על ההיצע ולכן אין לנו אפשרות לקבל את כולן. אני יודע שיש נשים נפלאות שלא מצליחות להתקבל למלכת המדבר, ואני מציע להן לנסות להשתלב באחד הפרויקטים האחרים של החברה הגיאוגרפית: מסעות ג'יפים, טיולי נשים ייחודים או טיולי עומק גיאוגרפיים. בקרוב נפרסם תוכניות ופרויקטים נוספים, ואני מאמין שכל אחת יכולה למצוא את המסגרת המתאימה לה".


  נשאר בקשר קרוב עם השטח. עבדי בחילוץ ג'יפ (צילום: תמי בן-עזרי-סומברג)

   

  איך בעצם נבחר היעד שאליו יצאו המסעות?

  "היעד שנבחר צריך לעמוד בהמון קריטריונים: הוא צריך להיות מיוחד ומעניין, לספק שירותים לכל מלכות המדבר (וזה ממש לא פשוט) וכמובן שנשקלים גם נושאים כגון עד כמה היעד בטוח, זמינות הטיסות אליו וממנו, האם ניתן להשיג בו ג'יפים לנהיגה עצמית, מה יהיה המחיר למשתתפת ועוד המון גורמים. בכל שנה אנחנו בודקים מספר יעדים ובוחרים מתוכם את היעד המתאים ביותר".

   

  מהו היעד המיוחד בעיניך?

  "אני חולה על אפריקה, בעיקר מזרח אפריקה ומנצל כל הזדמנות להגיע לשם. את אוגנדה אני אוהב מאוד, זוהי ארץ מגוונת שיש בה הכל: הנילוס, סוואנות השיטים עם מגוון בעלי החיים שבה, אנשים, נוף וקופי האדם: גורילות ושימפנזים. כשהייתי צעיר ויפה חרשתי את אפריקה לאורך ולרוחב, ולקחתי סיכונים שהיום לא הייתי לוקח ומאז היא נשארה יעד מועדף עבורי".

   

  אחרי שהיית בכל כך הרבה יעדים ומקומות בעולם, מה החלום שלך?

  "מי שמכיר אותי יודע שאני בדרך כלל מגשים את חלומותיי. אז אני בדרך...".

   

  ואכן בימים אלה שוקדים מנחם עבדי וצוות מלכת המדבר על תוכניות חדשות ופרוייקטים מעניינים ( לא רק לנשים) כך שיש בהחלט למה לצפות. מאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה, אז מה נגיד על גבר מצליח שמאחוריו עומדות אלפי נשים? נגיד לו יישר כוח, ונאחל שימשיך להוביל את מלכת המדבר מהצלחה להצלחה. אנחנו מאחוריך!

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ה"שקוף" מספר אחד. מנחם עבדי
  צילום: דנה עבדי
  מומלצים