שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רגע לפני שאלוהים הפריד בין המים לשמיים

  מסע מלכת המדבר הגיע עד לסוף העולם - בנקודה הצפונית ביותר בקו רוחב 70, ראו בנות המסע, וביניהם כתבת ynet, מראות המזכירים את אותו רגע קסום של בריאת העולם

  מסע מלכת המדבר 2010 מתקיים השנה בלפלנד. באלפי קילומטרים נחשפו לעניינו הרים גבוהים, פיורדים קסומים ובעיקר הרבה טבע ירוק, ומים הזורמים מכול נקודה בהר. לצד הנופים הקסומים בדרך, חוותה כל אחת מ-51 הבנות המשתתפות גם את המסע האישי שלה, ובו אחדות מנקודות הציון בדרך הפכו עבור חלק מהבנות למקומות משמעותיים.

   

   

   

  אנו חוצות את הגבול מפינלנד לשבדיה, ומצפינות לכיוון מוניו. בעצירה הראשונה, נגלה לעניינו מראה שהזכיר את בריאת העולם רגע לפני שאלוהים הפריד בין המים לשמים. יוכי בן ברק אחת המשתתפות רואה את המראות וממהרת להתקשר לאימהּ: "אני רגילה לחלוק עם אימא רגעים משמעותיים, וכך גם הפעם רציתי לשתף אותה במראה המרהיב, ואז נזכרתי שהיא כאן איתי במסע ורצתי לחבק אותה". האם, מרים לרנפלד, אישה בת 59 שנרפאה מסרטן השד, ביקשה מבתה שיסעו יחד לכבוד יום הולדתה ה-40.

   

  בתחילה יוכי היססה, אך לבסוף הסכימה והתנתה את היציאה המשותפת בכך שיהיו בצוותים נפרדים. "התאכזבתי אבל אמרתי שזה עדיף מכלום, ידעתי שכאן תהיה לנו הזדמנות נדירה להיות יחד רק אני והיא בלי בעלים וילדים", אומרת מרים ומוסיפה: "המסע הזה החזיר אותי עשרים שנה בזמן, פתאום חזרתי להיות הילדה של אימא שלי, זה עשה לי המון במיוחד שיש לי אמא גיבורה שניצחה את הסרטן ולנו יש את הזכות לעבור את החוויה שלי ושלה כאן יחד".


  מלכות משפחתיות. יוכי ומרים (צילומים: איה בן עזרי)

   

  גם בלפלנד הרחוקה זוכרים את גלעד

  המשך הנסיעה מתנהל לצד נהר הטורניו. גלגלי הג'יפ גומאים את המרחק והעיניים גומאות את המראות. אנו מאיטים את קצב הנסיעה, בצד הדרך להקת איילי צפון מתקרבת לכיוון שלנו וחוצה לאיטה את הכביש. העיר קירונה, שבעבר הייתה עיירת פחם של סאמים (לפים), נפרשת לפנינו במלוא הדרה - נקודת ישוב אחת בין מאות קילומטרים של דרך. הג'יפים מטפסים במעלה הרכס ההררי שבין שבדיה לנורבגיה ואנו עוצרים בשמורת אביסקו. עוצמת המים השוצפים והקוצפים מכל עבר וקניון הגרניט העמוק עצרו את נישמתנו.

   

  אנחנו ממשיכים להצפין לכיוון אנדוי - הנקודה הצפונית ביותר על קו רוחב 70 של כדור הארץ. 15 ג'יפים עולים במעלה הנוף המרשים של ההר, ובו תחנת חיזוי מטאורולוגית המשרתת את כול אירופה. בדרך הולך הקלאץ' בג'יפ של צוות מספר שבע - הלא הוא צוות החילוץ. על הג'יפ מתנוססת כרזה גדולה בתמונתו של החייל החטוף גלעד שליט. ציפורה סיבוני, שהגיעה למסע לאחר שבנה הבכור דחף אותה לכך, אומרת כי היה חשוב להן שגם כאן יזכרו את גלעד: "אנחנו ג'יפ החילוץ ודווקא אותנו צריכים עכשיו לחלץ, יכול להיות שזה סימבולי וסוף סוף יחלצו גם אותו".


  צוות מספר 7 תולה כרזה למען שחרורו של גלעד שליט

   

  הנוף הנשקף מרהיב, ולצד ההרים הגבוהים והשלוגיות המנצנצות בפסגות ההרים נגלה גם הים הארקטי. דנה מאיר ואחותה קרן פוקס מצוות שמונה, מביטות בנוף עוצר הנשימה, ומספרות כי בחרו לעבור את המסע הזה ביחד ובאותו הצוות: "מה שמתרחש כאן מעבר לנוף ולטיול זו חוויה אדירה עבורנו, מאז שהתבגרנו לא היה לנו רגע כזה ופתאום אנחנו חוזרות כאן במסע לילדות, צוחקות, בוכות, ונזכרות בחוויות משותפות, ומגלות שכול אחת רואה דברים מנוקדת מבט שונה. אנחנו עוברות כאן בלפלנד ביחד מסע אישי", אמרה דנה. "הופתעתי לגלות עד כמה אנחנו דומות. פתאום אני מגלה שלמרות ההבדל שהיה קיים בנינו בילדות, בכול זאת נולדנו באותו בית", מוסיפה קרן.

   

  צילום: איה בן עזרי

   

  למרות הקיץ, שלג מעטר את פסגות ההרים

  הג'יפים נותנים גז ואנחנו כבר בארץ המפרצים והפיורדים. חבל הארץ של לפלנד מתפרש על פני ארבע ארצות: רוסיה, שבדיה, ופינלנד. הפיורדים נמצאים בחלק הנורבגי. יושביה הם הסאמים שהתיישבו בה במאה ה-13 ממרכז אסיה, וכיום נמצאים באזור 35 אלף סאמים בלבד, ולאורך 2,000 ק"מ של דרך פגשנו רק מעטים מהם. אנו ממשיכים לעיירה ברדופוס ומטפסים במעלה הרכס ההררי. למרות הקיץ, שלג מעטר את פסגות ההרים.

   

  אחת המשתתפות, מרב אסולין, צעירה בת 39 מרמת גן, בחרה לצאת למסע לאחר פטירת אמהּ, והרגישה שהמראה הלבן הוא המקום להנציח את זכרה של האם. "מי שרצה שאסע למלכת המדבר זו בכלל אמא שלי ולא אני. היא אמרה לי תמיד: תיסעי זה כל כך מתאים לך, וכל פעם אני דחיתי ואמרתי לא עכשיו, לאחר שנפטרה ידעתי שבתום השנה אני יוצאת למסע בשבילה".

   

  שם, על פסגת ההר כשהיא עומדת על השלג אסולין נשברת, על החולצה שהיא לובשת נכתב: "אימא יקרה ואהובה שלי עד סוף העולם אלך בשבילך מסע זה מוקדש לזכרך", אסולין מספרת כי חיפשה את המקום הנכון ללבוש את החולצה, "כאן למעלה הרגשתי שנעתקה נשימתי, הנוף הזה עם המראה הטהור כל כך של השלג היו עבורי נקודת ציון לא רק בדרך אלא גם במסע האישי שלי".

   

  מדריכת מלכת המדבר משנת 2004, ורד אביבי, אומרת שהטיול הוא רק האמצעי: "לא בכדי בחרו לקרוא לטיול הזה מסע מלכת המדבר, הטיול הוא האמצעי לכול אחת ואחת לחוות את המסע האישי שלה".


  תושב בלפלנד. בדרך כלל לא רואים הרבה מהם

   

  המשך הדרך מישורי ברובו, ולצדו הרי הטייגה והטונדרה. הפסגות הגבוהות עדין מושלגות אך תחתיהן החל הטבע ללבלב.

  המפלים שוצפים מכל עבר בעקבות הפשרת השלגים. הנוף מסביב להרים, ולשוניות הים גורמים לנו לחוש כבתוך גלויה.

   

  אנו מגיעים לאזור מרעה ומאיטים. עדר כבשים חוצה את הכביש וקול פעמוניו נשמע למרחוק. כיום, כבעבר, נוהגים הסאמים לרעות את עדריהם במרוכז, אבל בשונה מבעבר, כיום עושים זאת בוקרים מקצועיים. מידי שנה מגיעות המשפחות לבקר את העדר ולשמוע כמה ראשי איילים נוספו להם השנה.


  עדר הכבשים חוצה את הכביש

   

  סמוך לכפר מואן הוקם לאחרונה אתר סקי חדש. בתי מגורים בצבעים מרהיבים פזורים לאורך הדרך ועל גגותיהם צומח דשא לבידוד מפני הקור. צחית פרגו מצוות אחת עשרה מרגישה שזו הנקודה המיוחדת במסע האישי שלה. פרגו עובדת בסורוקה ביחידת הצינתור, וחלמה תמיד להשתתף במסע מלכת המדבר. אחרי ההריון האחרון החליטה כי הגיע הזמן הנכון.

   

  "לפני שהגעתי התייעצתי עם מישהי שעברה את המסע, והיא אמרה לי את לא תעברי את זה כי את שמנה מידי, אבל הנה הוכחתי שאני כאן עוברת מסע אישי עם עצמי. בעבר היו שאמרו לי את שמנה מידי או למה את לא עושה דיאטה... וכאן במלכת המדבר אל מול הטבע הקסום הזה והמרחבים האינסופיים, כולן מקבלות את כולן, ואתה יכול להרשות לעצמך להשתחרר ולהיות מי שאתה באמת", אומרת ומחייכת חיוך גדול.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כל אחת והמסע האישי שלה
  צילום: איה בן עזרי
  מעברי מים בטונדרה
  צילום: איה בן עזרי
  חילוץ ג'יפ
  צילום: איה בן עזרי
  מומלצים