שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רומניה: יעד תיירות שיפתיע אתכם
  אם תצליחו להשתחרר מהחששות ומטראומת צ'אושסקו תגלו ארץ עשירה בנופים ירוקים, כפרים צבעוניים ומקורות מים זכים. מהקרפטים, דרך טרנסילבניה, ועד בוקרשט - חוויה רומנית קסומה

  לאמור את האמת, הנסיעה שלי לרומניה שלאורך שנים זוהתה עם משטרו הרודני של ניקולאי צ'אושסקו, הייתה מלווה בחששות כבדים מבחינה מנטאלית, מבחינת השפה, עדויות שונות על מצב הכבישים, חוסר תשתית תיירותית ועוד. בקיצור: רומניה לא הייתה הבחירה הראשונה והמועדפת שלי לטיול בחיק הטבע.

   


  רומניה. ארץ מתפתחת (צילומים: חברת דרכים)

   

  שדה התעופה הבינלאומי של בוקרשט נמצא צפונית לעיר הבירה, וטוב שכך. אפשר לצאת מהשדה היישר צפונה מבלי להסתבך בפקקי התנועה הגדולים של העיר, בנסיעה לעבר רכסי הקרפטים וחבל טרנסילבניה, המשימות העיקריות לטיול קלאסי ברומניה. פה אולי המקום להזכיר כי הרי הקרפטים ברומניה מתחלקים לחלוקה משנית של 11 רכסים שונים, רובם ככולם, מעניינים ושווים ביקור בפני עצמם. ההרים עצמם שייכים לקימוט האחרון והצעיר ביותר שעובר על כדור הארץ, הקימוט האלפיני, וכמו הרים צעירים רבים על פני כדור הארץ, הם גבוהים יחסית, משוננים ומרהיבים בצורותיהם השונות.

   

  דרום חבל טרנסילבניה ומרכזו, כמו גם חלקו הצפון-מערבי של החבל, רכס אפוסן (Apuseni), היו עד לשנים האחרונות ארץ לא נודעת לתיירים. הסיבות לכך היו התשתית התיירותית הבלתי מפותחת שלא אפשרה לינה מסודרת בתום יום ארוך, והדרכים הצרות והמשובשות שלא אפשרו טיול "מסורתי" באוטובוס בלוויית מדריך מקומי.

   

  ואולם, בחבל טרנסילבניה הוקמו בשנים האחרונות מספר בתי מלון, אומנם לא ברמה של חמישה כוכבים אבל כאלה שאפשר לישון בהם במיטה נקייה ומסודרת. בתי מלון כאלה הוקמו בעיקר בערי המחוז הגדולות והמרכזיות כגון סיביו (Sibiu), אלבה יוליה (Alba Iulia), סיגישוארה (Sighisoara) וטרגו מוראש (Targu Mures), ובמקביל צצו בבוקרשט מספר חברות להשכרת ג'יפים שבעזרתם ניתן להתנייד באופן סביר בדרכי השטח ובכבישים הגרועים שבאזור, כי גם בכבישים הסלולים ברומניה מומלץ ורצוי לנסוע בג'יפ וזאת בגלל שוליים לקויים, בורות ומהמורות, מים עומדים וכדומה.  

   

  היסטוריה ומורשת

  הרודן הקודם של רומניה צ'אושסקו היה ידוע בחיבתו הרבה לציד דובים חומים. במצוותו ובאיומיו המפורשים לא הותר לאיש מתושבי המקום לצוד, כמו גם לא לגדוע ולו עץ אחד ביערות העצומים וכמעט בראשיתיים שבהרים הגבוהים. יערות עבותים אלה הם כיום אוצר הטבע החשוב ביותר ברומניה, לפחות מבחינה תיירותית. עד היום, חבל טרנסילבניה נחשב כמקום "כמעט בטוח" לצפות בו מקרוב בדובים חומים והמטיילים בו נתקלים לא אחת בחיה הגדולה והמרתקת.

   

  בדרום ובמרכז חבל טרנסילבניה פזורים כפרים שהוקמו על ידי תושבים סקסונים. אבל מה לרומניה, לחבל טרנסילבניה ולרועים ועובדי אדמה עניים מסקסוניה אשר בגרמניה? מלכי הונגריה ששלטו באזור במהלך המאה ה-12 רצו להגן על אזור זה מפני הפלישות החוזרות ונשנות של המונגולים, אבל בעיקר מפני העות'מאנים המגיעים מדרום. הפתרון נמצא בפנייה מסודרת לקבוצות של איכרים סקסוניים כדי שיבואו להתיישב באזור הפורה וישמשו בגופם מעין חומת מגן מפני הפולשים ממזרח ומדרום. אליהם הצטרפו מאוחר יותר גם אבירים ואנשי צבא שחזרו בתקופות הללו ממסעי הצלב לארץ הקודש, ויחד הוקמו בחבל ארץ זה כמעט 300 ערים וכפרים, כמו גם מספר רב של כנסיות ומבצרים להגנה.

   

  במהלך המאה ה-20 ננטשו רוב הכפריים הסקסונים היפים, בעיקר בעקבות התערבות הרוסים אשר הגלו רבים מהם לסיביר בשל נאמנותם לגרמניה מולדתם. אל חלק מהכפרים הנטושים פלשו אט-אט תושבים רומנים ואל שולי הכפרים הגיעו משפחות גדולות של צוענים נוודים, אבל רוב הכפרים הסקסונים נותרו בשיממונם ובתיהם הולכים ונחרבים מחוסר תחזוקה ראויה.

   

  על רכסי הקרפטים

  הנסיעה בחלק הדרומי של החבל יפה ביותר: מדרום מזדקרות הפסגות הדרמטיות והמשוננות של רכסי הקרפטים הדרומיים לגבהים של 2,500 מטר ואף יותר, חלקן מכוסות בשלג רב עד כמעט לאמצע הקיץ. מַעבר ההרים ה"פגרש" (Fagaras) שעל כביש "טרנס-פגרש" (הנחשב לאחד מהכבישים היפים ברומניה) מחבר את העיירה קורטה דה ארג'ס (Curtea de Arges) עם כביש מספר אחת המוליך לעיר המחוז סיביו.

   


  ארוחה על הדרך

   

  המעבר נפתח רשמית מדי קיץ רק ב-15 ביוני ולעתים אף מאוחר יותר. זהו מעבר שגובהו 2,248 מטר והכביש אליו וממנו מוליך בעשרות פיתולים מרהיבים, שכל אחד מהם מעניק זווית חדשה ומרתקת על נוף מרהיב של יערות, מצוקים, אינספור מפלים וזרמי מים, ומעל לכל אוויר נקי וצלול - פשוט תענוג. אומנם המנהרה החוצה את המעבר עצמו חשוכה ומיושנת אבל הדרך שווה כל מאמץ.

   

  עוד קודם לכן, ביציאה מעיירת המחוז קורטה דה ארג'ס לכיוון צפון, אני עובר לאורך 28 ק"מ של אחד מהאגמים היפים במדינה - אגם וידראו (Vidrau), שחלקו הדרומי תחום בסכר ענקי השולט על אספקת המים לשטחים בחבל טרנסילבניה. האגם אינו מתאים לרחצה אבל ניתן לשכור סירה קטנה ולצאת להפלגה רגועה ושלווה לאורכו ולרוחבו, ואם יש לכם רכב שטח תוכלו להקיף אותו גם מחלקו המערבי והבלתי סלול, העובר ממש בתוך יער מרהיב עמוס בעצים, בשרכים, בפרחים ובציפורים ממינים שונים.

   

  טרנסלבניה זה לא רק דרקולה

  במחוז טרנסילבניה, ששמו הולך לפניו כאזור מולדתו של הרוזן הערפד דרקולה, וחלק מהטיולים באזור זה בנויים על מורשתו של ולד צפש, הוא ולד "המשפד" שזכה בכבוד המפוקפק להיות הרוזן דרקולה, לא נוסעים כך סתם בכביש ממקום למקום.

   

  אני עולה על כביש מספר 148 בכיוון מזרח וחולף על פני העיירה קופסה מיקה (Copsa Mica). עשרה ק"מ נוספים ואני בעיר המחוז מדיאש (Medias). למקומיים זוהי עוד עיירת מחוז היושבת בצומת דרכים ובה שוק איכרים המתקיים על בסיס יומי, אבל עבורנו כיהודים יש לעיירה הזאת ערך מוסף, בחלקה הצפוני נמצא בית קברות יהודי קטן ובו כמה עשרות קברים ישנים ומוזנחים, המתוחזקים בצורה כושלת למדי על ידי קומץ יהודים שעוד נותר במקום אחרי גל העזיבה הגדול לישראל, באמצע המאה הקודמת.

   

  ביקור בטרנסילבניה הוא לא שלם מבלי לבקר באחת מהערים היפות ביותר במקום, סיגישוארה. עוד חצי שעת נסיעה בדרך המלך ואני מגיע לפנינה האמיתית של החבל. סיגישוארה הוקמה במהלך ימי הביניים (כנראה בסוף המאה ה-11) על גדותיו של הנהר טרנווה מארה (Tarnava Mare). כדי לספק לעיר החדשה את ההגנה הדרושה לה הוקמה מסביבה חומה ובה 11 צריחים מרהיבים כמגדלי שמירה. בניגוד להרבה מאוד ערים אחרות, החומה ומגדלי השמירה נשתמרו בצורה מדהימה ועד היום מעניקים לעיר נופך מסתורי ומרתק. ביקור רגלי בסמטאות העיר העתיקה של סיגישוארה הוא בבחינת חובה לכל מטייל.

   

  רכס בוצ'ץ': שם נרדף לנופים מרהיבים

  חייבים להחזיר את הג'יפ בבוקרשט והדבר מעניק לי הזדמנות לביקור הררי ברכס נוסף, רכס בוצ'ץ' (Bucegi), שמורת טבע מהיפות ביותר ברומניה. זוהי השמורה המתוירת ביותר במדינה והיא משתרעת על שטח כולל של כ-300 קמ"ר. הכפרים והעיירות המרכזיים שבשמורה, ולצידיה, סינאיה (Sinaia), פרדיאל (Predeal), פשטרה (Pestera) ואחרים, הם שם נרדף לנופים מרהיבים, לאתרי נופש, למסלולי הליכה ולבתי מלון נהדרים.

   


  שמורות טבע יפות ורכסי הרים מרהיבים

   

  אחד מהאתרים היפים ביותר ברכס היא העיירה פויאנה בראשוב (Poiana Brasov), הנחשבת (ובצדק) לאתר הנופש מספר אחת ברומניה - בחורף ובקיץ גם יחד. גם צ'אושסקו אהב את המקום וחיבתו הגדולה לציד מחד ולאוכל טוב מאידך הביאו בסופו של דבר להקמת מספר מסעדות ציידים נהדרות בעיירה.

   

  15 מסלולי טיולים נפלאים נמצאים ברכס בוצ'ץ', חלקם מגוונים בין נסיעה בשטח למסלולי הליכה מרתקים. המלצה חמה: לאן שלא תטיילו ברכס, השתדלו להגיע בסופו של דבר לאזור האגם הקטן בולוכי (Bolboci). הדרך מעט קשה, גם לרכבי שטח, אבל המראות מסביב לאגם והאגם עצמו ישאירו בכם טעם נהדר מרומניה כולה.

   

  סינאיה: מפלט הקיץ של בית המלוכה

  125 ק"מ צפונית לבוקרשט הבירה נמצאת סינאיה, אולי העיירה המפורסמת ביותר ברומניה, ובה בתי מלון מצויינים, מדרחוב שוקק, בתי קפה ומסעדות. אך הסיבה העיקרית להגיע לעיר היא ההרים שמסביב המציעים מסלולי הליכה, אתרי סקי, טבע, פרחים, בעלי חיים ונוף נהדר. עד מלחמת העולם השנייה שימשה סינאיה מפלט הקיץ של בית המלוכה והאריסטוקרטיה הרומנית; בגובה 800 מטרים מתחלף החום הרב של בוקרשט במזג אוויר נעים בהרבה. בתי הקיץ של אצולת רומניה נבנו לאורך המאה ה-19 ורבים מהם משמשים כיום בתי מלון או פנסיונים.

   

  אתר חובה בעיר הוא מנזר סינאיה שבחלקה המערבי. האטרקציה המרכזית כאן היא הכנסייה הישנה שנבנתה במאה ה-17 וממוקמת בלב חומות המנזר. אגדה מקומית יודעת לספר כי אחת מאבני היסוד של המנזר הובאה מהר סיני וזה כנראה מקור שמה של העיירה כולה.

   

  מעל לסינאיה נמצא האתר המפורסם והמרשים ביותר בעיירה, טירת פלש (Peles). המלך קרול הראשון התארח במנזר פלש בשנת 1866; המקום היה מקסים כבר אז אך תנאי הלינה לא נראו לו (בלשון המעטה). עם חזרתו ציווה המלך להקים במקום טירה בסגנון בווארי והמשימה הסתיימה בשנת 1883 לשביעות רצון כולם, כולל אלפי התיירים הפוקדים את האתר מדי שנה ונהנים מהגן הפורח ומהמזרקות (ואל תחמיצו את בית הקפה שבטירה).

   

  מתי הכי כדאי

  רומניה ההררית היא יעד תיירות קיץ קלאסי - יערות עד ירוקים, הרבה מים, אוכל טוב ומסלולי טיול מצוינים, ברגל וברכב. רבים מאיתנו יבחרו לנסוע שוב ושוב אל הנופים הירוקים, הכפרים הצבעוניים ומקורות המים הנקיים.

   

  ללא כל ספק, חודש מאי ותחילת חודש יוני הם היפים והמתאימים ביותר לטיול

   ברומניה ההררית; תקופה זו היא שיאה של הפריחה ההררית, הפשרת השלגים בעיצומה, והנחלים והנהרות מלאים במים זכים וצלולים. גם החקלאים מעבדים את שדותיהם בעונה זו ומאפשרים הצצה חטופה לעולם הולך ונעלם של מחרשות עץ הרתומות לסוסי עבודה, מזרעת תירס המשחררת מדי סיבוב זרע יחיד ובודד וכלי קלטור נוספים, שכבר מזמן מוצבים אצלנו וביתר מדינות אירופה במוזיאונים שונים.

   

  אם אתם רוצים לזכות בשלכת מרהיבה לאורך מאות קילומטרים, בואו לקרפטים בשלהי חודש ספטמבר ובתחילת חודש אוקטובר, אז נצבעים היערות כולם במגוון צבעים של צהוב, אדום וזהב וכל מה שביניהם.

   

  • הכותב הוא מנהל ומדריך ראשי בחברת "דרכים".  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלץ לנסוע בג'יפים
  צילום: חברת דרכים
  סוחרים על אם הדרך
  צילום: חברת דרכים
  מסתמן: ארוחת ערב
  צילום: חברת דרכים
  טירת פלש. אל תחמיצו את בית הקפה
  צילום: איי פי
  מומלצים